Produkty

Jak wybrać gniazdo telefoniczne?

Jak wybrać gniazdo telefoniczne?

Choć analogowe aparaty telefoniczne powoli przechodzą już do lamusa, wciąż jego losu nie podzielają gniazda i wtyki służące do ich podłączenia. Są one używane bowiem przez routery transmitujące nie tylko szerokopasmowy internet, ale również satelitarną telewizję cyfrową. Jak wybrać odpowiednie gniazdo dla naszych potrzeb? O tym przeczytamy w artykule.

gniazdo telefoniczneRodzaje gniazd telefonicznych

Gniazdo telefoniczne stanowi przyłącze dla określonych wtyków telefonicznych – najczęściej są to złącza:

- RJ-11 (6P2C), czyli sześciopozycyjne i dwustykowe – spotykane w większości zastosowaniach telefonicznych linii abonenckich – służą do komunikacji tylko jednego urządzenia;

- RJ-12 (6P6C) – sześciopozycyjne i sześciostykowe – pozwalają jednocześnie obsłużyć do trzech linii telefonicznych;

- RJ-14 (6P4C) – bardzo rzadko spotykany typ gniazda, obsługujący dwie linie telefoniczne

- analogowe, tzw. starego typu – praktycznie nie montowane w nowych instalacjach, gdyż obsługują telefony analogowe dawno już nieużywane.

Czy wiesz, że...?

Mimo że typowy przewód telefoniczny przeznaczony do złączy RJ (ang. Registered Jacks) zawiera przeważnie 4 żyły, tylko 2 z nich są używane (2 pozostałe są żyłami zapasowymi). Polaryzacja żył również jest dowolna.

gniazdo telefoniczneDalszy podział gniazd telefonicznych będzie opierał się już o względy techniczne i rodzaj architektury łącza.

Podtynkowe czy natynkowe?

Wybierając gniazdo telefoniczne podtynkowe lub natynkowe, powinniśmy spojrzeć na zakup zarówno ze strony estetycznej, jak i montażowej. Jeśli chodzi o cenę poszczególnych rozwiązań, niewiele się różnią, co można pominąć podczas wyboru.

Gniazdo telefoniczne podtynkowe jest o wiele bardziej dyskretne – niewielkie otwory złącza nie rzucają się w oczy, bowiem większość gniazda jest zakryta. Jednak w przypadku konieczności demontażu takiego gniazda, będziemy zmuszeni naruszyć wykończenie ściany.

Ten problem nie występuje w przypadku gniazd natynkowych. Jego demontaż przebiegnie w sposób bezinwazyjny dla tynku.

Gniazdo telefoniczne pojedyncze Legrand Cariva białeGniazdo telefoniczne pojedyncze czy podwójne?

W typowych zastosowaniach domowych zazwyczaj mamy do czynienia z gniazdami telefonicznymi pojedynczymi, wówczas do takiego gniazda podłączymy tylko jedno urządzenie. Jeśli posiadamy dwa odbiorniki telefoniczne, np. telefon i modem, wówczas możemy zdecydować się na gniazdo podwójne – jednak nie są one niezależne od siebie. Takie gniazdo wówczas nazywa się gniazdem podwójnym równoległym. Gdy potrzebujemy obsłużyć 2 różne linie za pomocą dwóch różnych aparatów, wówczas wybierzmy gniazdo telefoniczne podwójne niezależne.

Sposób montażu gniazd telefonicznych

Jak już zostało wspomniane, kable telefoniczne posiadają jedynie 2 aktywne żyły o dowolnej polaryzacji, stąd podłączając gniazdo do instalacji, powinniśmy odszukać (przy większej ilości przewodów) te dwa, które są pod napięciem – przeważnie ok. 60 V prądu stałego.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Montujemy instalację telefoniczną w domu

Montujemy instalację telefoniczną w domu
Montaż instalacji elektrycznych, w tym telefonicznych, jest czynnością, którą należy przemyśleć jeszcze na etapie planowania budowy domu. Dzięki tem...
Czytaj więcej

Wtyki telefoniczne – rodzaje i zastosowanie

Wtyki telefoniczne – rodzaje i zastosowanie
Choć usługi telekomunikacyjne na poziomie klienta powoli zmierzają w kierunku standardu bezprzewodowego, wciąż podstawowym medium jest przewód t...
Czytaj więcej

Jakie przewody wybrać – miedziane czy z aluminium?

Jakie przewody wybrać – miedziane czy z aluminium?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu standardem były przewody i instalacje elektryczne wykonywane z aluminium. Dopiero w ostatnich latach zdecydowaną przewa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać gniazdo telefoniczne?