Tynki gliniane – sposób na wykończenie ścian

W dobie powrotu do bardziej zrównoważonych i naturalnych sposobów życia, również i w budownictwie panuje trend „eko”. Jeśli chcemy zbudować dom i zastanawiamy się, jakich materiałów użyć do jego wykończenia, tak aby nie tylko był tani, ale i naturalne, możemy wybrać między innymi tynki gliniane. Czym się charakteryzują?

tynk gliniany

Glina – najstarszy materiał budowlany

Z gliny budowano już 9 tysięcy lat temu na całym świecie – była wszędzie łatwo dostępna i do dziś jest materiałem, do którego nie trzeba wiele energii, aby został odpowiednio przygotowany do tworzenia konstrukcji. Glina ma to do siebie, że doskonale magazynuje ciepło, reguluje wilgoć, konserwuje drewno i inne materiały organiczne, zatrzymuje promieniowanie o wysokiej częstotliwości, jest antyalergiczna i antybakteryjna, a także wiąże substancje szkodliwe; do tego jest odpowiednia do ponownego użycia. Jak widzimy nie bez powodu wraca się do jej zastosowania. Dom z gliny można łatwo zbudować samodzielnie – odchodzą wtedy koszty transportu i przetwarzania materiału oraz energii, którą się do tego zużywa.

Tynk gliniany – czy warto?

Jak wynika z właściwości samej gliny, także i tynk, który z niej powstaje wyróżnia się doskonałymi cechami – jest antystatyczny i przeciwgrzybiczny, reguluje wilgoć i stan powietrza, kumuluje ciepło zimą, a latem chłodzi. Takie wykończenie ściany wymaga cienkiej warstwy, bo już 2 cm wystarczą, aby tynk gliniany spełniał swoje funkcje. Jest on również bardzo tani w porównaniu do innych metod stosowanych na rynku. Glinę znajdziemy właściwie w każdym ogrodzie, dzięki czemu sam materiał możemy uzyskać za darmo. Taki tynk jest zupełnie neutralny, a wręcz dobry dla naszego zdrowia.

Jak wykończyć ściany tynkiem glinianym?

Wielu ludzi wykonuje tę pracę samodzielnie – w istocie, nie jest ona skomplikowana, dlatego często koszty tynkowania mogą być jeszcze bardziej obniżone. Glinę miesza się z piaskiem i czasami sieczką słomianą – używamy do tego najczęściej zwykłej betoniarki. Nakłada się ją tradycyjnie – za pomocą kielni, pacy czy łaty. Używamy poziomicy tam, gdzie chcemy, aby ściany były idealnie proste. Tynki gliniane dają nam możliwość wykonywania nietypowych wykończeń – obłych czy falistych. Gładź również wykonujemy z mieszanki gliny i piachu – odsiana masa jest bardzo dobra do nakładania. Taki tynk ma naturalny, ciepły kolor, który można jeszcze zmienić za pomocą pigmentu. Daje on od razu dość dekoracyjny efekt. Tynk gliniany umożliwia również nadanie ścianie pożądanej faktury. Powierzchnię możemy ścierać na różne sposoby – miotłą czy gąbką, co pozwoli uwypuklić kamyczki. Bardzo łatwo uzyskamy również efekt tynku japońskiego – na ostro ścierając go małą packą plastikową. Tam, gdzie zwilżymy ścianę, woda wydobędzie cząsteczki iłu, który po wyschnięciu stworzy śliską powierzchnię.

paca

Dzięki temu, że glina jest plastyczna, zawsze możemy skorygować tynk poprzez jego moczenie. Na takiej ścianie mamy również szansę coś wyrzeźbić. A gdy dzieło nie wyjdzie takie, jak chcieliśmy, zawsze możemy się go szybko pozbyć.

 

Data publikacji: 01.12.2016