Tynk marokański – gdzie i jak go wykorzystać?

Jeśli szukamy niecodziennych pomysłów na wykończenie naszego mieszkania, warto zwrócić uwagę na tadalekt – tradycyjny marokański tynk wapienny. Jakie są jego właściwości i gdzie szczególnie warto go zastosować?

Tynk marokański

Czym jest tadalekt?

Tadalekt to tynk mineralny produkowany na bazie wapna hydraulicznego. Proces jego nakładania jest trudny i czasochłonny, jednak efektem są gładkie, błyszczące powierzchnie, które sprawdzają się szczególnie w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność i działanie wody. Wynika to z faktu, że podczas nakładania tynk marokański poddaje się impregnacji mydłem, co zapewnia mu wodoszczelność. Nie jest ponadto podatny na rozwój grzybów oraz zabrudzenia, co czyni go higienicznym i łatwym do utrzymania w czystości. Tadalekt możemy stosować na podłożu wapiennym i cementowo-wapiennym, a także na tynku glinianym, betonie komórkowym czy cegle silikatowej (jednak tutaj wymaga on warstwy pośredniej wykonanej z tynku wapiennego bądź farby krzemionkowej drobnoziarnistej). Warto także dodać, że w przypadku tadalektu wyjątkowego charakteru nabiera czynność polerowania go: wykonuje się ją za pomocą kamienia polerskiego. W Maroku używane są w tym celu kamienie półszlachetne, np. agat, kwarc czy bazalt.

Tynk marokański

Gdzie zastosować tadalekt?

Ze względu na swoje właściwości tynk marokański wykorzystywany jest szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienki, sauny czy kuchnie. Może z powodzeniem stanowić okładzinę ścian wewnątrz kabin prysznicowych. Znajduje także zastosowanie jako okładzina ścienna innych pomieszczeń czy w obudowie kominków. Podczas procesu polerowania tynkowi marokańskiemu możemy nadawać różne formy i w efekcie uzyskać płaszczyzny idealnie gładkie, pofałdowane, spękane, imitujące starą ścianę itp. W znacznym stopniu wpływa to na dekoracyjność danego pomieszczenia i możliwości jego aranżacji. Natomiast plastyczność tadalektu wpływa na to, że można kształtować z niego wannybrodzikiumywalki, meble, wnęki, półki czy przedmioty dekoracyjne, np. wazony. Tynk marokański w swojej pierwotnej, naturalnej formie jest koloru białego, natomiast podczas wyrabiania masy możemy wzbogacić go różnorodnymi barwnikami, uzyskując dowolny kolor. Dodatkowo, w zależności od intensywności zastosowanego oświetlenia, tynk marokański będzie mienił się różnymi odcieniami.

Jest to więc doskonały pomysł na wykończenie ścian łazienki, salonu kąpielowego i kuchni. Sprawdzi się dobrze w połączeniu ze szkłem, drewnem, ceramiką czy kamieniem, będąc istotnym elementem surowego, chłodnego stylu. To także sposób na to, by nadać wnętrzu nieco orientalnego charakteru.

Pamiętajmy jednak, że tadalekt nie jest zbyt odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu nie nadaje się do wykańczania posadzek, po których chodzi się w obuwiu o twardych podeszwach.