Tynki gotowe kontra tworzone samodzielnie

Tradycyjne tynki grubowarstwowe nakładane są bezpośrednio na mury. Ich zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz pełnienie roli wizytówki domu. Jeszcze do niedawna tynki te tworzono samodzielnie, do dziś niektórzy pozostają przy tej metodzie. Jak zaraz udowodnimy, niesłusznie.

tynki

Idealna mieszanka

Przygotowując tradycyjne tynki grubowarstwowe na placu budowy, konieczne jest samodzielne dozowanie wszystkich składników, co nigdy nie daje nam gwarancji uzyskania idealnej mieszanki, nawet jeśli jej przygotowaniem zajmuje się bardzo doświadczony fachowiec. Stosowanie tynków gotowych jest pod tym względem o wiele bardziej bezpieczne – tutaj zyskujemy ową gwarancję – decydujemy się na wybór produktu dobrej jakości, a przede wszystkim o idealnych proporcjach. Co więcej, tynki gotowe posiadają dodatki podnoszące ich odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, których nie posiadają mieszanki przygotowywane samodzielnie. 

Czas pracy

Zarówno tynki tworzone samodzielnie, jak i te gotowe nakłada się na ściany w trzech warstwach, ale przygotowanie ich na własną rękę znacząco wydłuża nasz czas pracy. W przypadku tynków tworzonych bezpośrednio na placu budowy kolejne warstwy to obrzutka, narzut i gładź, a w przypadku produktów gotowych, to obrzutka lub środek gruntujący, tynk podkładowy oraz tynk dekoracyjny. Decydując się na indywidualną mieszankę, tracimy przede wszystkim czas na jej przygotowanie w betoniarce, gotowy tynk jesteśmy w stanie nakładać od razu, a przy użyciu specjalnego agregatu możemy jeszcze przyspieszyć ten proces, natryskując ścianę w bardzo prosty i wygodny sposób.  

tynki

Rola estetyczna

Na wstępie wspomnieliśmy o tym, że oprócz ochrony tradycyjne tynki grubowarstwowe mają pełnić też rolę estetyczną. To kolejny plus tynków gotowych. Mieszanki przygotowywane samodzielnie są bowiem najczęściej wyłącznie koloru szarego lub w podobnych tej barwie odcieniach. Produkty gotowe z kolei nie wymagają malowania ścian specjalnymi farbami elewacyjnymi, ponieważ są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu szybko i sprawnie dopasujemy je do naszej idealnej wizji domu.