icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Bezpiecznik topikowy – charakterystyka i zastosowanie

Bezpiecznik topikowy to niewielkich rozmiarów element, który stanowi jedno z najczęściej stosowanych zabezpieczeń instalacji przed przeciążeniem. Na czym jednak dokładnie polega jego działanie i na co zwracać uwagę podczas jego wybierania? Przedstawiamy charakterystykę bezpiecznika topikowego w pigułce.

Z jakich elementów składa się bezpiecznik topikowy?

Standardowy bezpiecznik topikowy składa się z następujących elementów:

- podstawa bezpiecznikowa,
wkładka topikowa,
- nośnik,
- wstawka kalibrowa,
- osłona.

Sercem produktu jest właśnie topik, do którego wykonania stosuje się miedziany drucik – pojedynczy lub złożony z kilku równolegle ułożonych elementów. Przy urządzeniach o większej mocy używa się do tego celu także posrebrzanych pasków, które są trwalsze. Topik znajduje się w ceramicznej obudowie wypełnionej piaskiem kwarcowym. Ułatwia ona ugaszenie łuku w sytuacji, gdy topik ulegnie stopieniu.

Bezpiecznik topikowy – charakterystyka i zastosowanie

Do czego służy bezpiecznik topikowy?

Bezpiecznik topikowy stanowi zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed zwarciem lub przeciążeniem. Podczas użytkowania element przewodzi prąd. Gdy jego 

wartość wzrasta do wartości krytycznej, topik ulega stopieniu i przerywa tym samym obwód elektryczny, zapobiegając zniszczeniu podpiętych do niego urządzeń. Aby przywrócić działanie obwodu, musimy wymienić bezpiecznik na nowy. Więcej o przeciążeniu instalacji elektrycznej możemy dowiedzieć się z tego artykułu.

Przeczytaj także: Czym jest szyna prądowa i do czego ją wykorzystamy?

Rodzaje bezpieczników topikowych – oznaczenia

Mnogość dostępnych na rynku bezpieczników topikowych sprawiła, że koniecznym stało się stworzenie przejrzystego systemu ich klasyfikacji. Jakie oznaczenia możemy na nich spotkać i co się pod nimi kryje?

- a – bezpiecznik niepełnozakresowy, który chroni przed skutkami zwarć,
- g – bezpiecznik pełnozakresowy , który chroni przed skutkami zwarć i przeciążeń,
- L – bezpiecznik do przewodów,
- M – bezpiecznik do silników,
- R – bezpiecznik do elementów energoelektronicznych,
- B – bezpiecznik do urządzeń elektroenergetycznych górniczych,
- Tr – bezpiecznik do transformatorów,

- G – bezpiecznik ogólnego przeznaczenia,- D
– popularny „korek”, bezpiecznik do instalacji domowych i innych o małej mocy,
- T – bezpiecznik zwłoczny,
- HH- bezpiecznik średniego napięcia o wysokiej zdolności przerywania,
- NH – bezpiecznik niskiego napięcia o wysokiej zdolności przerywania,
- UR – bezpiecznik ultraszybki,
- F – bezpiecznik szybki.

Bezpiecznik topikowy – charakterystyka i zastosowanie

Małe litery oznaczają zdolność do wyłączenia wkładki, duże mówią nam o tym, do zabezpieczania których urządzeń jest ona przeznaczona. Jeśli więc mamy np. bezpiecznik „BM”, służy on do silników urządzeń elektroenergetycznych górniczych. Bezpiecznik „Gg” z kolei ochroni nas przed skutkami zwarć i przeciążeń w instalacjach o ogólnych przeznaczeniu. Pod pojęciem „Ta” kryje się natomiast bezpiecznik zwłoczny niepełnozakresowy.

Czy wiesz, że...

Bezpieczniki można też kategoryzować według wartości prądu znamionowego. Tutaj poszczególne wartości od 2 do 100 A rozpoznajemy po przypisanych im kolorach.

Pomimo niewielkich rozmiarów, bezpiecznik topikowy odgrywa ogromną rolę w zapewnianiu bezpiecznej pracy całej instalacji elektrycznej w naszym domu. Warto również znać jego obowiązujące oznaczenia – dzięki temu wybór właściwego bezpiecznika do naszej instalacji nie sprawi nam problemów.