Folia kubełkowa montaż - Jak zrobić to prawidlowo?

Dowiedz się, jak prawidłowo montować ten wytrzymały materiał, aby zapewnić trwałą ochronę przed wnikaniem wody w murach i uniknąć kosztownych napraw. Ten poradnik krok po kroku pomoże Ci wybrać odpowiednią folię, zrozumieć jej zastosowania oraz przeprowadzić montaż - od przygotowania fundamentów po finalne zabezpieczenie. Sprawdź, jak skutecznie zabezpieczyć swój dom dzięki tej prostej, lecz efektywnej metodzie izolacji.

folia kubełkowa

Nie zapomnij o ochronie fundamentów

Dom będzie dla Ciebie i Twoich bliskich bezpiecznym schronieniem, o ile wcześniej dobrze o to zadbasz. Na liście prac niezbędnych do wykonania w trakcie budowy jest hydroizolacja fundamentów. Jeśli pominiesz ten etap, mury osadzone w ziemi niczym gąbka zaczną chłonąć wodę z gruntu. Do takiej sytuacji nie warto dopuścić z kilku powodów.

Woda wnikająca w fundamenty niszczy materiał. Przenosi się też w górę i w następnej kolejności uszkadza ściany. Mokre mury pękają, odpada z nich tynk i nie izolują odpowiednio mieszkania. Niszczy się także wygląd wnętrz. Farba, wybrana do pomalowania pomieszczeń, prawdopodobnie zacznie się łuszczyć, a tapety stracą przyczepność. Mokre ściany są także niebezpieczne dla zdrowia - rozwijają się w nich grzyby i pleśń.

Dobrze wykonana izolacja przeciwwilgociowa pozwoli Ci zminimalizować ryzyko wystąpienia którejkolwiek z powyższych sytuacji. Aby zabezpieczenie fundamentów było skuteczne, powinna się na nim pojawić folia kubełkowa. Montaż materiału nie musi Ci sprawić dużych problemów, jeśli dokładnie go poznasz i zastosujesz się do prostych wskazówek. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w poniższym poradniku.

Folia kubełkowa - co to jest?

Materiał trudno przeoczyć w sklepie budowlanym, ze względu na jego charakterystyczny wygląd. Folia ma tłoczenia w formie ściętych stożków i przeważnie czarny kolor (ewentualnie szary lub brązowy). Materiał wykonany jest z wzmacnianego tworzywa sztucznego. Jest odporny na wodę, różnice temperatur i wiele związków chemicznych. Nie gnije i nie przebiją go korzenie roślin. Membrana jest też odporna na uszkodzenia spowodowane przez gryzonie, bakterie czy grzyby.

Folia kubełkowa, zwana też membraną wytłaczaną, sprzedawana jest w rolkach, a sam materiał ma różną grubość. Dzięki temu, że jest elastyczny, bez trudu potniesz go na mniejsze elementy lub odetniesz nadmiar. Im grubszy materiał wybierzesz, tym będzie on trwalszy i bardziej odporny na obciążenia. Wbrew pozorom montaż folii kubełkowej nie jest równoznaczny ze stworzeniem hydroizolacji. Do czego służy? Kiedy się ją stosuje?

Kiedy potrzebny jest montaż folii kubełkowej?

Folia o charakterystycznym kształcie jest materiałem pomocniczym podczas zabezpieczania fundamentów. Ma ona za zadanie ochraniać warstwę hydroizolacyjną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Folia kubełkowa zabezpiecza izolację przed przetarciem, przedziurawieniem czy zgnieceniem. Materiał jest zaprojektowany w taki sposób, aby mógł skutecznie odprowadzać wilgoć, która nie gromadzi się w murach. Folia kubełkowa, dzięki temu, że tylko częściowo przylega do ściany, pozwala jej „oddychać”.

Folia kubełkowa znajduje jeszcze szereg innych zastosowań, niż tylko ochrona fundamentów. Wykorzystaj ją do izolacji stropu, płaskiego dachu, balkonu i tarasu czy podłogi. Folia przyda Ci się podczas wykonywania drenażu wokół domu. Jest też nieoceniona, jeśli marzy Ci się zielony ogród na dachu domu.

O czym trzeba pamiętać wybierając materiał?

Cena jest oczywiście ważnym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie folii kubełkowej, jednak nie powinna być podstawą wyboru materiału. O wiele ważniejsze są parametry techniczne membrany. Fakt, że wykonana jest w trwałego materiału nie oznacza, że wszystkie produkty są jednakowo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Wybierając folię kubełkową weź pod uwagę jej grubość, ciężar oraz wytrzymałość na nacisk. Gwarancja producenta czy uzyskane atesty również świadczą o jakości produktu.

