Jak usytuować nowe fundamenty względem starych – możliwe rozwiązania

Rozbudowa domu w poziomie to bardzo dobry sposób, by powiększyć powierzchnię mieszkalną budynku. Choć może się ona wydawać prosta, należy pamiętać, że dobudówka będzie wymagała własnych fundamentów. Te z kolei możemy zaplanować i wykonać w różny sposób. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Jak usytuować nowe fundamenty względem starych

3 sposoby ulokowania nowych fundamentów względem starych

Istnieją 3 możliwości osadzenia fundamentów dobudówki względem fundamentów pierwotnej części domu. Oto krótki opis każdej nich.

Nowy fundament poniżej starego – to sytuacja bardzo niekorzystna i z takiego rozwiązania lepiej zrezygnować. Niesie ono bardzo duże ryzyko uszkodzenia starego budynku, a w przypadku niewielkich placów budowy nie stosuje się również nowoczesnych technologii mogących temu zapobiec.

Nowy fundament na równi ze starym – rozwiązanie, które może okazać się dobre po spełnieniu pewnych warunków. Po pierwsze nie można odsłaniać starych fundamentów na całej ich długości – najlepiej, gdy nowy fundament nie będzie miał styczności ze starym. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, stary fundament można odsłaniać, ale wyłącznie odcinkami o długości maksymalnie 1,5 m. Należy również pamiętać, że obu część domu nie powinno się łączyć ze sobą na siłę. Dlatego najlepiej, gdy będą one oddzielone od siebie dylatacją, co dotyczy także samych fundamentów. Z tego powodu nowe ławy wymagają nadwieszenia nad starymi, by nie powodować ich obciążenia.

Nowy fundament powyżej starego – rozwiązanie najbezpieczniejsze i najłatwiejsze. Osadzenie nowej części domu powyżej tej istniejącej umożliwia swobodne prowadzeni robót bez żadnych przeszkód. Z tego powodu stanowi wariant najbardziej polecany spośród wszystkich innych.

Jak usytuować nowe fundamenty względem starych

Decydując się na rozbudowanie domu, z pewnością warto zasięgnąć rady doświadczonego konstruktora, który zadecyduje o tym, jak wybudować nowy fundament, by nie stworzyć zagrożenia dla istniejącego już budynku. Budowa fundamentów może okazać się bowiem najtrudniejszym zadaniem – ryzyko popełnienia błędu jest tu bardzo duże, a dodatkowo może grozić poważnymi wypadkami. Dlatego tak ważne jest również wykonywanie wszelkich prac zgodnie ze sztuką i z należytą ostrożnością – pozwoli to nie tylko uniknąć błędów konstrukcyjnych, ale również zagrażających życiu incydentów.