Produkty

Budowa domu metodą gospodarczą – zalety i wady

Budowa domu metodą gospodarczą – zalety i wady

Jeżeli stoimy przed wyzwaniem, jakim jest budowa domu, mamy przed sobą wiele decyzji do podjęcia. Jedna z nich dotyczy tego, czy zlecić wszelkie prace ekipom budowlanym, czy może to, co możliwe, zrobić własnymi rękami. Poniżej przedstawiamy korzyści i wady, jakie wynikają z budowy domu metodą gospodarczą.

Budowa domu Na czym polega budowa domu metoda gospodarczą

Metoda ta polega na tym, że inwestor  samodzielnie wykonuje część prac budowlanych i wykończeniowych.  Zajmuje się również logistyką i sprawami organizacyjnymi. Osoby decydujące się na tego typu budowę kierują się głownie chęcią zaoszczędzenia pieniędzy i ograniczenia kosztów związanych z opłaceniem ekip budowlano-remontowych oraz innych specjalistów (np. gazownik, elektryk itp.). Jak każda inna metoda stawiania domu, również ta ma wiele zalet, ale nie jest także wolna od wad. Oto jej plusy i minusy.

Zalety

Wśród zalet budowania domu metodą gospodarczą wymienić należy znaczną oszczędność funduszy. Dzięki temu, że wiele prac wykonujemy sami, możemy zaoszczędzić na każdym etapie budowy nawet do kilkudziesięciu procent w porównaniu do metody tradycyjnej.

Wszelkie prace, które wykonujemy sami, robimy w swoim tempie. Bierzemy za nie odpowiedzialność i nie musimy doglądać fachowców. Mamy pewność, że wszystko wygląda tak, jak sobie to zaplanowaliśmy.

Jako inwestorzy sami podejmujemy decyzje co do zastosowanych materiałów i technologii. Mamy realny wpływ na przebieg budowy.

Na każdym etapie budowy mogą pomagać nam członkowie rodzin czy znajomi, którzy mają pewną wiedzę i umiejętności.

Co można zrobić samemu?

Nie wszystkie czynności związane z budową domu będziemy mogli wykonać własnymi siłami lub siłami bliskich, jednak w zależności od naszych możliwości będziemy mogli zrezygnować z fachowców w następujących przypadkach:

- prace fundamentowe – np. usunięcie wierzchniej warstwy ziemi, wykonanie oraz zasypanie wykopów, wykonanie betonowego podkładu, izolacji przeciwwilgociowej, murowanie ścian fundamentowych,

- murowanie ścian parteru, poddasza, ścianek działowych, deskowanie żelbetowych słupów,

- ułożenie kanałów kominowych, impregnacja elementów drewnianych, ułożenie płyt g-k, wylewka betonowa posadzki;

- ocieplenie budynku, poddasza, dachu, montaż stolarki okiennej,

- prace wykończeniowe, np. tynkowanie, malowanie, układanie podłogi, paneli, ułożenie glazury, montaż wyposażenia itp.

Wady

Metoda gospodarcza wiąże się przede wszystkim z długim czasem budowy. Prace, których dokonujemy sami, zajmują nam więcej czasu niż profesjonalistom, a dodatkowo wykonujemy je w wolnych chwilach – budowa nie jest bowiem naszym jedynym zajęciem. Budowa domu

Jeżeli nie zatrudniamy generalnego wykonawcy, zmuszeni jesteśmy na samodzielne poszukiwania odpowiednich fachowców. Wiąże się to z możliwością wybrania nieodpowiedniej ekipy oraz ewentualnymi trudnościami w wyegzekwowaniu od poszczególnych podwykonawców wywiązania się z umówionych prac.

Do naszych obowiązków należy również dokonanie wszelkich formalności związanych z budową oraz dostarczenie na plac budowy niezbędnych maszyn i materiałów budowlanych. 

Czas, który poświęcimy na budowę domu metodą gospodarczą, oraz stres, jaki będzie towarzyszył temu przedsięwzięciu, mogą okazać się niewspółmierne do zaoszczędzonych pieniędzy.

Warto również dodać, że w zdecydowanej większości przypadków całkowity koszt budowy domu metodą gospodarczą jest większy, niż planowaliśmy na początku. Wynika to m.in. z niemożliwości przewidzenia wszystkich wydatków, a także z nieprzewidzianych sytuacji, jak np. konieczność powtórnego wykonania niektórych prac, związana z zaistniałymi błędami czy pomyłkami.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku

Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku
Masz nieużywany strych? Ocieplenie go, wydaje Ci się dobrym rozwiązaniem, ale nigdy wcześniej tego nie robiłeś i obawiasz się o efekt swojej pracy? Bą...
Czytaj więcej

Sposoby na docieplenie poddasza

Sposoby na docieplenie poddasza
Błędy montażowe są powodem znacznego zmniejszenia komfortu cieplnego budynku. Możemy to odczuć szczególnie wtedy, gdy posiadamy mieszkanie na poddaszu...
Czytaj więcej

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?
Poddasze naszego domu zwykle utożsamiamy z miejscem przytulnym, spokojnym i przede wszystkim dobrze wyciszonym. Łazienka urządzona w takim miejscu moż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Budowa domu metodą gospodarczą – zalety i wady