Jak samodzielnie zamontować antenę satelitarną?

Montaż anteny satelitarnej nie należy do trudnych czynności. Jeśli posiadasz minimum sprawności fizycznej, wiedzy z zakresu elektroniki oraz podstawowe narzędzia, możesz wykonać tę pracę samodzielnie. Przed rozpoczęciem mocowania zapoznaj się z poniższym instruktażem, w którym prezentujemy jak poradzić sobie z tym zadaniem w szybki i bezpieczny sposób.

Jak samodzielnie zamontować antenę satelitarną?

Przygotowanie:

Po pierwsze zwróćmy uwagę na wybór miejsca do zamontowania konstrukcji. Powinno być ono łatwo dostępne, a ze względu na bezpieczeństwo, odradzamy umiejscowienia anteny w miejscach wymagających pracy na wysokości. Niezbędną czynnością przed rozpoczęciem pracy będzie zdobycie zgody administratora budynku na założenie anteny.

Powierzchnia mocowania powinna być stabilna. Najlepiej, by nie wymagała konieczności wiercenia w stropie ani elewacji budynku. Praca przebiegnie sprawnie, jeśli zapewnimy sobie pomóc drugiej osoby, która będzie mogła na bieżąco sprawdzać poziomowanie oraz sygnał dekodera.

Aby zapewnić jak najlepszy sygnał satelity, antena powinna być umiejscowiona w kierunku południowego nieba.

Preczytaj także: Jak działa piorunochron?

Sprzęt:

Do przeprowadzenia montażu należy zgromadzić potrzebne narzędzia:

- zestaw antenowy, na który składa się czasza oraz konwerter,

wspornik, na którym będziemy mocować elementy, a następnie przytwierdzać go do ściany, dachu lub balkonu,

- kabel antenowy przystosowany do użytkowania na zewnątrz budynku (75 Ohm),

- wtyczki odpowiednio dobrane pod średnice kabla (standardowy rozmiar to RG-6 natomiast rodzaj wtyku „F”),

wiertarka udarowa z wiertłem pozwalającym na wydrążenie otworu w ścianie betonowej,

- klucze oraz wkrętaki do zamocowania masztu,

poziomica lub kątomierz do wymierzenia odpowiedniego kąta nachylenia czaszy i masztu,

- kompas do zmierzenia odpowiedniego kierunku,

- taśma izolacyjna do zabezpieczenia otworów i mocowań,

- pistolet z klejem w laskach lub opaski do mocowania kabli potrzebne do stabilizacji elementów,

- kołki rozporowe do przepuszczenia kabli przez otwory.

Montaż

Mocowanie uchwytu anteny

Maszt powinien być stabilny, dlatego najlepiej do tego zadania nada się stalowa rura lub pręt o średnicy min. 35 mm. W zależności od miejsca przeprowadzania montażu możemy dobrać odpowiednie uchwyty przeznaczone do przyłączania konstrukcji do murów, słupków, balustrad lub innego typu powierzchni. Jeżeli budynek posiada system odgromowy, kable powinny być do niego podłączone specjalnymi przewodami. W tym wypadku możemy użyć dwóch rodzajów kabli – 50 mm2 Cu lub 80mm2 Fe. Przewody zewnętrzne łączymy za pomocą kabla 40 mm2 Cu. Tego rodzaju zabezpieczenia możemy ominąć pod warunkiem, iż umiejscowienie anteny odbywa się nie dalej niż 1,5 metra do ściany budynku oraz nie wyżej niż 2 m od jego dachu.

Zobacz też: Rodzaje przewodów elektrycznych

Jak samodzielnie zamontować antenę satelitarną?

Przeprowadzenie przewodów

Konwerter łączymy z tunelem satelitarnym przy pomocy wtyków „F” w taki sposób, by nie było możliwości potknięcia się o niego lub zerwania. Można posiłkować się w tym momencie kluczem lub szczypcami, by połączenie było ciasne. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zginać kabla, gdyż grozi to jego uszkodzeniem.

Ustawianie czaszy anteny

Konwerter należy połączyć z czaszą ze szczególną dbałością i z zachowaniem ostrożności. Najlepiej korzystać przy tym z instrukcji dołączonej do zestawu. Kąt pionowy ustawiamy przy pomocy specjalnej przedziałki znajdującej się na czaszy. W tym miejscy powinniśmy także uwzględnić możliwe odchylenie masztu. Po ustaleniu nachylenia blokujemy tymczasowe ustawienie śrubami.

Kąt poziomy należy ustawiać za pomocą kompasu, posiłkując się kątem azymutu 180 stopni liczonego od strony południowej w kierunku wskazówek zegara. Aby zadanie zostało wykonane poprawnie, druga osoba powinna obserwować jakość sygnału na dekoderze. W celu korygowania błędu można wykonać kilka delikatnych ruchów anteną. Ważne, aby przy tej czynności pilnować pozycji konwertera, który powinien przesuwać się każdorazowo o nie więcej niż pół centymetra. Po wykonaniu zmiany ułożenia odczekujemy chwilę po to, by sygnał miał szansę się ustabilizować. Kiedy już znajdziemy najlepsze możliwe ustawienie, przykręcamy resztę śrub, tak aby konstrukcja została unieruchomiona.