Budowa domu metodą gospodarczą – zalety i wady

Czy budowa domu metodą gospodarczą jest dla Ciebie? Jeżeli stoisz przed wyzwaniem, jakim jest budowa domu, masz przed sobą wiele decyzji do podjęcia. Jedna z nich dotyczy tego, czy zlecić wszelkie prace ekipom budowlanym, czy może to, co możliwe, zrobić własnymi rękami. Metoda gospodarcza – co to jest, jakie są jej wady i zalety i ile można na niej zaoszczędzić?

budowa

Przejdź do następnych akapitów:

Na czym polega budowa domu metodą gospodarczą?

Budowa domu metodą gospodarczą polega na tym, że inwestor, czyli Ty, samodzielnie wykonuje część prac budowlanych i wykończeniowych.  Zajmuje się również logistyką i sprawami organizacyjnymi. Osoby decydujące się na tego typu przedsięwzięcie kierują się głównie chęcią zaoszczędzenia pieniędzy i ograniczenia kosztów związanych z opłaceniem ekip budowlano-remontowych oraz innych specjalistów (np. gazownik, elektryk itp.). 

Co można zrobić samodzielnie, kiedy stawiasz dom metodą gospodarczą? Nie wszystkie czynności związane z budową domu będziesz mógł wykonać własnymi siłami lub siłami bliskich, jednak w zależności od Twoich możliwości będziesz mógł zrezygnować z fachowców w następujących przypadkach:

  • prace fundamentowe – np. usunięcie wierzchniej warstwy ziemi, wykonanie oraz zasypanie wykopów, wykonanie betonowego podkładu, izolacji przeciwwilgociowej, murowanie ścian fundamentowych,

  • murowanie ścian parteru, poddasza, ścianek działowych, deskowanie żelbetowych słupów,

  • ułożenie kanałów kominowych, impregnacja elementów drewnianych, ułożenie płyt gipsowo-kartonowych, wylewka betonowa posadzki,

  • ocieplenie budynku, poddasza, dachu, montaż stolarki okiennej,

  • prace wykończeniowe, np. tynkowanie, malowanie, układanie podłogi, paneli, ułożenie glazury, montaż wyposażenia itp.

Zobacz także artykuł: Od czego zacząć budowę domu?

Dom metodą gospodarczą − wady i zalety rozwiązania

Znasz już odpowiedź na pytanie: metoda gospodarcza – co to jest? Pora przyjrzeć się, jakie korzyści, a jakie negatywy ma to rozwiązanie. Jak każda inna metoda stawiania domu, również ta ma wiele zalet, ale nie jest także wolna od wad. Oto jej plusy i minusy.

Zalety budowy domu metodą gospodarczą

Wśród zalet budowania domu metodą gospodarczą wymienić należy znaczną oszczędność. Dzięki temu, że wiele prac wykonuje się samodzielnie, możesz zaoszczędzić na każdym etapie budowy nawet do kilkudziesięciu procent w porównaniu do metody tradycyjnej.

Wszelkie prace, które wykonujesz sam, robisz we własnym tempie. Bierzesz za nie odpowiedzialność i nie musisz doglądać fachowców. Możesz mieć też pewność, że wszystko wygląda tak, jak sobie to zaplanowałeś.

Jako inwestorzy sami podejmujemy decyzje dotyczące zastosowanych materiałów i technologii. Masz także realny wpływ na przebieg budowy.

Na każdym etapie budowy domu metodą gospodarczą mogą pomagać Ci członkowie rodziny czy znajomi, którzy mają pewną wiedzę i umiejętności.

Polecamy także artykuł: Budowa domu − stan deweloperski.

 

budowa-domu-metoda-gospodarcza

Wady, jakie ma metoda gospodarcza 

Budowa metodą gospodarczą zwykle trwa znacznie dłużej niż proces stawiania domu przez doświadczonych fachowców. Prace, które wykonujesz na własną rękę, zajmują zazwyczaj więcej czasu niż profesjonalistom, a dodatkowo dom buduje się poniekąd z doskoku, czyli w wolnych chwilach – szczególnie kiedy budowa nie jest Twoim głównym zajęciem. 

