Tynki maszynowe - cena, montaż i zastosowanie

Tynkowanie maszynowe stosuje się na dużych powierzchniach. W takich przypadkach ręczne nakładanie tynku po prostu się nie sprawdza. Jest zbyt czasochłonne i niezbyt wydajne. Dlatego też warto ułatwić sobie pracę i skorzystać z przeznaczonych do tego celu pistoletów natryskowych. Tynkowanie przy ich pomocy jest szybkie i dokładne. Jak nakładać tynk maszynowy i co będzie Ci do tego potrzebne?

tynki maszynowe

Tynki maszynowe – co warto wiedzieć

Tynki maszynowe - jakie to?

Są one tworzone za pomocą agregatów tynkarskich. Maszyna ta miesza suchą mieszankę tynkarską z wodą. Masę tę następnie można nakładać na ściany i sufity za pomocą specjalnych pistoletów. Agregat tynkarski jest raczej sporym wydatkiem, najczęściej znajduje się on na wyposażeniu profesjonalnych firm zajmujących się pracami wykończeniowymi. Możesz wynająć ekipę, która sprawnie i bez problemów położy tynki maszynowe. Cena za m2 tynkowania w większości przypadków oscyluje w granicach 15-20 złotych.

Możesz też wynająć agregat i własnoręcznie położyć tynki. Proces tynkowania jest nieskomplikowany, a obsługa pistoletu nie sprawi Ci kłopotu. Korzystając z agregatu, w kilkadziesiąt minut wykończysz powierzchnię, której ręcznie tynkowanie zajęłoby co najmniej kilka godzin. Do wykonania takiej samej pracy potrzeba mniej czasu oraz mniej osób. Jest to zatem oszczędna i wydajna metoda.

Kiedy się stosuje tynki maszynowe?

Tak jak w przypadku tynkowania ręcznego, nakładanie tynku maszyną można rozpocząć, gdy dana nieruchomość znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Pomieszczenia posiadają dach lub strop i mają okna oraz drzwi. Wszystkie instalacje, takie jak kanalizacja, puszki i gniazdka elektryczne wraz z okablowaniem oraz centralne ogrzewanie powinny być wcześniej poprowadzone i ukryte.

Tynki maszynowe mogą być stosowane we wszystkich rodzajach pomieszczeń, w tym także w piwnicach, na poddaszach, w budownictwie wielomieszkaniowym i w domach jednorodzinnych. Stosuje się je także wtedy, gdy nie ma możliwości użycia betoniarki, na przykład ze względu na nietypowy układ pomieszczeń. Agregat tynkarski jest znacznie mniejszy niż betoniarka. A do rozrabiania tynku nie potrzeba piasku, żwiru, ani dużej ilości wody.

Wiele osób zastanawia się, czy tynk maszynowy można nakładać ręcznie? Otóż na rynku dostępne są produkty, które można nanosić bez agregatu. Jednak nie każdy tynk się nadaje do takiej pracy. Dlatego, zanim dokonasz zakupu, dokładnie przeczytaj informacje na opakowaniu.

Zalety tynków maszynowych

Tynki maszynowe są bardzo popularne i często stosowane na większych i mniejszych budowach. Dzieje się tak z powodu ich licznych zalet. Oto najważniejsze z nich:

 • Duża oszczędność czasu – w porównaniu z tradycyjnym sposobem nakładania jest on znacznie krótszy;

 • Jednakowa jakość tynku – w odróżnieniu od betoniarki, mieszanka powstała w agregacie jest zawsze jednolita i ma takie same właściwości;

 • Praktyczność – nie musisz stale przygotowywać mieszanki w betoniarce, dbać o materiał i używać niewygodnych narzędzi, takich jak łopata i taczka;

 • Łatwy montaż – nakładanie tynku za pomocą pistoletów natryskowych jest nie tylko bardziej wydajne niż w sposób tradycyjny, ale także o wiele łatwiejsze;

 • Atrakcyjna cena – w związku z krótszym czasem pracy ekipy, tynkowanie maszynowe jest znacznie tańsze niż tradycyjne. Zwłaszcza gdy zdecydujesz się wykonać je samemu z pomocą wynajętego agregatu;

 • Wygodny transport – tynki te sprzedawane są w wygodnych workach, których transport nie jest kłopotliwy. Mogą też być bezpiecznie składowane do czasu, gdy będą potrzebne.

