Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?

Odpowiednio dobrane i rozmieszczone gniazdka elektryczne to gwarancja komfortowego i wydajnego korzystania z domowych pomieszczeń. Szczególnie ważne są w przypadku łazienki, w której ze względu na podwyższoną wilgotność obowiązują specjalne zasady. Podobnie jak gniazdka, bardzo ważne są też włączniki. Podpowiadamy, co warto wiedzieć zarówno o jednych, jak i drugich.

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience

Właściwe gniazdko

Polskie prawo budowlane dotyczące nowych oraz modernizowanych budynku nakłada na właścicieli obowiązek montowania we wszystkich wilgotnych pomieszczeniach gniazdek z uziemieniem, czyli elementów wyposażonych w styk ochronny, który jest połączony ze specjalnym przewodem określanym jako PE. Ponadto gniazdka elektryczne instalowane w pomieszczeniach łazienkowych powinny posiadać klapkę bryzgoszczelną (są to tzw. gniazdka hermetyczne). Tego rodzaju elementy nadają się do wykorzystania w miejscach wilgotnych, jeśli posiadają oznaczenie ochronne minimum IP44. Takie same zasady dotyczą także gniazdek elektrycznych umiejscawianych po zewnętrznej stronie budynku.

Istotne punkty

Ogólnie przyjęte normy budowlane mówią także o minimalnej liczbie gniazdek elektrycznych, jakie powinniśmy umieścić w łazience. Niezależnie od metrażu pomieszczenia, tego rodzaju elementów powinno się w nim znaleźć co najmniej trzy – większa liczba gniazdek jest uzależniona przede wszystkim od preferencji użytkowników konkretnej łazienki. Nie możemy tutaj zapominać także o przeznaczeniu owych gniazdek. W tym przypadku konieczne jest umieszczenie jednego z gniazdek w wybranym przez nas rogu łazienki, które posłuży jako punkt zasilający pralkę. Innym ważnym punktem jest miejsce w pobliżu lustra, obok którego podłączamy najczęściej użytkowane urządzenia, takie jak: suszarka, golarka, prostownica czy lokówka. Jeśli zamierzamy korzystać także z grzejnika elektrycznego lub np. wanny z hydromasażem, również nie możemy zapomnieć o zaplanowaniu punktów ich zasilania.

Poszczególne gniazdka elektryczne powinny być od siebie oddalone o około 2 metry oraz umieszczone na wysokości około 140 centymetrów. Należy pamiętać również o zachowaniu minimalnie 60-centymetrowej przerwy pomiędzy gniazdkiem a drzwiami kabiny prysznicowej lub brzegiem wanny.

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience

Włączniki

Tutaj, podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń domowych, liczy się przede wszystkim kierunek otwierania drzwi i rozmieszczenie względem niego włączników, które należy umieścić po stronie klamki. Ważne jest również to, jak wiele źródeł światła zamontujemy w naszej łazience – dzięki temu, że możemy skorzystać z włączników podwójnych, a nawet potrójnych, z jednego stanowiska możemy decydować o tym, z którego źródła światła chcemy skorzystać. W łazience szczególnie istotne jest rozdzielenie oświetlenia ogólnego i oświetlenia lustra, które najwygodniej kontrolować także dzięki włącznikowi umieszczonemu tuż obok tej strefy.

Jeśli chodzi o wysokość, na jakiej powinny się znaleźć włączniki, stosujemy się do zasad ogólnych, sytuując je w przedziale od 90 do 140 cm powyżej podłogi.