Produkty

Jak naprawić uszkodzone fragmenty betonu

Jak naprawić uszkodzone fragmenty betonu

Betonowe powierzchnie charakteryzują się tym, że są mało odporne na zarysowania, pękanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Jeśli dodatkowo znajdują się na zewnątrz, podlegają również szkodliwemu wpływowi wilgoci, nasłonecznienia oraz zmian temperatury. Nietrudno więc o pojawienie się w nich defektów. Na szczęście z ich naprawieniem możemy poradzić sobie samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

betonowanieBetonowe płyty chodnikowe, schody, tarasy czy podmurówki – jeśli nie zostały pokryte np. płytkami – są szczególnie narażone na uszkodzenia, o które w dodatku nietrudno. Nawet najmniejsze pęknięcia czy ubytki w ich powierzchni wymagają jak najszybszego wypełnienia. Inaczej możemy być pewni, że wnikająca w nie woda (zamarzająca i odmarzająca) będzie powodowała coraz większe starty. Jak wykonać niezbędne prace, by dobrze zabezpieczyć uszkodzone fragmenty betonu?

Przygotowanie betonu do naprawy

Wszelkie betonowe konstrukcje, które będziemy poddawać naprawie, musimy uprzednio właściwie do tego przygotować. Niezbędne będzie więc czyszczenie uszkodzonego miejsca, polegające na usunięciu wszystkich luźnych fragmentów betonu czy łuszczącej się farby. Jeśli powierzchnia tego wymaga, należy ją także oczyścić z powstałych nalotów bądź tłustych plam. W następnej kolejności poszerzamy ubytki do szerokości ok 5 mm – pozwoli to masie wypełniającej dobrze uzupełnić szczeliny. Możemy zrobić to szpachelką albo szlifierką kątową. Niezbędne będzie także późniejsze oczyszczanie szpar z powstałego przy tej okazji pyłu. Pamiętajmy, że jeśli do uszczerbku doszło w miejscu zamocowania prętów zbrojących, również one wymagają dokładnego oczyszczenia z pozostałości betonu. W przypadku gdy zostały one porażone korozją, należy skuć beton tak głęboko, aż dotrzemy do nieskorodowanych części zbrojenia. Następnie dokładnie oczyszczamy pręty z rdzy i malujemy farbą antykorozyjną. Należy pamiętać, że beton dookoła prętów powinien zostać skuty na ok 1,5 cm. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do wypełnienia nową warstwą masy.

Łatanie ubytkówbeton Baumit Castorama

Do uzupełnienia szczelin w betonie możemy wykorzystać samodzielnie przygotowaną masę wykonaną z cementu, piasku oraz wody. Jest to jednak rozwiązanie niezbyt skuteczne, dlatego zdecydowanie lepiej sięgnąć po specjalnie zaprawy. Przed ich zakupem należy się jednak upewnić, czy wybraliśmy odpowiedni produkt – np. czy nadaje się on do zastosowania na świeżym powietrzu.

W pierwszej kolejności naprawiany ubytek gruntujemy, by poprawić przyczepność zaprawy. Zamiast gruntu możemy użyć również masy sczepnej, która przyda się w przypadku naprawiania uszkodzeń o dużych rozmiarach. Dopiero następnie nakładamy zaprawę wypełniającą. Jeśli wypełniamy większe ubytki, konieczne będzie kilkukrotne aplikowanie zaprawy, tak aby nie przekroczyć grubości jednorazowej powłoki zalecanej przez producenta preparatu. Tak uzupełniony fragment betonu nadaje się do malowania po 24 godzinach, a po około tygodniu możemy układać na nim płytki. Do tego czasu wypełniony ubytek możemy dodatkowo zabezpieczyć powłoką uszczelniającą, która ochroni beton przed działaniem wody.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia

Klasy betonu - rodzaje i oznaczenia
Beton jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Tworzy się z niego fundamenty, ściany i stropy, a także elementy konstrukcyjne. Nie je...
Czytaj więcej

Jak działa pompa do betonu?

Jak działa pompa do betonu?
Pompa do betonu jest obecnie jednym z najczęściej spotykanych sprzętów, które wykorzystuje się na placach budowy. Jej działanie opiera s...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak naprawić uszkodzone fragmenty betonu