Jak stosować bloker wilgoci?

Bloker wilgoci to środek do izolowania powierzchni ścian i sufitów przed wilgocią. Zastosujemy go w łazienkach i piwnicach, aby ochronić powierzchnie przed powstawaniem wykwitów pleśni i zabrudzeniami. Poznajmy zasady stosowania blokera wilgoci. Jak nim zabezpieczyć ściany krok po kroku?

O tym, czym jest bloker wilgoci, jego wyborze i zastosowaniu pisaliśmy w tym artykule. Teraz przejdźmy do zasad jego nakładania na ścianę. Dostępne na rynku blokery to zawiesiny o różnym składzie, dlatego przed przystąpieniem do malowania zawsze przeczytajmy ulotkę, upewniając się, że dany środek można stosować na wybranym podłożu budowlanym (betonie, tynku, cegle itd.).

Przygotowanie podłoża

Podłoża powinny być przygotowane zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami malowania ścian – muszą być spójne, twarde i czyste, bez znacznych spękań. Szczeliny wypełnijmy przy pomocy szpachli cementowych i poczekajmy, aż wyschną. Solne wykwity usuńmy np. papierem ściernym. Powierzchnie nie mogą być przegrzane ani przemarznięte. Niektóre preparaty można nakładać na wilgotne (ale nie ociekające wodą) podłoża, inne wymagają suchego gruntu – zwróćmy uwagę na tę informację w ulotce instruktażowej.

Jak stosować bloker wilgoci?

Większości środków do powierzchniowego izolowania ścian nie można stosować przy niskich temperaturach i przy dużej wilgotności. Nie zaleca się też nakładania preparatów na ściany wystawione na pełne słońce, ponieważ to może przyspieszać wysychanie i zagęszczać produkty, co uniemożliwia malowanie.

Zobacz także: Kołkowanie styropianu – czy jest konieczne i jak je prawidłowo wykonać?

Uwaga!

Przy stosowaniu blokerów wilgoci zaleca się stosować środki ochrony oczu i twarzy, tzn. gogle lub maski oraz rękawice! Zadbajmy też o dobrą wentylację pomieszczenia podczas malowania.

Jak nakładać bloker wilgoci?

Kiedy już powierzchnia jest przygotowana do malowania, możemy zacząć nakładać pierwszą warstwę. Do aplikowania produktów można używać wałka lub pędzla, niekiedy też narzędzi natryskowych. Zwykle wystarczą dwie warstwy produktu, ale przy bardzo chłonnych podłożach konieczne jest nałożenie trzech warstw. Po pierwszej aplikacji należy odczekać, aż środek wyschnie (zwykle kilka godzin). Kolejną powłokę zaleca się nakładać prostopadle do pierwszej.

Jeśli zamierzamy tynkować zabezpieczoną przed wilgocią ścianę, na wilgotną powłokę blokera nanosimy piasek, który zapewni właściwą warstwę czepną – upewnijmy się jednak uprzednio w instrukcji, czy to konieczne i wskazane.

Jak stosować bloker wilgoci?

Malowanie powierzchni blokerem wilgoci

Bloker pozostawia zwykle białą warstwę – taką powierzchnię możemy pokrywać większością farb dyspersyjnych dostępnych na rynku. Środek, blokując wilgoć, zapobiega łuszczeniu się powłoki malarskiej i pojawianiu się wykwitów na ścianie. Zabezpieczone nim podłoża można też tapetować.

Jeśli szukamy środków do hydroizolacji powierzchni poziomych, czyli posadzek w pomieszczeniach wilgotnych, wybierzmy inne preparaty do hydroizolacji, takie jak folie w płynie i zaprawy uszczelniające do łazienek, na balkony, piwnice i zbiorniki wodne – znajdziemy je wśród produktów do izolacji przeciwwodnej.