Jak wybrać gniazdo telefoniczne?

Choć analogowe aparaty telefoniczne powoli przechodzą już do lamusa, wciąż jego losu nie podzielają gniazda i wtyki służące do ich podłączenia. Są one używane bowiem przez routery transmitujące nie tylko szerokopasmowy internet, ale również satelitarną telewizję cyfrową. Jak wybrać odpowiednie gniazdo dla naszych potrzeb? O tym przeczytamy w artykule.

Rodzaje gniazd telefonicznych

Gniazdo telefoniczne stanowi przyłącze dla określonych wtyków telefonicznych – najczęściej są to złącza:

RJ-11 (6P2C), czyli sześciopozycyjne i dwustykowe – spotykane w większości zastosowaniach telefonicznych linii abonenckich – służą do komunikacji tylko jednego urządzenia;

RJ-12 (6P6C) – sześciopozycyjne i sześciostykowe – pozwalają jednocześnie obsłużyć do trzech linii telefonicznych;

RJ-14 (6P4C) – bardzo rzadko spotykany typ gniazda, obsługujący dwie linie telefoniczne

analogowe, tzw. starego typu – praktycznie nie montowane w nowych instalacjach, gdyż obsługują telefony analogowe dawno już nieużywane

Jak wybrać gniazdo telefoniczne?

Czy wiesz, że...?

Mimo że typowy przewód telefoniczny przeznaczony do złączy RJ (ang. Registered Jacks) zawiera przeważnie 4 żyły, tylko 2 z nich są używane (2 pozostałe są żyłami zapasowymi). Polaryzacja żył również jest dowolna.

Dalszy podział gniazd telefonicznych będzie opierał się już o względy techniczne i rodzaj architektury łącza.

Zobacz też: Jak działa bezpiecznik topikowy?

Podtynkowe czy natynkowe?

Wybierając gniazdo telefoniczne podtynkowe lub natynkowe, powinniśmy spojrzeć na zakup zarówno ze strony estetycznej, jak i montażowej. Jeśli chodzi o cenę poszczególnych rozwiązań, niewiele się różnią, co można pominąć podczas wyboru.

Gniazdo telefoniczne podtynkowe jest o wiele bardziej dyskretne – niewielkie otwory złącza nie rzucają się w oczy, bowiem większość gniazda jest zakryta. Jednak w przypadku konieczności demontażu takiego gniazda, będziemy zmuszeni naruszyć wykończenie ściany.

Ten problem nie występuje w przypadku gniazd natynkowych. Jego demontaż przebiegnie w sposób bezinwazyjny dla tynku.

Przeczytaj także: Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?

Jak wybrać gniazdo telefoniczne?

Gniazdo telefoniczne pojedyncze czy podwójne?

W typowych zastosowaniach domowych zazwyczaj mamy do czynienia z gniazdami telefonicznymi pojedynczymi, wówczas do takiego gniazda podłączymy tylko jedno urządzenie. Jeśli posiadamy dwa odbiorniki telefoniczne, np. telefon i modem, wówczas możemy zdecydować się na gniazdo podwójne – jednak nie są one niezależne od siebie. Takie gniazdo wówczas nazywa się gniazdem podwójnym równoległym. Gdy potrzebujemy obsłużyć 2 różne linie za pomocą dwóch różnych aparatów, wówczas wybierzmy gniazdo telefoniczne podwójne niezależne.

Sposób montażu gniazd telefonicznych

Jak już zostało wspomniane, kable telefoniczne posiadają jedynie 2 aktywne żyły o dowolnej polaryzacji, stąd podłączając gniazdo do instalacji, powinniśmy odszukać (przy większej ilości przewodów) te dwa, które są pod napięciem – przeważnie ok. 60 V prądu stałego.