Jak ergonomicznie urządzić piwnicę?

Piwnica może pełnić różne funkcje, dlatego przed jej urządzeniem powinniśmy dokładnie określić rolę, jaką będzie spełniała. W zależności od potrzeb może być magazynem, spiżarnią lub warsztatem, co wpływa na określone zagospodarowanie jej przestrzeni.

Niezależnie czy jesteśmy posiadaczami małej wydzielonej piwnicy w bloku, czy dużej i przestronnej przestrzeni w domu jednorodzinnym, każda piwnica powinna mieć wydzielone strefy, a pomieszczenia muszą mieć dokładnie określoną funkcję. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że narzędzia i sprzęty będą leżały w różnych i często przypadkowych miejscach, co z ergonomią ma niewiele wspólnego.

Podział

Jeżeli jesteśmy właścicielem rozległej piwnicy z kilkoma pomieszczeniami, łatwiej urządzimy jej wnętrze pod względem funkcjonalnym. Istotnym miejscem jest kotłownia, która z racji roli, jaką pełni, ma szczególny charakter. Ważne, aby zarówno z powodu bezpieczeństwa, jak i przejrzystości rozkładu, nie pełniła dodatkowo żadnej innej funkcji. Do tego celu służą inne pomieszczenia. Istotnym jest również, aby miejsca, które będą posiadały rolę stałych lub sezonowych magazynów (np. na meble ogrodowe), znajdowały się blisko wyjścia, ale przy tym nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu. Spiżarnia z kolei najlepiej, gdy zlokalizowana jest na końcu piwnicy, bowiem takie usytuowanie stanowi najmniejsze ryzyko dla bezpieczeństwa przetworów.

Jasny i przejrzysty układ funkcjonalny każdego pomieszczenia lub strefy w znaczący sposób poprawia korzystanie z piwnicy. Dzięki temu również łatwiej będziemy kontrolowali ilość dostępnego miejsca.

Przeczytaj także: Prawdy i mity o hydroizolacji fundamentów

Jak ergonomicznie urządzić piwnicę?

Udogodnienia

Zarówno w piwnicy, która pełni rolę spiżarni, jak i w części przeznaczonej na składzik narzędzi pomocne są półki, regały, wieszaki oraz różnego rodzaju stelaże, na których przechowamy i posegregujemy nasze sprzęty. Jest to lepsze rozwiązanie niż magazynowanie wszystkiego w kartonach, w których często trudno doszukać się czegokolwiek. Dzięki temu unikniemy również pozostawienia rzeczy na podłodze, co zawsze utrudnia zorganizowanie dobrze urządzonej piwnicy. Natomiast skorzystać możemy z pojemników, w których umieścimy drobne rzeczy (np. śrubki lub gwoździe), dzięki czemu zawsze będą w jednym miejscu.

Warsztat

Gdy w naszej piwnicy znajduje się warsztat, zlokalizujmy go w pomieszczeniu, w którym jest wyjście na zewnątrz. To w nim bowiem będziemy spędzali najwięcej czasu i to tam będziemy kierowali się z potrzebnym do pracy materiałem. Użytkowanie takiego warsztatu znacznie ułatwi zawieszenie lekkich narzędzi na ścianach, do których będziemy mieli szybki dostęp. Pomocne mogą okazać się również szafki oraz półki. Stoły i blaty robocze postawmy pod ścianami, co ułatwi poruszanie się po piwnicy. Ciężkie maszyny oraz urządzenia najlepiej postawić poza głównym ciągiem komunikacyjnym warsztatu, dzięki czemu unikniemy ich częstego przestawiania.

Magazyn

Każda piwnica pełni rolę magazynu. To w niej przechowujemy narzędzia ogrodnicze, maszyny i wszystko, co jest potrzebne do wszelkiego rodzaju napraw. Tam trzymamy również rowery czy opony do samochodu. Przestrzeń magazynową dobrze podzielić na strefy w zależności od tego, jak często będziemy z nich korzystać. Wiemy bowiem, że opony, sprzęt zimowy lub meble ogrodowe pozostaną nieruszane przez kilka miesięcy, dlatego najlepiej, gdy postawimy je z boku. Narzędzi natomiast i roweru używamy znacznie częściej i powinny być łatwo dostępne. Nie mogą przy tym utrudniać poruszania się po piwnicy.

Zobacz też: Ocieplanie fundamentów styrodurem – instrukcja jak ciąć i mocować jak fachowiec

Mała piwnica w bloku

Jeżeli dysponujemy jedynie małym pomieszczeniem w bloku lub kamienicy, zwykle pełni ono rolę składzika, w którym przechowujemy rzeczy, na które nie ma miejsca w mieszkaniu. Trudno będzie w nich urządzić warsztat, natomiast z powodzeniem możemy przygotować tam miejsce do magazynowania przetworów i niektórych sprzętów. Dobrze w tym celu maksymalnie wykorzystać powierzchnię ścian i np. po jednej stronie umieścić półki z artykułami spożywczymi, a po drugiej narzędzia. Dzięki temu układ piwnicy będzie bardzo przejrzysty i po środku znajdzie się jeszcze miejsce na zaparkowanie roweru.

Jak ergonomicznie urządzić piwnicę?

Konsekwencja

W podziale funkcji piwnicy i utrzymaniu należytego porządku musimy być konsekwentni. Jeżeli bowiem zaczniemy naruszać funkcjonalność poszczególnych stref, a narzędzia przestaną być odkładane na swoje miejsce, trudno będzie mówić o ergonomii. Dlatego warto zadbać o swój komfort.