Produkty

Jak poprowadzić kable instalacji elektrycznej?

Jak poprowadzić kable instalacji elektrycznej?

Im dokładniej rozplanujemy i zachowamy na planach poprowadzenie kabli instalacji elektrycznej, tym mniej niemiłych niespodzianek spotka nas podczas remontu, np. kiedy przypadkowo, ingerując w ścianę, zahaczymy o jeden z ukrytych w niej przewodów. O czym należy pamiętać, gdy projektujemy przebieg instalacji elektrycznej?

wyciąganie kabli z puszkli

Aby instalacja elektryczna w domu działała sprawnie, do gniazd sieciowych rozmieszczonych w różnych miejscach mieszkania doprowadzona jest w przewodach energia elektryczna. Ponieważ najczęściej okablowanie jest ukryte przed naszymi oczyma – głównie ze względów estetycznych, ale również bezpieczeństwa – jego rozmieszczenie, na przykład w wynajmowanym przez nas lokum, jest dla nas niewiadomą. Oczywiście według najbardziej ogólnych reguł prowadzenia przewodów w ścianie jej centralna część powinna być wolna od okablowania, jednak dodatkowe wyposażanie pomieszczeń w nowe obwody czy samodzielne przeróbki instalacji dokonywane przez właścicieli lub poprzednich najemców mogły nie uwzględniać tego założenia.

Niekorzystne dla nas rozplanowanie położenia przewodów w ścianach skutkować może uszkodzeniem kabla i zwarciem w sieci elektrycznej, kiedy zechcemy zamocować półkę czy powiesić nad stolikiem nocnym duży obraz w masywnych ramach – tego typu sprzęt i ozdoby zawieszane są na zamocowanych w ścianie przy użyciu wiertarki czy wkrętarki kołków rozporowych. Dlatego przed użyciem elektronarzędzia warto uprzednio upewnić się, że w miejscu wiercenia, w głębi ściany nie czeka na nas niemiła niespodzianka – do tego celu służą detektory przewodów ukrytych w ścianach. Dzięki takim czujnikom dowiemy się o tym, że w warstwie tynku lub pod nim znajdują się nie tylko przewody pod napięciem, ale również elementy metalowe i drewniane. To przydatne urządzenia, które często spotykane są w skrzynkach narzędziowych majsterkowiczów, samodzielnie wykonujących domowe remonty.

Projektując przebieg instalacji elektrycznej w nowo budowanym domu, trzeba pamiętać, że prawidłowe ułożenie przewodów w ścianach przebiega tylko w liniach prostych – pionowych i poziomych. Ponieważ możemy poprowadzić przewody w różny sposób, warto już na etapie planowania wyglądu każdego z pomieszczeń zdecydować się na jedną z dwu poniższych metod zamocowania kabli w ścianach:

- zatopienie ich bezpośrednio w tynku (instalacja wtynkowa),

- umiejscowienie ich w peszlach, które następnie przykrywa się warstwą tynku.

Sposób pierwszy jest prostszy do wykonania oraz tańszy. Jeśli jednak na ścianach planujemy takie wykończenie, które przewiduje zastosowanie okładzin ceramicznych lub dekoracyjnych tynków strukturalnych, lepsze będzie rozwiązanie drugie. Powodem tego jest brak konieczności skuwania cennej okładziny w celu – na przykład – wykonania dodatkowego obwodu prowadzącego do nowego pieca elektrycznego lub naprawienia części instalacji, a dokładniej – wymiany działającej wadliwie lub przepalonej w wyniku awarii systemu. W tym przypadku jedynie wyciągamy z peszla uszkodzony przewód, a na jego miejsce wkładamy nowy.

Ponieważ jednak nawet świeżo wyremontowane wnętrze jest jeszcze dodatkowo modyfikowane, na przykład przez zamocowanie wiszących mebli lub ściennych cyfrowy detektorozdób – obrazów, plakatów, zdjęć – tuż przed wykonaniem wykończenia ściany, przed położeniem tynku, kiedy przewody są jeszcze wyraźnie widoczne, warto zachować ten obraz na przyszłość, czy to przez wykonanie zdjęcia wszystkim ścianom, czy szczegółowego rysunku, na którym naniesiemy odległości przewodów od krańców ścian lub od poziomu posadzki.

Nie będzie to konieczne wtedy, kiedy drogi, którymi poprowadzone są przewody, będziemy widzieć, a tak jest w przypadku instalacji natynkowej. Ukryte w korytkach kablowych odcinki przewodów biegną w tym wypadku tuż nad poziomem posadzki, aby były jak najmniej widoczne. To rozwiązanie stosuje się wtedy, kiedy istnieje konieczność wykonania dodatkowego obwodu lub innego rodzaju rozbudowania instalacji elektrycznej na ścianach uprzednio wykończonych, których nie chcemy skuwać w celu umieszczenia przewodów wewnątrz nich.

Data publikacji: 03.03.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kanały instalacyjne – rodzaje i właściwości

Kanały instalacyjne – rodzaje i właściwości
Jeśli zależy nam na tym, aby instalacja elektryczna nie tylko była funkcjonalna, lecz również nie zaburzała estetyki wnętrza, powinniśmy zainwe...
Czytaj więcej

Efektywne zarządzanie energią elektryczną – pomocne systemy

Efektywne zarządzanie energią elektryczną – pomocne systemy
W dzisiejszych czasach oszczędności szuka się na każdym kroku. A ponieważ prąd nie ma zamiaru w najbliższym czasie potanieć, z pomocą w jego efektywny...
Czytaj więcej

Jak modernizować instalację elektryczną, nie niszcząc ścian?

Jak modernizować instalację elektryczną, nie niszcząc ścian?
Sposobów na bezinwazyjną modernizację instalacji elektrycznych mamy obecnie całkiem sporo. Żeby usprawnić działanie elektryczności w naszym domu, nie ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak poprowadzić kable instalacji elektrycznej?