Mobilne gniazda elektryczne – niezbędne informacje

Utrudniony dostęp do gniazdek elektrycznych to problem, z jakim spotkał się chyba każdy z nas. To właśnie do sposobu ulokowania gniazd elektrycznych dostosowujemy często aranżację naszej domowej czy biurowej przestrzeni. Rozwiązaniem problemów z dostępem do gniazd elektrycznych jest nowatorski system gniazd mobilnych. Dowiedzmy się o nim więcej.

Mobilne gniazda elektryczne

Elementy systemu

Na system mobilnych – lub wymienialnych – gniazdek elektrycznych składają się same gniazda oraz szyna elektryczna. W skład tej ostatniej wchodzą trzy płaskie, wykonane z miedzi szyno-przewody: fazowy, neutralny oraz ochronny. Dostęp do energii elektrycznej, umożliwiają natomiast zamocowane na szynie, specjalnie zaprojektowane gniazda. Listwa daje przy tym możliwość podłączenia do niej gniazd różnego typu, np. E, F oraz brytyjskich. System ten gwarantuje również dostęp do sieci komputerowej. Warto także dodać, że całość dopełniają łączniki, narożniki, zaślepki, a także elementy montażowe i przyłączeniowe, dzięki którym wszystkie części zyskują estetyczny wygląd oraz zapewniają bezpieczeństwo jego użytkownikom.

Szyna zasilająca, w której poprowadzone są wspomniane przewody, daje możliwość dodania, usunięcia lub przesunięcia zamocowanego na niej gniazda w dowolne miejsce. Gniazda nie mają więc stałego umiejscowienia – są mobilne i możemy skorzystać z nich tam, gdzie akurat ich potrzebujemy. Nie jesteśmy także ograniczeni liczbą posiadanych gniazd, a wyłącznie mocą urządzeń do nich podłączonych.

Mobilne gniazda elektryczne

Zalety

Lista zalet wypływających z zastosowania opisywanego systemu jest bardzo długa. Po pierwsze, system ten zapewnia komfortowe i bezproblemowe korzystanie z sieci elektrycznej w dowolnym miejscu i czasie. Dodatkowo znika odwieczny kłopot z plączącymi się pod nogami przewodami – czy to od poszczególnych urządzeń, czy też od niezbędnych w wielu sytuacjach przedłużaczy.

Po drugie, cały system dopasować możemy w taki sposób, by wtapiał się w wystrój naszych pomieszczeń – poszczególne elementy dostępne są w pełnej gamie barw. Jego montaż jest łatwy i nie wymaga kucia ścian i późniejszego sprzątania – listwa i mobilne gniazdka stanowią przedłużenie przewodów elektrycznych znajdujących się w ścianie – aby zamontować opisywany system, wystarczy tylko jedno wyjście przewodu na każde pomieszczenie. Dzięki temu nie tylko unikamy czasochłonnych i kosztownych prac, ale także możemy dostosować instalację elektryczną do naszych potrzeb już po wykończeniu swojego lokum. Poza tym, w razie potrzeby cały system łatwo zdemontujemy i zainstalujemy w innym pomieszczeniu czy w nowym mieszkaniu.

Bardzo dużą zaletą systemu jest także możliwość zmiany wystroju pomieszczeń i dowolnego rozlokowania elementów wyposażenia – nie musimy się bowiem obawiać, że masywna szafa, komoda czy narożnik zasłonią gniazdko elektryczne.

System mobilnych gniazdek nadaje się zarówno do użytku w pomieszczeniach domowych, jak i biurach, salach wykładowych, szkołach, klasach, bibliotekach i innych miejscach – jest bowiem w pełni praktyczny, a przy tym całkowicie bezpieczny, gdyż uniemożliwia porażenie prądem. Pozwala na szybkie i niczym nieutrudnione dostosowanie go do nowych sytuacji, np. przemeblowań czy reorganizacji stanowisk pracy.

Jeśli natomiast chodzi o wady, jedyną może być cena poszczególnych elementów. Jedno mobilne gniazdko kosztuje bowiem znacznie więcej niż tradycyjne gniazdo mocowane na stałe. Jednak przy licznych korzyściach, jakie wiążą się z zastosowaniem systemu mobilnych gniazd, cena okazuje się niewygórowana – pamiętajmy, że osiągamy pełen komfort korzystania z energii elektrycznej, a przy tym raz zakupiony system posłuży nam również po ewentualnej przeprowadzce.