Produkty

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?

Odpowiednio dobrane i rozmieszczone gniazdka elektryczne to gwarancja komfortowego i wydajnego korzystania z domowych pomieszczeń. Szczególnie ważne są w przypadku łazienki, w której ze względu na podwyższoną wilgotność obowiązują specjalne zasady. Podobnie jak gniazdka, bardzo ważne są też włączniki. Podpowiadamy, co warto wiedzieć zarówno o jednych, jak i drugich.

Właściwe gniazdko

Polskie prawo budowlane dotyczące nowych oraz modernizowanych budynku nakłada na właścicieli obowiązek montowania we wszystkich wilgotnych pomieszczeniach gniazdek z uziemieniem, czyli elementów wyposażonych w styk ochronny, który jest połączony ze specjalnym przewodem określanym jako PE. Ponadto gniazdka Przełącznikielektryczne instalowane w pomieszczeniach łazienkowych powinny posiadać klapkę bryzgoszczelną (są to tzw. gniazdka hermetyczne). Tego rodzaju elementy nadają się do wykorzystania w miejscach wilgotnych, jeśli posiadają oznaczenie ochronne minimum IP44. Takie same zasady dotyczą także gniazdek elektrycznych umiejscawianych po zewnętrznej stronie budynku.

Istotne punkty

Ogólnie przyjęte normy budowlane mówią także o minimalnej liczbie gniazdek elektrycznych, jakie powinniśmy umieścić w łazience. Niezależnie od metrażu pomieszczenia, tego rodzaju elementów powinno się w nim znaleźć co najmniej trzy – większa liczba gniazdek jest uzależniona przede wszystkim od preferencji użytkowników konkretnej łazienki. Nie możemy tutaj zapominać także o przeznaczeniu owych gniazdek. W tym przypadku konieczne jest umieszczenie jednego z gniazdek w wybranym przez nas rogu łazienki, które posłuży jako punkt zasilający pralkę. Innym ważnym punktem jest miejsce w pobliżu lustra, obok którego podłączamy najczęściej użytkowane urządzenia, takie jak: suszarka, golarka, prostownica czy lokówka. Jeśli zamierzamy korzystać także z grzejnika elektrycznego lub np. wanny z hydromasażem, również nie możemy zapomnieć o zaplanowaniu punktów ich zasilania.

Poszczególne gniazdka elektryczne powinny być od siebie oddalone o około 2 metry oraz umieszczone na wysokości około 140 centymetrów. Należy pamiętać również o zachowaniu minimalnie 60-centymetrowej przerwy pomiędzy Gniazdko podwójnegniazdkiem a drzwiami kabiny prysznicowej lub brzegiem wanny.

Włączniki

Tutaj, podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń domowych, liczy się przede wszystkim kierunek otwierania drzwi i rozmieszczenie względem niego włączników, które należy umieścić po stronie klamki. Ważne jest również to, jak wiele źródeł światła zamontujemy w naszej łazience – dzięki temu, że możemy skorzystać z włączników podwójnych, a nawet potrójnych, z jednego stanowiska możemy decydować o tym, z którego źródła światła chcemy skorzystać. W łazience szczególnie istotne jest rozdzielenie oświetlenia ogólnego i oświetlenia lustra, które najwygodniej kontrolować także dzięki włącznikowi umieszczonemu tuż obok tej strefy.

Jeśli chodzi o wysokość, na jakiej powinny się znaleźć włączniki, stosujemy się do zasad ogólnych, sytuując je w przedziale od 90 do 140 cm powyżej podłogi.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak działa wyłącznik schodowy?

Jak działa wyłącznik schodowy?
Wyłącznik schodowy jest przedmiotem, który domownicy używają nawet po kilkanaście razy dziennie. Warto zatem poznać nie tylko zasady jego dział...
Czytaj więcej

O czym pamiętać przy montażu włącznika światła

O czym pamiętać przy montażu włącznika światła
Może się to wydawać oczywiste, ale, kiedy przychodzi do faktycznego zaplanowania  rozmieszczenia włączników światła – możemy napotkać sporo...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - montaż ściemniacza do światła

Instrukcja wideo - montaż ściemniacza do światła
Montaż ściemniacza do światła pozwoli w prosty sposób zapanować nad natężeniem światła, dzięki czemu umożliwi tworzenie odpowiedniego nastroju w zależ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?