Produkty

Jak wykonać hydroizolację piwnicy?

Jak wykonać hydroizolację piwnicy?

Piwnica, obok dachu, jest jednym z elementów składowych domu najbardziej narażonym na bezpośredni kontakt z wodą. Koniecznie należy więc zadbać o jej prawidłową hydroizolację, tak aby wilgoć nie przedostawała się do fundamentów i ścian, a także nie pojawiała się na posadzkach wewnątrz piwnicy. Jak wykonać taką hydroizolację?

hydroizolacja piwnicyPiwnice – kiedy warto je budować?

Problem izolacji piwnicy znika, jeśli nie decydujemy się na jej budowę. Często jest to jednak konieczne – może to wynikać z nierównego terenu działki, na której stawiamy dom, albo z jej wielkości. Na małym terenie trudno bowiem wybudować budynek uwzględniający wszystkie potrzebne nam pomieszczenia, łącznie z gospodarczymi. Wówczas piwnica okazuje się być niezbędna. Wpływ na wykonywanie hydroizolacji będzie miał rodzaj fundamentów, jakie wybierzemy – ławy fundamentowe bądź płyty.

Jaka hydroizolacja ze względu na fundamenty?

Jeśli dom stoi na ławach fundamentowych, wówczas należy zastosować 3 rodzaje izolacji – 2 poziome i 1 pionową. Pierwszą poziomą wykonuje się na ławach fundamentowych. Trzeba wyłożyć odpowiednią jej ilość w taki sposób, aby można ją było połączyć z pozostałymi dwiema hydroizolacjami, co zapewni doskonałą szczelność całej konstrukcji. Poziomą izolację podłogi stosuje się, aby woda nie przesiąkała na posadzkę – kładzie się ją na płytach z betonu konstrukcyjnego. Ostatnią jest pionowa izolacja ścian. Jeśli budynek postawiony jest natomiast na płycie fundamentowej, wówczas sprawa jest prostsza. Wystarczy ułożyć izolację pionową oraz poziomą i połączyć je ze sobą.

Jakie materiały do hydroizolacji?mata izolująca do piwnicy

Materiały stosowane w hydroizolacjach powinny się wyróżniać doskonałą trwałością i odpornością na związki występujące w gruncie. Do najpopularniejszych rozwiązań należy stosowanie pap i mas bitumicznych, które cechują się łatwą aplikacją, a dodatkowo w niedługim czasie po nałożeniu dają możliwość zakopania fundamentów. Papa jest materiałem rolowym, który należy nakładać na oczyszczone z piachu powierzchnie, a w przypadku ścian, na podłoża wykończone tynkiem wyrównawczym. Masy bitumiczne rozprowadza się natomiast szerokim pędzlem lub szpachlą – w zależności od wybranego rodzaju preparatu. Spotykane są również hydroizolacje mineralne i z tworzyw sztucznych, w postaci:

- szlamu,

- mat betonitowych,

- folii,

- membran.

Dla uzyskania najwyższej jakości hydroizolacji powinno się stosować powłokowe masy polimerowo-bitumiczne lub szlamy czy mikrozaprawy uszczelniające.

Porada eksperta

Podczas wyboru materiałów hydroizolacyjnych nie powinniśmy oszczędzać. Najlepsze izolacje mogą być drogie, ale warto w nie inwestować, ponieważ zabezpieczą nasz budynek skutecznie i na długo. W przypadku zniszczenia się hydroizolacji jej wymiana jest trudna i kosztowna, dlatego warto od razu zaopatrzyć się w najtrwalsze materiały.

masa szpachlowaHydroizolacja a poziom wód gruntowych

Jeśli dom został postawiony na terenie, na którym wody gruntowe są na niskim poziomie, wówczas fundamenty nie są w wysokim stopniu narażone na niszczenie. W takich przypadkach doskonale sprawdza się hydroizolacja z masy bitumicznej. W budynkach na działkach o zmiennym poziomie wód gruntowych powinno się stosować izolacje wzmocnione, na przykład wykonane z 2 warstw papy bitumicznej. Wysoki poziom wody gruntowej powinien z miejsca dyskwalifikować teren pod budowę, jeśli jednak jest to niemożliwe, wówczas należy wykonać szczelną wannę zewnętrzną.

Data publikacji: 04.01.2018
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Płynna folia czy bloker wilgoci? Poznaj skuteczny sposób na uszczelnienie piwnicy

Płynna folia czy bloker wilgoci? Poznaj skuteczny sposób na uszczelnienie piwnicy
Piwnica wymaga szczególnej izolacji, ponieważ jest narażona na wysoką wilgoć pojawiającą się od gruntu. Kiedy wystarczy zastosować bloker wilgo...
Czytaj więcej

Jak stosować bloker wilgoci?

Jak stosować bloker wilgoci?
Bloker wilgoci to środek do izolowania powierzchni ścian i sufitów przed wilgocią. Zastosujemy go w łazienkach i piwnicach, aby ochronić powier...
Czytaj więcej

Co to jest bloker wilgoci i gdzie się sprawdzi?

Co to jest bloker wilgoci i gdzie się sprawdzi?
Na rynku znajdziemy środki do ścian zwane blokerami wilgoci. Czym są, co warto o nich wiedzieć i gdzie je zastosować? Przyjrzyjmy się popularnym bloke...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wykonać hydroizolację piwnicy?