LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak ograniczyć ucieczkę ciepła i ocieplić nadproże?

Kiedy z domu w sposób niekontrolowany ucieka ciepło, uciekają także nasze pieniądze. Budynek, który szybko się wychładza, jest bowiem nieekonomiczny. Jednym z podstawowych sposobów ograniczania strat ciepła jest odpowiednie ocieplanie nadproży.

Jak ograniczyć ucieczkę ciepła

Nadproże służy wzmocnieniu górnej krawędzi otworu drzwiowego albo okiennego. Jest nie tylko niezbędnym elementem konstrukcji domu, lecz także − niestety − jego słabym punktem, w którym pojawiają się tzw. mostki cieplne. Dzięki ociepleniu nadproża można jednak uniknąć ich powstawania.

Wyeliminowanie mostków cieplnych

Miejsca, którymi ciepło ucieka najszybciej, określa się mianem mostków cieplnych (termicznych). Powstają one najczęściej m.in. właśnie w okolicach nadproży. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ocieplenie, dostosowane do rodzaju i grubości ścian. Ponieważ żelbet, z którego często wykonuje się nadproża, to materiał zimny, dużym powodzeniem cieszą się także gotowe elementy nadprożowe (belki, kształtki), wykonane z innych materiałów.

Nadproża w ścianach jedno- i wielowarstwowych

Ocieplanie nadproży w ścianach jednowarstwowych nastręcza najwięcej problemów, m.in. ze względu na trudności w dostosowaniu łącznej grubości nadproża i jego ocieplenia do niewielkiej grubości ściany. Warto pamiętać, że to właśnie w przypadku budynków ze ścianami jednowarstwowymi występują największe różnice pomiędzy współczynnikami przewodzenia ciepła muru i nadproży, dlatego zaizolowanie tych ostatnich jest absolutnym priorytetem.

Łatwiejsze jest natomiast ocieplanie nadproży w ścianach dwu- i trzywarstwowych. Są one grubsze, co umożliwia swobodniejszy dobór materiałów osłaniających nadproże. Poza tym pokryte są warstwą izolacyjną na całej swojej powierzchni, a takie równomierne ocieplenie sprzyja minimalizowaniu strat ciepła.

Jak ograniczyć ucieczkę ciepła

Ocieplanie z zewnątrz

Stosuje się je w przypadku długich i szerokich nadproży żelbetowych nad dużymi otworami w ścianach jednowarstwowych, kiedy niemożliwe jest skorzystanie z innego rozwiązania. Choć tego typu izolacja dobrze zapobiega stratom ciepła, ma także wiele wad. Ze względu na różnice pomiędzy tynkiem stosowanym na ścianie, a tym pokrywającym ocieplenie nadproża, trudno jest osiągnąć idealny efekt jednolitej powierzchni elewacji. Poza tym przy tego typu ociepleniu konieczne są tempo i ciągłość wykonywania prac. Nowe nadproże wymaga bowiem od razu zaizolowania (nie można pozostawić go bez izolacji na zimę), by nie pojawiły się na nim nadmierna wilgoć i pleśń. Na przerwy w pracy nie możemy również pozwolić sobie zaraz po założeniu ocieplenia − musimy wówczas natychmiast otynkować ścianę, żeby zapewnić odpowiednią powłokę, która osłoni materiał izolujący.

Kształtki

Występują w dwóch wersjach − L oraz U (określenia te odnoszą się do kształtu danego elementu w przekroju). Kształtki są dogodnym rozwiązaniem w przypadku zarówno ścian jedno-, jak i wielowarstwowych. Ich materiał − ceramika, keramzytobeton albo beton komórkowy − zawsze odpowiada rodzajowi materiału użytego do wykonania ściany. Kształtki znacznie ułatwiają izolowanie, ponieważ umieszcza się w nich jednocześnie od razu nadproże i jego ocieplenie. Montaż takich gotowych elementów to czysta i stosunkowo szybka praca.

Belki nadprożowe

Nadproże można również wykonać z gotowych belek. Jest to niewątpliwie najwygodniejsze rozwiązanie (nadające się do ścian jedno- oraz wielowarstwowych), jednak nie tak skuteczne jak pozostałe. Belki nadprożowe mogą być betonowe albo ceramiczne. Zawsze też są odpowiednio wzmocnione żelbetowym rdzeniem lub zbrojeniem. Belki − podobnie jak kształtki − szybko i łatwo się montuje. Jest to ich wielka zaleta, jednak należy pamiętać, że nie gwarantują one idealnej izolacji nadproża.