Produkty

Jak stosować bloker wilgoci?

Jak stosować bloker wilgoci?

Bloker wilgoci to środek do izolowania powierzchni ścian i sufitów przed wilgocią. Zastosujemy go w łazienkach i piwnicach, aby ochronić powierzchnie przed powstawaniem wykwitów pleśni i zabrudzeniami. Poznajmy zasady stosowania blokera wilgoci. Jak nim zabezpieczyć ściany krok po kroku?

nakładanie blokera wilgociO tym, czym jest bloker wilgoci, jego wyborze i zastosowaniu pisaliśmy w tym artykule. Teraz przejdźmy do zasad jego nakładania na ścianę. Dostępne na rynku blokery to zawiesiny o różnym składzie, dlatego przed przystąpieniem do malowania zawsze przeczytajmy ulotkę, upewniając się, że dany środek można stosować na wybranym podłożu budowlanym (betonie, tynku, cegle itd.).

Przygotowanie podłoża

Podłoża powinny być przygotowane zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami malowania ścian – muszą być spójne, twarde i czyste, bez znacznych spękań. Szczeliny wypełnijmy przy pomocy szpachli cementowych i poczekajmy, aż wyschną. Solne wykwity usuńmy np. papierem ściernym. Powierzchnie nie mogą być przegrzane ani przemarznięte. Niektóre preparaty można nakładać na wilgotne (ale nie ociekające wodą) podłoża, inne wymagają suchego gruntu – zwróćmy uwagę na tę informację w ulotce instruktażowej.

Większości środków do powierzchniowego izolowania ścian nie można stosować przy niskich temperaturach i przy dużej wilgotności. Nie zaleca się też nakładania preparatów na ściany wystawione na pełne słońce, ponieważ to może przyspieszać wysychanie i zagęszczać produkty, co uniemożliwia malowanie.

Uwaga!

Przy stosowaniu blokerów wilgoci zaleca się stosować środki ochrony oczu i twarzy, tzn. gogle lub maski oraz rękawice! Zadbajmy też o dobrą wentylację pomieszczenia podczas malowania.

Jak nakładać bloker wilgoci?powłoka przeciwilgociowa

Kiedy już powierzchnia jest przygotowana do malowania, możemy zacząć nakładać pierwszą warstwę. Do aplikowania produktów można używać wałka lub pędzla, niekiedy też narzędzi natryskowych. Zwykle wystarczą dwie warstwy produktu, ale przy bardzo chłonnych podłożach konieczne jest nałożenie trzech warstw. Po pierwszej aplikacji należy odczekać, aż środek wyschnie (zwykle kilka godzin). Kolejną powłokę zaleca się nakładać prostopadle do pierwszej.

Jeśli zamierzamy tynkować zabezpieczoną przed wilgocią ścianę, na wilgotną powłokę blokera nanosimy piasek, który zapewni właściwą warstwę czepną – upewnijmy się jednak uprzednio w instrukcji, czy to konieczne i wskazane.

jak nakładac bloker wilgociMalowanie powierzchni blokerem wilgoci

Bloker pozostawia zwykle białą warstwę – taką powierzchnię możemy pokrywać większością farb dyspersyjnych dostępnych na rynku. Środek, blokując wilgoć, zapobiega łuszczeniu się powłoki malarskiej i pojawianiu się wykwitów na ścianie. Zabezpieczone nim podłoża można też tapetować.

Jeśli szukamy środków do hydroizolacji powierzchni poziomych, czyli posadzek w pomieszczeniach wilgotnych, wybierzmy inne preparaty do hydroizolacji, takie jak folie w płynie i zaprawy uszczelniające do łazienek, na balkony, piwnice i zbiorniki wodne – znajdziemy je wśród produktów do izolacji przeciwwodnej.

Data publikacji: 02.03.2018
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Płynna folia czy bloker wilgoci? Poznaj skuteczny sposób na uszczelnienie piwnicy

Płynna folia czy bloker wilgoci? Poznaj skuteczny sposób na uszczelnienie piwnicy
Piwnica wymaga szczególnej izolacji, ponieważ jest narażona na wysoką wilgoć pojawiającą się od gruntu. Kiedy wystarczy zastosować bloker wilgo...
Czytaj więcej

Co to jest bloker wilgoci i gdzie się sprawdzi?

Co to jest bloker wilgoci i gdzie się sprawdzi?
Na rynku znajdziemy środki do ścian zwane blokerami wilgoci. Czym są, co warto o nich wiedzieć i gdzie je zastosować? Przyjrzyjmy się popularnym bloke...
Czytaj więcej

Jak wykonać hydroizolację piwnicy?

Jak wykonać hydroizolację piwnicy?
Piwnica, obok dachu, jest jednym z elementów składowych domu najbardziej narażonym na bezpośredni kontakt z wodą. Koniecznie należy więc zadbać...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak stosować bloker wilgoci?