Jeżeli nie zatrudniasz generalnego wykonawcy, zmuszony jesteś na samodzielne poszukiwania odpowiednich fachowców. Wiąże się to z możliwością wybrania nieodpowiedniej ekipy oraz ewentualnymi trudnościami w wyegzekwowaniu od poszczególnych podwykonawców wywiązania się z umówionych prac.

Do Twoich obowiązków należy również dokonanie wszelkich formalności związanych z budową oraz dostarczenie na plac budowy niezbędnych maszyn i materiałów budowlanych. Czas, który poświęcisz na budowę domu metodą gospodarczą oraz stres, jaki będzie towarzyszył temu przedsięwzięciu, mogą okazać się niewspółmierne do zaoszczędzonych pieniędzy.

Warto również dodać, że w zdecydowanej większości przypadków całkowity koszt budowy domu metodą gospodarczą jest większy, niż planowałeś na początku. Wynika to m.in. z niemożliwości przewidzenia wszystkich wydatków, a także z nieprzewidzianych sytuacji, jak np. konieczność powtórnego wykonania niektórych prac, związana z zaistniałymi błędami czy pomyłkami.

Sprawdź, jak zrobić kosztorys budowy domu?

Budowa metodą gospodarczą − czy się opłaca?

Znając największe zalety i wady metody gospodarczej budowy domu, trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na jedno pytanie. Czy w ogólnym rozrachunku, budowanie domu na własną rękę się opłaca? Wiele tak naprawdę zależy od Twojej sytuacji. Jeżeli sam masz doświadczenie w pracach budowlanych − jesteś złotą rączką, która zajmie się kładzeniem glazury lub murowanie, albo masz w swoim otoczeniu zaufanych znajomych czy nawet rodzinę, która zajmie się poszczególnymi pracami na budowie − jesteś w uprzywilejowanej sytuacji. 

budowa-domu-metoda-gospodarcza

Zupełnie inaczej kształtuje się sytuacja osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z budowlanką, a to budowa ich pierwszego domu. Ilość potknięć, które można zrobić po drodze, a także dodatkowych kosztów wynikających z pomyłek, niewiedzy czy po prostu nieprzygotowania do tego zadania jest ogromna. 

Co więcej, bardzo często profesjonalne firmy budowlane czy przedsiębiorstwa nadzorujące budowę, także architekci, mogą skorzystać z branżowych zniżek na kosztowne materiały budowlane. Jako laik z pewnością zapłacisz pełną cenę. Czasem nawet najlepszy research może zwieźć.

Wykorzystując metodę gospodarczą, najbardziej opłaca się budowa domów mniejszych, o standardowych wymiarach i nie zbyt skomplikowanej bryle. Najprostsza stolarka, nieskomplikowany dwuspadowy dach, a w szczególności dom parterowy, można w dość prosty sposób wykonać samodzielnie. Tym bardziej że nawet mimo tego, że budowa domu metodą gospodarczą zajmuje zwykle więcej czasu, całe przedsięwzięcie nie powinno potrwać zbyt długo. 

Schody zaczynają się, kiedy masz w planach wybudowanie domu według oryginalnego projektu, o sporych gabarytach. Przy takich złożonych projektach, w końcowym rozrachunku zdecydowanie lepiej zdać się na profesjonalną obsługę fachowców. 

Polecamy także artykuł: Finansowanie budowy domu – skąd wziąć środki na budowę domu?

Żeby oszacować, czy metoda gospodarcza się opłaca, musisz wycenić nie tylko same materiały, ale przede wszystkim swój czas.

Budowanie domu metodą gospodarczą − prosty sposób na oszczędności?

Dom metodą gospodarczą to dobre rozwiązanie dla osób, które mają dużo wolnego czasu, a w dodatku znają się na budowlance. Jeżeli jednak cenisz sobie jakość wykonania i chcesz, aby Twojej budowy doglądał doświadczony specjalista, lepiej zaproś do współpracy odpowiednią ekipę. Jakąkolwiek budowę domu planujesz, pamiętaj, że materiały budowlane i wykończeniowe w najlepszych cenach znajdziesz na Castorama.pl.