Gramatura materiału powinna być wyższa, jeśli podłoże jest ciężkie i wilgotne. W większości prac wykorzystuje się folię o grubości ok. 0,6 mm. Rolki materiału mają różne wymiary, co ułatwia dopasowanie ich do zaplanowanych prac. Zwróć uwagę, jak wysoką folię kupujesz - może mieć od 1 metra do ponad 3 metrów wysokości. Do pracy wybierz materiał, który będzie wystawał ponad poziom gruntu.

Co jest potrzebne do montażu folii kubełkowej?

Materiał, który wybierzesz, musisz jeszcze przytwierdzić do fundamentów. Czego potrzebujesz do pracy? W co powinieneś się zaopatrzyć nim rozpoczniesz montaż? Listwy do folii kubełkowej są jednym z elementów niezbędnych do poprawnego przytwierdzenia membrany. Chronią przed przedostawaniem się brudu pod spód i zapobiegają uszkodzeniu materiału.

Nim przystąpisz do pracy przygotuj sobie też gwoździe ze stali szlachetnej lub specjalne wkręty. Mają one nakładki, które nie powodują rozszczelnienia materiału. Do łączeń wybierz dobrą taśmę uszczelniającą. Nie zapomnij wyciągnąć ze skrzynki narzędziowej młotka, nożyka do przycięcia nadmiaru folii oraz wkrętów i wkrętarki.

folia

Folia kubełkowa - montaż krok po kroku

Możesz wybrać nawet najlepszą folię kubełkową, ale jeśli będzie źle zamontowana, nie spełni swojego zadania. Nie bez znaczenia jest kierunek ułożenia folii oraz nakładanie na siebie kolejnych fragmentów materiału. Jeśli wybrałeś zbyt wysoką rolkę nie obawiaj się, że będzie nachodziła na elewację. Pod koniec pracy produkt spokojnie można przyciąć.

Gdzie i jak montować listwy do folii kubełkowej? W jaki sposób przytwierdzić membranę? Poznaj szczegółowo wszystkie etapy pracy.

Krok 1

Na odsłoniętym i oczyszczonym fragmencie fundamentu rozciągnij rolkę materiału. To ważne, aby wypukłości umieścić w stronę muru - dzięki temu skuteczne będzie zabezpieczenie, jakie tworzy folia kubełkowa. Jak montować materiał, aby nie odpadł? U dołu przybij specjalne gwoździe lub wkręty. Umieszczaj je w środku wgłębień. Użyj tyle gwoździ, aby folia była odpowiednio napięta. Najlepiej wbijaj je w odległości ok. 50 - 60 cm. Staraj się przytwierdzić membranę jak najniżej.

Krok 2

Dodając kolejny pas folii kubełkowej pamiętaj, że nie może się on wyłącznie stykać z poprzednim, ale musi na niego nachodzić. Specjaliści zalecają zakładkę szerokości min. 3 rzędów kubełków. Taka bariera powinna być szczelna. Jednak dla 100% pewności warto dodać taśmę butylową. Warto wybrać takie rolki folii kubełkowej, aby połączeń było jak najmniej.

Krok 3

Odetnij nadmiar materiału niewiele powyżej krawędzi fundamentów. Na koniec pozostaje montaż listwy folii kubełkowej, która zabezpieczy konstrukcję od góry i przymocuje membranę.

Krok 4

Montaż listwy zamykającej do folii kubełkowej przeprowadzisz z użyciem wkrętarki. Panel wykończeniowy zamocuj bezpośrednio do ściany. W ten sposób folia będzie odpowiednio dociśnięta. Na sam koniec zasyp wykop.

Zadbaj w pełni o fundamenty

Folia kubełkowa jest odporna na wilgoć, wodę i uszkodzenia mechaniczne, więc idealnie nadaje się do osłonięcia izolacji położonej na fundamentach. Warto ją zastosować, aby w przyszłości uniknąć naprawy kosztownych uszkodzeń murów. Montaż folii kubełkowej to zaledwie cztery kroki. Pamiętaj tylko o odpowiednim doborze membrany, jej odpowiednim łączeniu i ustawieniu. We wszystkie niezbędne akcesoria do pracy, w tym specjalne gwoździe z podkładką, zaopatrzysz się w sklepie Castorama.