Taśma flizelinowa – jak ją stosować?

Taśma flizelinowa nadaje się zarówno do łączenie płyt kartonowo-gipsowych, jak i do naprawy rys lub pęknięć w tynku. Można wyróżnić jej dwa rodzaje – taśmę samoprzylepną oraz taką, która wymaga użycia masy szpachlowej. Pokazujemy, jak krok po kroku użyć ich do reperowania ścian i spoinowania płyt kartonowo-gipsowych.

Taśma flizelinowa

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych

To bardzo ważna czynność, jeśli chcemy, aby stworzona z nich ściana była gładka i estetycznie wykończona. W tym celu używamy taśmy zbrojącej z flizeliny oraz specjalnych gipsów przeznaczonych do łączenia płyt gipsowo-kartonowych.

 1. Najpierw dokładnie usuwamy pył montażowy z krawędzi płyt oryginalnie fazowanych. Jeśli krawędzie płyt były cięte i fazowane przez nas samodzielnie, możemy dodatkowo zwilżyć je lekko wodą i zagruntować – dzięki temu minimalizujemy skurcz gipsu szpachlowego. Odcinamy taśmę na długość równą wykonywanej spoinie.

 2. Nakładamy pierwszą warstwę gipsu szpachlowego przeznaczonego do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych. Czytamy wcześniej informacje na opakowaniu produktu i przygotowujemy gips zgodnie z instrukcją producenta. Rozrobioną masę dokładnie wciskamy w szczeliny pomiędzy płytami ruchami poprzecznymi do linii styku płyt. Staramy się dotrzeć jak najgłębiej, używając do tego szpachelki. Następnie ruchem jednostajnym rozprowadzamy masę szpachlową wzdłuż całej spoiny.

 3. W pierwszą warstwę lekko stężonego gipsu wklejamy taśmę flizelinową. Warstwy materiału nie powinny na siebie zachodzić. Jeśli stosujemy taśmę samoprzylepną, pomijamy krok poprzedni – taśmę przyklejamy bezpośrednio na styku fazowanych krawędzi płyt.

4. Następnie za pomocą szpachelki nakładamy kolejną warstwę gipsu szpachlowego. Czekamy, aż gips stężeje.

 5. Nakładamy warstwę gipsu finiszującego lub masy szpachlowej wykończeniowej, co zapewnia idealnie gładką powierzchnię na wykonywanej spoinie. Szerokość nakładanej masy na ścianie z płyt o krawędziach oryginalnie fazowanych powinna wynosić około 20 cm, a na krawędziach ciętych i własnoręcznie fazowanych – 30-40 cm.

 6. Po wyschnięciu ostatniej warstwy gipsu lub masy szlifujemy i gładzimy połączenie. Najlepiej użyć w tym celu zacieraczki i drobnoziarnistego papieru ściernego z siatki.

Taśma flizelinowa

 Naprawa pęknięć lub rys w tynku

 Aby łatwo pozbyć się nieestetycznych pęknięć na ścianie, potrzebujemy:

- gipsu szpachlowego,

- szpachelki,

- gruntu,

- taśmy z flizeliny,

- gładzi szpachlowej wykończeniowej.

1. Używamy kantu szpachelki do poszerzenia pęknięcia o kilka milimetrów z każdej strony. Następnie pozbywamy się pyłu i nakładamy na naprawiane miejsce grunt.

2. Poszerzone pęknięcie starannie wypełniamy gipsową zaprawą szpachlową.

3. Na świeżą masę gipsową nanosimy taśmę z flizeliny. Jeśli taśma jest samoprzylepna, pomijamy wcześniejszy krok i przyklejamy ją bezpośrednio w miejscu rysy lub szczeliny.

4. Nanosimy kolejną warstwę masy gipsowej. Drugą warstwę nakładamy szerzej niż za pierwszym razem. Wyrównujemy całość szeroką pacą tynkarską.

5. Następnego dnia usuwamy szpachelką nierówności z naprawianych miejsc. Rozrabiamy porcję zaprawy finiszującej  i nakładamy szerokim pasem ostatnią, wyrównującą warstwę.

6. Kolejnego dnia, gdy gips jest już suchy, przecieramy ścianę packą z siatką ścierną. Następnie czyścimy ścianę z gipsowego pyłu i gruntujemy połączenie. Po wyschnięciu gruntu ściany są równe i gotowe do malowania.