Skuteczne zabezpieczenie kontaktu – zatyczki do gniazdka

Przygotowując swój dom do zamieszkania, powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo w najdrobniejszych szczegółach. W związku z tym niebywale istotną kwestią jest sprawa kontaktów elektrycznych, które mogą przysporzyć nam sporo zmartwień, szczególnie jeśli posiadamy małe dziecko. Nasze pociechy w pewnym okresie dojrzewania stają się bowiem niezwykle ciekawskie i same chcą sprawdzać działanie niektórych przedmiotów. Co zatem zrobić, aby uniknąć porażenia prądem naszych dzieci?

zabezpieczenie_gniazdkazabezpieczenie_gniazdkazabezpieczenie_gniazdkazabezpieczenie_gniazdka

Korzyści bezpiecznych kontaktów

Zabezpieczenie kontaktów nie powinno być jedynie zmartwieniem młodych rodziców, gdyż jest to detal, który powinien znaleźć się w każdym mieszkaniu. Zagrożenia wynikające z bezpośredniego dostępu do prądu dotyczą bowiem nasz wszystkich. Przypuśćmy, że podczas gotowania przypadkiem wyleje nam się woda na otwarte gniazdko – jeżeli nie dotykamy wody, nic nam się nie stanie, jednak nasza instalacja elektryczna znacząco na tym ucierpi. Również podczas kąpieli możemy skierować strumień wody z słuchawki prysznicowej lub kranu na nasz kontakt – wynik takiego wypadku może być tragiczny nie tylko dla naszego mieszkania, lecz również dla nas samych.

Kontakty z przesłonami

Znakomitym pomysłem jest kupno kontaktów posiadających przesłonę torów prądowych. Działanie takiego gniazdka jest nieskomplikowane, bowiem zasłonki te same ustępują podczas napierania bolcami wtyczki. Otwierają się one dopiero w momencie naciskania na obie dziurki, wobec czego Twojemu dziecku nic nie grozi, kiedy spróbuje włożyć kredkę w jedną z nich.

gniazdko_castoramagniazdko_castoramagniazdko_castoramagniazdko_castorama

Ponadto wymaga to pewnej siły, w związku z czym nasza pociecha najprawdopodobniej nie poradzi sobie z tym zadaniem. Po wyciągnięciu wtyczki kontakt ponownie się blokuje i jest zupełnie bezpieczny dla otoczenia. Jest to wygodne oraz bezpieczne rozwiązanie dla całej naszej rodziny.

Zatyczki do kontaktów

Jeśli jednak umieściliśmy w naszych ścianach gniazdka bez wbudowanych zabezpieczeń, nie martwmy się na zapas. Na naszym rynku znajduje się niesamowicie szeroki wybór rozmaitych zaślepek do kontaktów, które sprawdzają się równie dobrze, jak automatyczne przesłonki. Istnieją różne rodzaje zatyczek, jednak ich wspólną cechą jest zasłanianie torów prądowych, kiedy nie są one wykorzystywane. Wykonane są one z plastiku, czyli doskonałego izolatora prądu. Posiadają dwa bolce, tak więc wyglądem przypominają klasyczną wtyczkę. Również sposób ich użycia jest taki sam, bowiem aby zaślepka skutecznie spełniała swoją funkcję, wystarczy włożyć ją do kontaktu. Wyciąganie zatyczki zależy natomiast od jej rodzaju. Można nabyć produkt wyposażony w specjalny sznureczek, dzięki czemu usunięcie zaślepki przebiega błyskawicznie, lub zaopatrzyć się w model, w który wkłada się właściwą wtyczkę i usuwa się go wraz z wyciągnięciem jej. Zatyczka jest to detal, który nie obciąży naszego budżetu, natomiast może uchronić nas od ewentualnych tragedii, zatem warto rozważyć włączenie tego elementu do wyposażenia naszego mieszkania.


 

Data publikacji: 20.07.2015