Montujemy wideodomofon w naszym domu

Jeżeli zanim otworzymy drzwi do naszego domu, wolelibyśmy wiedzieć, kto próbuje się do niego dostać, zamiast zwykłego dzwonka zainwestujmy w zakup i montaż wideodomofonu. Najtańsze modele można zakupić już za nieco ponad 350 złotych.

wideodomofon

Montaż wideodomofonu nie należy do czynności nazbyt skomplikowanych. Tak naprawdę wystarczy podstawowa wiedza na temat podłączania prostych sprzętów elektronicznych oraz ich montażu w ścianie, by całość wykonać za pomocą własnych rąk. Do wykonania tego zadania wystarczy kabel, wiertarka, kołki rozporowe, wkrętaka i szczypce.

Na początek kable

Prace należy rozpocząć od wyłączenia w naszym domu głównego bezpiecznika prądu. Zaraz potem możemy podłączyć domofon do obwodu elektrycznego, zabezpieczając całość za pomocą bezpiecznika bądź wyłącznika nadprądowego (o minimalnym natężeniu 15 amperów). Kolejny krok to wyprowadzenie po obu stronach domu przewodów do połączenia części domofonu, która będzie znajdowała się na zewnątrz domu, z częścią, która zostanie zamontowana wewnątrz budynku. Na temat wyboru kabli warto porozmawiać ze sprzedawcą, który dobierze je w sposób odpowiedni do długości instalacji. Dodatkowo warto je odpowiednio zabezpieczyć, na przykład za pomocą specjalnych osłonek. Co istotne, po obu stronach domofonu warto pozostawić około 30 cm przewodu, co posłuży do komfortowego podłączenia sprzętu.

Montaż domofonu

Element domofonu, który będzie znajdował się na zewnątrz, warto zainstalować na wysokości około 160 cm. Po połączeniu odpowiednich kabli z domofonem i tak zwanym unifonem (według schematu producenta wybranego modelu) całość śmiało można zamontować na tynku. Najlepiej sprawdzają się w tym celu zwyczajne kołki rozporowe, do których najpierw przykręcamy podstawę domofonu, a następnie do całości przyczepiamy główną część aparatu.

wideodomofon

Montaż unifonu

Kończąc nasze dzieło, montujemy unifon. Jako że większość modeli posiada wbudowane transformatory, domofon po prostu podłączamy do napięcia 230 V.

Następnie unifon łączymy z domofonem, sugerując się po raz kolejny schematem podłączenia dołączonym przez producenta. Całość montujemy w ścianie na wysokości około 160 cm, przykręcając ją za pomocą kołków. Ostatnią częścią jest sprawdzenie całej instalacji i włączenie głównego zasilenia.

Jeśli wszystko działa w odpowiedni sposób i całość sprawuje się tak, jak należy, montaż wideodomofonu możemy uznać za skończony.