Ocieplanie fundamentów styrodurem – instrukcja jak ciąć i mocować jak fachowiec

Jakie produkty musisz przygotować, by samodzielnie zamontować styrodur na fundamentach? Jakie kroki powinieneś wykonać oraz jak wyeliminować ewentualne błędy? Z nami staniesz się prawdziwym fachowcem od ociepleń!

Ocieplanie fundamentów styrodurem

Izolacja fundamentów to jedna z podstawowych czynności podczas budowy domu. Najlepiej wykorzystać do tego celu styrodur, który ma bardzo niskie parametry nasiąkliwości oraz doskonałe właściwości termoizolacyjne. Zacznij od przygotowania sobie wszystkich potrzebnych produktów, a następnie wykonaj poniższe polecenia krok po kroku. W ostatniej części podpowiemy, jakich błędów powinieneś unikać. Powodzenia!

Co będzie potrzebne?

Czym ciąć styrodur? Jak go kleić? Zanim rozpoczniesz przygodę z ocieplaniem fundamentów, znajdź w sklepie wszystkie niezbędne produkty oraz akcesoria:

Ocieplanie fundamentów styrodurem

Ocieplenie fundamentów styrodurem – instrukcja krok po kroku

Krok 1. Oczyszczenie elewacji

Zanim przystąpisz do montażu płyt XPS, musisz koniecznie przystosować sobie pole do pracy. W tym celu oczyść elewację z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń: pozostałości kleju czy zaprawy, tłustych plam i innych niepożądanych elementów. Pamiętaj również o tym, żeby wyrównać powierzchnię, na której będziesz pracował. To bardzo ważny krok, bo nieodpowiednie oczyszczenie elewacji może osłabić warstwę hydroizolacji, którą nałożysz.

Krok 2. Wykonanie odsadzki

Z zaprawy betonowej wykonaj tzw. odsadzkę w miejscu połączenia ławy fundamentowej oraz ściany. Chodzi o to, by wyeliminować niepotrzebne naprężenia, które mogą mieć wpływ na trwałość hydroizolacji. Odsadzka to klin, który zapewnia szczelne wypełnienie przestrzeni pomiędzy ławą fundamentową a ścianą.

Krok 3. Wykonanie hydroizolacji

Odczekaj, aż odsadzka wyschnie, a następnie zagruntuj powierzchnię ścian fundamentowych. Hydroizolację wykonaj za pomocą specjalnej masy hydroizolacyjnej, najlepiej niezawierającej rozpuszczalników. Nakładaj ją na ścianę jak farbę.

Krok 4. Dopasowanie płyt. Jak ciąć styrodur?

Zacznij od dopasowania wymiaru płyt do elewacji. Do tego celu wykorzystaj piłę płatnicę. Następnie przyłóż płytę do ściany. Jeżeli wystaje, obetnij niepotrzebną część. Pamiętaj o tym, by wyeliminować ryzyko podnoszenia się płyty pod wpływem parcia gruntu. Jak ciąć styrodur, żeby to zrobić? W miejscu kontaktu z odsadzką dotnij płytę pod odpowiednim kątem, tak by oba elementy dobrze do siebie przylegały.  

Krok 5. Przyklejanie płyt. Jak i czym kleić styrodur?

Zastosuj bitumiczny lub poliuretanowy klej do styropianu. Przyda Ci się także specjalny pistolet do nanoszenia kleju, dzięki któremu nie pobrudzisz ubrania. Nałóż klej wokół obramowania płyty oraz narysuj „X” na jej środku. Teraz, kiedy już wiesz, jak i czym kleić styrodur, możesz docisnąć płyty do ściany. Zrób to dokładnie, eliminując puste przestrzenie między nimi – zwłaszcza na rogach budynku. W ten sposób unikniesz powstawania mostków termicznych. Po wyschnięciu kleju będziesz mógł zasypać gruntem ściany fundamentowe.

Ocieplanie fundamentów styrodurem

Podsumowanie

Ocieplenie fundamentów styrodurem nie jest skomplikowane, ale wymaga postępowania według instrukcji krok po kroku. Jakich błędów powinieneś unikać? Do najczęstszych pomyłek należy niewłaściwe dopasowanie do siebie płyt. Jeżeli nie będą one ciasno przylegać, dojdzie do powstania mostków termicznych, a izolacja będzie mniej skuteczna.

Zwróć także uwagę na to, czym ciąć styrodur. Nie wykorzystuj do tego celu nieprofesjonalnych narzędzi, bo mogą się uszkodzić. Piła płatnica lub specjalny nóż będą idealne. Nie pomijaj również wykonania odsadzki! Jeżeli nie zrobisz betonowej zaprawy pomiędzy ławą fundamentową a ścianą, dojdzie do naprężeń osłabiających warstwę hydroizolacji.  Koniecznie pamiętaj też o tym, żeby klej wysechł zanim zasypiesz fundamenty gruntem.

Jeżeli poprawnie wykonasz wszystkie kroki powyższej instrukcji i wyeliminujesz powyższe błędy, będziesz mógł cieszyć się trwałą, skuteczną izolacją termiczną fundamentów. Powodzenia!