Płynna folia czy bloker wilgoci? Poznaj skuteczny sposób na uszczelnienie piwnicy

Piwnica wymaga szczególnej izolacji, ponieważ jest narażona na wysoką wilgoć pojawiającą się od gruntu. Kiedy wystarczy zastosować bloker wilgoci, a kiedy sięgnąć po płynną folię? Odkryjmy środki do izolacji piwnicy i dopasujmy preparaty do potrzeb budynku.

Czy bloker wilgoci do piwnicy wystarczy?

Blokery to spoiwa hydrauliczne z dodatkami mineralnymi, które można stosować do blokowania wilgoci pojawiającej się na ścianach w łazienkach, pomieszczeniach gospodarczych czy piwnicach. Nakłada się je jak farbę – mają biały kolor i można je pokrywać dodatkowo tapetami i dyspersyjnymi środkami do malowania ścian. Dodatkowo chronią powierzchnie przed pojawianiem się pleśni i wykwitów soli.

Trzeba jednak pamiętać, że blokery wilgoci stosuje się jedynie na powierzchniach pionowych. Zabezpieczają ściany przed wilgocią, ale nie są wystarczające, aby izolować posadzki i ściany przed działaniem bieżącej wody lub wody pod ciśnieniem. Więcej o nich przeczytamy tutaj: Co to jest bloker wilgoci i gdzie się sprawdzi? Jeśli więc chcemy zaizolować podłogi piwnicy lub ściany pomieszczenia, w którym woda wydostaje się pod ciśnieniem z zewnątrz, musimy sięgnąć po inne środki.

jak uszczelnić piwnicę`Folia płynna do piwnicy

W folię w płynie warto zainwestować w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy zachować szczelność powierzchni ścian i podłóg. Środek tworzy nieprzepuszczalną dla wilgoci powłoki. Dostępne są też folie w płynie, które można stosować na zewnątrz pomieszczeń, a także w miejscach, gdzie woda działa pod ciśnieniem, np. pod prysznicem i w nieckach basenowych. Płynne folie tego rodzaju tworzą wodoodporną powłokę. Zastosujemy je na większości podłoży budowlanych, m.in. powierzchniach betonowych, tynkach cementowych i karton-gipsie. Folię w płynie można nakładać pędzlem lub wałkiem – nie jest skomplikowana w aplikacji.

Czy wiesz, że?

Plusem niektórych folii płynnych i materiałów hydroizolacyjnych w postaci gruntów jest to, że dobrze wiążą z większością zapraw klejowych, więc jeśli zamierzamy wyłożyć ścianę lub posadzkę piwnicy glazurą czy terakotą, to nie będzie z tym problemu.

środek uszczelniający do piwnicySpecjalne środki uszczelniające do piwnicy

Jaki środek wybrać, kiedy nie mamy możliwości wykonania właściwej izolacji zewnętrznej fundamentów? Dostępne są specjalne preparaty właśnie do uszczelniania piwnicy w takich przypadkach. Ich bazą jest kombinacja cementu z wypełniającymi mineralnymi materiałami i wzbogacona sztucznymi dodatkami. Tworzą warstwę, która nie przepuszcza wilgoci ani wody pod ciśnieniem, również tej przenikającej przez mury od zewnętrznej strony budynku. Można na nich kłaść płytki ceramiczne.

Zaletą środków uszczelniających jest to, że można je kłaść na wilgotne (ale nie mokre!) podłoża, więc jeśli nie mamy możliwości całkowitego wysuszenia pomieszczenia, nie ma z tym problemu. Jako podłoże do nakładania izolacji piwnicy nadają się jastrych, beton, a także stare okładziny ceramiczne, pod warunkiem, że mają wypełnione fugi. Preparaty do uszczelniania ścian i posadzek piwnic znajdziemy wśród środków izolacji przeciwwodnej.

Data publikacji: 02.03.2018