Gniazdka elektryczne: natynkowe czy podtynkowe?

gniazdka elektryczne

Kiedy zastosować gniazdko elektryczne natynkowe?

Gniazda wtykowe dzieli się na dwa rodzaje: natynkowe oraz podtynkowe. Łatwo je odróżnić, w natynkowych bowiem występuje większa puszka konieczna do pomieszczenia kabli. Fakt ów sprawia, że gniazda wymagają pozostawienia pustej przestrzeni dookoła nich i dlatego nie sprawdzą się w pomieszczeniach małych lub ciasno zagospodarowanych.

Gniazdko natynkowe potrzebne jest zwłaszcza w sytuacji, w której z jakichś powodów w ścianie nie można poprowadzić przewodów – np. jest za cienka lub znajduje się w niej inna instalacja. Są mniej estetyczne od gniazdek podtynkowych, ale łatwiejsze w instalacji – nie wymagają kucia w ścianach. Można montować je w pomieszczeniach i budynkach niereprezentatywnych: magazynach, altanach, schowkach, piwnicach, strychach. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, by umieszczać je w domu, to wyłącznie kwestia estetyki.

 

Porada eksperta

Budując lub remontując dom, warto się zastanowić nad rozplanowaniem poszczególnych pomieszczeń. W którym miejscu stanie telewizor, a w którym lodówka lub zmywarka? Tam, gdzie planuje się umieścić więcej sprzętów wymagających stałego lub długotrwałego podłączenia do prądu, należy zastosować ramki wielokrotne – dzięki nim uniknie się montowania na ścianie kilku gniazdek obok siebie.

gniazdka elektryczne

Jakie powinno być bezpieczne gniazdko?

Wybór rodzaju gniazdka – natynkowe/podtynkowe – to dopiero początek decyzji. W zależności od tego, gdzie zostanie umieszczone dane gniazdko, należy mieć różne parametry i zdecydować się na właściwe akcesoria do gniazdek.

Gniazdka, do których podpięte zostaną sprzęty na stałe – są to lodówka i pralka, ale także telewizor czy komputer – muszą mieć uziemienie. To samo tyczy się gniazdek, z których będzie się korzystało podczas pracy z urządzeniami pobierającymi znaczne ilości prądu.

Łazienka to szczególne miejsce, w którym powinno się montować nie tylko gniazdka z uziemieniem – taki obowiązek nakłada polskie prawo budowlane – ale również z klapką bryzgoszczelną. Gniazdka hermetyczne zapobiegają przedostawaniu się do instalacji wody i pary wodnej. Warto mieć na uwadze, że normy budowlane określają minimalną liczbę gniazdek w łazience – jest równa 3.

Dodatkową ochronę zapewniają gniazda z przesłonami torów prądowych. Są rozsądnym rozwiązaniem do domów, w których mieszkają małe dzieci. Ograniczają niebezpieczeństwo porażenia prądem.

gniazdka elektryczne

Gdzie montować gniazda natynkowe i podtynkowe?

Gniazda natynkowe montuje się tam, gdzie nic nie będzie utrudniało korzystania z nich. Modele podtynkowe nie mają takich ograniczeń, łatwiej schować je np. za meblami. Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie gniazdek w podłodze lub blacie kuchennym – ułatwi to podłączanie do sieci mniejszych sprzętów, np. miksera czy blendera. Nie należy używać w nich rozgałęźników.

Istnieją jednak także ogólne zasady montowania gniazd elektrycznych. Bez względu na rodzaj, gniazdka powinny być montowane na ścianie co 2-2,5 m. Sprzęty pobierające dużo prądu oraz podłączone do instalacji na stałe muszą mieć własne gniazda, koniecznie z uziemieniem. W kuchni trzeba zainstalować minimum pięć gniazdek, w kuchni zaś trzy – tego wymaga prawo. Wysokość od ziemi to zazwyczaj od 20 cm dla pokojów dziennych do 140 cm dla łazienek.