Jak wykonać izolację przeciwwilgociową balkonu?

Posiadanie balkonu ma wiele dobrych stron, ale równocześnie wymaga od nas odpowiedniej troski o ten element architektoniczny. Jest newralgicznym punktem naszego domu, musi mieć odpowiednią wytrzymałość, trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Jedną z ważniejszych kwestii jest zapewnienie balkonowi odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej.

izolacja

Trudne i zmienne warunki atmosferyczne sprawiają, że konstrukcja balkonu może ulegać stopniowemu niszczeniu. Skutkuje to nie tylko pogorszeniem walorów estetycznych, ale wpływa też na zmniejszenie możliwości nośnych całej konstrukcji, a to bezpośrednio wiąże się z naszym bezpieczeństwem. Zabezpieczenie całości przed wilgocią jest zadaniem bardzo ważnym, a możemy je wykonać na kilka sposobów.

Chemia budowlana

Do niedawna jednym ze sposobów ochrony balkonu było zabezpieczenie z papy i lepiku, co nie było rozwiązaniem dającym zadowalające rezultaty. Unikać należy również kładzenia płytek bezpośrednio na betonie bez odpowiednich zabiegów hydrofobizacyjnych. W tym wypadku podłoga na balkonie może szybko się zniszczyć, a metalowe elementy konstrukcji ulegną korozji.

Obecnie najczęściej w tego rodzaju pracach stosuje się produkty chemii budowlanej, które uszczelniają beton i sprawiają, że nie chłonie wody. Niektóre z preparatów dodajemy do zaprawy cementowej, inne natomiast nanosimy bezpośrednio na betonową powierzchnię balkonu. W zależności od doboru produktu możemy uzyskać sztywną powłokę lub elastyczną, w obu jednak przypadkach izolacja będzie szczelna i trwała.

Przy doborze właściwego specyfiku do konkretnego rodzaju wykończenia pamiętajmy, że w przypadku płytek ceramicznych warto postawić na izolację elastyczną. Z kolei, jeżeli mamy betonową powierzchnię balkonu, lepsze właściwości nadadzą powłoki sztywne, które spełniać będą rolę podobną do folii.

izolacja

Wykładziny drenażowe

Zupełnie odmienny system stanowią wykładziny drenażowe. W odróżnieniu od preparatów hydrofobowych, które zapobiegają wnikaniu wody w strukturę betonu, tego rodzaju produkty umożliwiają jej wsiąkanie w wierzchnią warstwę. Woda zatrzymuje się natomiast na warstwie izolacji znajdującej się pod wykładziną i nie przenika w głąb betonu.

Takie rozwiązanie sprawia, że wilgoć kierowana jest ku odpływom lub krawędzi balkonu. Wykładzina drenażowa daje również możliwość odparowania, co powoduje, że woda nie jest zamykana pod powierzchnią betonu. Zagrożenie takie może występować np. pod płytkami ceramicznymi, co prowadzi zimą do kruszenia klejów i pękania powierzchni.

Jakość wykonania

Niezależnie od wybranego przez nas rodzaju izolacji, bardzo ważne jest stosowanie zasad sztuki budowlanej. Wykonanie opisanych zabezpieczeń przed wilgocią nie jest trudne, jeśli jednak przerasta nasze możliwości, warto je zlecić wykwalifikowanemu murarzowi.

Istotny jest również wybór materiałów wysokiej jakości, gdyż nawet najlepsza technika wykonania pracy nie zapewni właściwej ochrony przed działaniem wody, jeśli preparaty będą nieskuteczne.

Podsumowanie

Izolacja przeciwwilgociowa jest bardzo ważna w przypadku balkonu. Warto zdecydować się na zabezpieczenie jego powierzchni, co nie tylko uchroni nas przed koniecznością jej odnawiania po każdej zimie, ale również wpłynie znacząco na nasze bezpieczeństwo.