tynki maszynowe

Rodzaje tynków maszynowych i ich montaż

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tynków maszynowych, poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego z nich:

 • Tynki gipsowe maszynowe – to najbardziej rozpowszechniony rodzaj tynków mechanicznych. Stosowane są one głównie do robót wykończeniowych w pomieszczeniach. Tworzy się je z minerałów, dlatego też mają właściwości prozdrowotne, a do tego są elastyczne i wydajne. Producenci często wzbogacają je o kruszywa lekkie, dzięki czemu łatwo można z nich uzyskać idealnie gładkie powierzchnie. Minimalna grubość warstwy tynku gipsowego to 8 mm, a maksymalna to 50 mm. Mogą być one stosowane na każdym rodzaju podłoża, i w każdym pomieszczeniu także kuchni i łazience. Jakie największe zalety mają tynki maszynowe gipsowe? Cena jest z pewnością jedną z nich, inne to wydajność i łatwość nakładania.

 • Tynki cementowo-wapienne maszynowe – składają się one z cementu, wapna oraz wyselekcjonowanych kruszyw mineralnych. Dzięki temu charakteryzują się one łatwością nanoszenia oraz odpornością na działanie wilgoci. Tego rodzaju tynki można stosować nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale także na elewacjach budynków. Jednak konieczna jest aplikacja minimum dwóch warstw. Grubość każdej z nich powinna wahać się między 5, a 15 mm. Najlepiej sprawdzają się na cementowym, betonowym lub ceramicznym podłożu.

 • Tynki akrylowe maszynowe – wytwarzane są z żywicy akrylowej, wypełniaczy mineralnych i kruszywa o strukturze baranka. Najczęściej stosowane są na zewnątrz budynków, gdyż po zastygnięciu, tworzą powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników pogodowych. Można je stosować na każdym rodzaju podłoża. Dzięki dodatkom bio i grzybobójczym zabezpieczają tynkowane powierzchnie przed działaniem drobnoustrojów oraz grzybów.

Montaż tynków maszynowych

Nakładanie ich jest nieskomplikowane i można opisać je w kilku krokach:

 1. Ustaw w agregacie odpowiednie proporcje wody i suchej mieszanki;

 2. Rozpocznij obrzutkę wstępną – jest to pierwsza warstwa, mająca pokryć wszelkie nierówności na ścianie;

 3. Nałóż pierwszą, właściwą warstwę rozpoczynając od góry. Staraj się wykonywać płynne ruchy;

 4. Odczekaj, aż tynk się trochę zwiąże i wyrównaj go za pomocą łapy, najlepiej typu H;

 5. Wykonaj trapezowanie, czyli wyrównaj powierzchnię łatą trapezową;

 6. Usuń wszelkie wypukłości przy pomocy zdzieraka do tynku;

 7. Delikatnie zwilż tynkowaną powierzchnię i zacieraj pacą styropianową;

 8. Zacieraj powierzchnię łatą z gąbką, by ostatecznie ją wyrównać.

Tynki maszynowe - cena za metr

Zastanawiasz się, ile kosztuje tynk maszynowy? Nie jest to drogi materiał budowlany. Obowiązujące na rynku ceny nie przekraczają 20 złotych za 20-kilogramowy worek. Do tego trzeba wziąć pod uwagę, że jest to materiał wyjątkowo wydajny, znacznie bardziej niż tynki mieszane w betoniarce. Dlatego też warto wybrać tynk gipsowy maszynowy. Cena jednego metra kwadratowego wykończenia wynosi od 16 do 20 złotych bez kosztów materiałów, oraz około 25-30 zł, gdy ekipa sama kupuje tynki maszynowe.

Wybierz tynk maszynowy dla siebie

Wiesz już, jakie są rodzaje tynków maszynowych, jak je nakładać oraz ile kosztuje taka usługa. Mamy nadzieję, że teraz nie będziesz mieć już problemu z tym, jaki rodzaj tynku wybrać. Poradzisz sobie także z jego nakładaniem, chyba że zdecydujesz się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy.

Jeżeli sam zamierzasz zająć się tynkowaniem, odwiedź sklep Castorama.pl. Cena tynku maszynowego jest tam bardzo korzystna. Na stronie znajdziesz szeroki wybór materiałów i akcesoriów budowlanych

Sprawdź ofertę tynków maszynowych w Castorama.pl!