Produkty

Balkon, taras z posadzką ceramiczną… jak poradzić sobie z problemami?

Balkon, taras z posadzką ceramiczną… jak poradzić sobie z problemami?

Tarasy i balkony, oprócz niewątpliwej funkcji użytkowej, są istotnym elementem architektury wznoszonych budynków. Niestety, stanowią one również ten element budynku, który sprawia użytkownikom najwięcej problemów związanych z trwałością warstw posadzkowych.

Problemy:

Zwykle destrukcja tarasu i balkonu rozpoczyna się od strefy okapowej.  Najbardziej popularną formą wykończenia tarasów i balkonów jest posadzka z płytek ceramicznych na zaprawie klejowej z izolacją podpłytkową z zaprawy uszczelniającej. Powszechnie wykonywane okapniki z powlekanych blach stalowych ulegają szybkiej korozji, a krawędzie posadzki wzdłuż okapników – rozszczelnieniu. W prostej linii prowadzi to do zniszczenia całej posadzki i powstawania przecieków tarasu i balkonu (Fot. 1, Fot. 2).

Fot. 2 Skorodowany okapnik z blachy (fot. Renoplast)

Fot. 1 Rozszczelniona krawędź balkonu (fot. Renoplast)

Rozwiązanie systemowe:

Obecnie najbardziej popularnym systemem wykonania warstw posadzkowych na balkonach i tarasach jest system oparty na zastosowaniu izolacji z zaprawy uszczelniającej, na której układa się bezpośrednio płytki ceramiczne na zaprawie klejowej. Istotnym elementem systemu jest właściwe wykończenie strefy okapowej. Można to osiągnąć, stosując profil okapowy K100. Wykonany z aluminium profil pokryty jest wysokiej jakości powłoką poliestrową, zapewniającą pełną odporność na korozję, nadając profilowi estetyczny i trwały wygląd. Oprócz profili prostych K100, dostępne są narożniki i łączniki profili.

Montaż:Rys. 1 Fragment rysunku technicznego Renoplast K100

W podkładzie, wzdłuż krawędzi balkonu wykonujemy uskok na głębokość około 3 mm i szerokości 80 mm. Celem ułatwienia pracy możemy posłużyć się dostępnym z profilami, szablonem ABS. Postępując zgodnie z instrukcją montażu, w pierwszej kolejności osadzamy narożniki, a następnie profile proste. Narożniki i profile instalowane są na zaprawie uszczelniającej i dodatkowo mocowane mechaniczne kołkami rozporowymi. Wzdłuż krawędzi wewnętrznej profilu wklejamy na zaprawie uszczelniającej taśmę uszczelniającą celem wzmocnienia połączenia profilu z podkładem. Kolejną czynnością jest ułożenie warstwy izolacji z zaprawy uszczelniającej. Tą czynność jak i następną – układanie płytek na zaprawie klejowej, wykonujemy zgodnie z instrukcjami producenta zaprawy uszczelniającej i zaprawy klejowej.

Należy zadbać, aby spoiny pomiędzy płytkami nie były węższe niż 5 mm, a posadzka właściwie dobrane dylatacje, które należy wypełnić elastycznym uszczelnieniem właściwym do stosowania do zewnątrz.

Rys. 2 Wizualizacja warstw systemu z profilem K100 (fot. Renoplast)Podsumowanie

Bardzo ważne jest, aby zakupione materiały przeznaczone były do stosowania na zewnątrz budynku. Jakikolwiek kompromis w doborze materiałów lub zaniedbania poczynione w trakcie wykonywania prac doprowadzą do konieczności poprawek, a w efekcie do poniesienia dodatkowych kosztów.

Profile okapowe Renoplast, w tym profil K100, są w pełni kompatybilne z systemowymi rozwiązaniami czołowych producentów chemii budowlanej, takimi jak Atlas, Mapei i Henkel.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Mały, duży, generalny remont balkonu – etapy prac

Mały, duży, generalny remont balkonu – etapy prac
Remont balkonu może przybierać różną formę. Niekiedy przeprowadzamy go kilka dni, dekorując przydomową przestrzeń kwiatami, meblami oraz delikatnie od...
Czytaj więcej

Jak wykonać izolację przeciwwilgociową balkonu?

Jak wykonać izolację przeciwwilgociową balkonu?
Posiadanie balkonu ma wiele dobrych stron, ale równocześnie wymaga od nas odpowiedniej troski o ten element architektoniczny. Jest newralgicznym punkt...
Czytaj więcej

Jak wyremontować balkon

Jak wyremontować balkon
Warunki atmosferyczne, brak konserwacji oraz wieloletnie użytkowanie balkonu sprawiają, że miejsce to wymaga remontu. Popękane płytki, kruszące się kr...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
12 komentarzy
27.04.2017
Fajne, ale zdecydowanie zbyt drogie
13.03.2017
faktycznie solidne profile, grube, dobrze pomalowane
14.09.2016
Droga Castoramo! Skoro jestescie przedstawicielem RENOPLASTU to chociaz w ofercie - tej wirtualnej, bo o fizycznej to pewnie słupki sprzedaży decydują -miejcie pelna game ich produktów a nie tylko 1 z kilku dostępnych profili. Pomijam fakt, ze w jednym ze sklepów w ogóle nie wiedza ze jest cos takiego. A komentarze pod tym artykułem to sami zesta pisali. Rynek sie zmienia, cały czas, hasło "nikomu nie pozwolimy pobić naszych cen" to było dobre może kiedyś, dzisiaj już nie wystarczy.
30.05.2016
Jednak co aluminium to aluminium, świetne rozwiązanie!
13.04.2016
Jestem wykonawcą i przerobiłem już wiele balkonów w swoim życiu.
Musze przyznać, że profile okapowe są dobrym rozwiązaniem bo są łatwe w montażu i przetrwają zdecydowanie dłużej w naszym klimacie. Renoplast ma obecnie najlepsze
15.02.2016
Ciekawe rozwiązanie wykończenia balkonu z tymi profilami, przy remoncie wezmę je pod uwagę.
27.12.2015
K100 i życie stało się prostsze. Znalazłem też inne rozwiązania tej firmy - inna materiał na balkon, i jestem z nich zadowolony.
26.12.2015
fajne rozwiązanie za rozsądną cenę
19.12.2015
Szkoda, że tak późno trafiłem na gotowe rozwiązanie problemu wykończenia tarasu.
10.12.2015
Problem z wykończeniem i rdzewiejącymu wykończeniami blacharskimi miałem od zawsze - 3 razy robiłem wymiany i naprawy. Teraz nie widzę żadnych zmian na okapie i mam nadzieję, że to będzie i długo.
  1. Poprzednia
  2. 1
  3. 2

Ocena i komentarz dla:

Balkon, taras z posadzką ceramiczną… jak poradzić sobie z problemami?