Jak wykonać hydroizolację piwnicy?

Piwnica, obok dachu, jest jednym z elementów składowych domu najbardziej narażonym na bezpośredni kontakt z wodą. Koniecznie należy więc zadbać o jej prawidłową hydroizolację, tak aby wilgoć nie przedostawała się do fundamentów i ścian, a także nie pojawiała się na posadzkach wewnątrz piwnicy. Jak wykonać taką hydroizolację?

Piwnice – kiedy warto je budować?

Problem izolacji piwnicy znika, jeśli nie decydujemy się na jej budowę. Często jest to jednak konieczne – może to wynikać z nierównego terenu działki, na której stawiamy dom, albo z jej wielkości. Na małym terenie trudno bowiem wybudować budynek uwzględniający wszystkie potrzebne nam pomieszczenia, łącznie z gospodarczymi. Wówczas piwnica okazuje się być niezbędna. Wpływ na wykonywanie hydroizolacji będzie miał rodzaj fundamentów, jakie wybierzemy – ławy fundamentowe bądź płyty.

Jak wykonać hydroizolację piwnicy?

Jaka hydroizolacja ze względu na fundamenty?

Jeśli dom stoi na ławach fundamentowych, wówczas należy zastosować 3 rodzaje izolacji – 2 poziome i 1 pionową. Pierwszą poziomą wykonuje się na ławach fundamentowych. Trzeba wyłożyć odpowiednią jej ilość w taki sposób, aby można ją było połączyć z pozostałymi dwiema hydroizolacjami, co zapewni doskonałą szczelność całej konstrukcji. Poziomą izolację podłogi stosuje się, aby woda nie przesiąkała na posadzkę – kładzie się ją na płytach z betonu konstrukcyjnego. Ostatnią jest pionowa izolacja ścian. Jeśli budynek postawiony jest natomiast na płycie fundamentowej, wówczas sprawa jest prostsza. Wystarczy ułożyć izolację pionową oraz poziomą i połączyć je ze sobą.

Przeczytaj także: Co to jest bloker wilgoci i gdzie się sprawdzi?

Jakie materiały do hydroizolacji?

Materiały stosowane w hydroizolacjach powinny się wyróżniać doskonałą trwałością i odpornością na związki występujące w gruncie. Do najpopularniejszych rozwiązań należy stosowanie pap i mas bitumicznych, które cechują się łatwą aplikacją, a dodatkowo w niedługim czasie po nałożeniu dają możliwość zakopania fundamentów. Papa jest materiałem rolowym, który należy nakładać na oczyszczone z piachu powierzchnie, a w przypadku ścian, na podłoża wykończone tynkiem wyrównawczym. Masy bitumiczne rozprowadza się natomiast szerokim pędzlem lub szpachlą – w zależności od wybranego rodzaju preparatu. Spotykane są również hydroizolacje mineralne i z tworzyw sztucznych, w postaci:

- szlamu,

- mat betonitowych,

- folii,

- membran.

Dowiedz się: Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku

Jak wykonać hydroizolację piwnicy?

Dla uzyskania najwyższej jakości hydroizolacji powinno się stosować powłokowe masy polimerowo-bitumiczne lub szlamy czy mikrozaprawy uszczelniające.

Porada eksperta

Podczas wyboru materiałów hydroizolacyjnych nie powinniśmy oszczędzać. Najlepsze izolacje mogą być drogie, ale warto w nie inwestować, ponieważ zabezpieczą nasz budynek skutecznie i na długo. W przypadku zniszczenia się hydroizolacji jej wymiana jest trudna i kosztowna, dlatego warto od razu zaopatrzyć się w najtrwalsze materiały.

Hydroizolacja a poziom wód gruntowych

Jeśli dom został postawiony na terenie, na którym wody gruntowe są na niskim poziomie, wówczas fundamenty nie są w wysokim stopniu narażone na niszczenie. W takich przypadkach doskonale sprawdza się hydroizolacja z masy bitumicznej. W budynkach na działkach o zmiennym poziomie wód gruntowych powinno się stosować izolacje wzmocnione, na przykład wykonane z 2 warstw papy bitumicznej. Wysoki poziom wody gruntowej powinien z miejsca dyskwalifikować teren pod budowę, jeśli jednak jest to niemożliwe, wówczas należy wykonać szczelną wannę zewnętrzną.