Ile kosztuje instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna to niezbędny element każdego budynku. Aby ją wykonać, potrzebne będą odpowiednie materiały oraz wykwalifikowany elektryk, który poprowadzi przewody według danego projektu. Zanim zaczniemy budowę domu lub modernizację starej instalacji sprawdźmy, ile będzie nas to kosztowało.

Ile kosztuje instalacja elektryczna

Od czego zależy koszt instalacji elektrycznej

Jak w przypadku wielu innych elementów, z których składa się wyposażenie każdego budynku, również przy instalacji elektrycznej na całkowity jej koszt składają się różnorodne materiały, z których zbudowana będzie kompletna sieć oraz robocizna.

Każda instalacja powinna zostać wyceniona indywidualnie przez specjalistę na podstawie ilości potrzebnych materiałów oraz ich jakości i na podstawie ilości wskazanych przez nas punktów. Ilość materiałów i punktów wypustowych będzie z kolei zależała od wielkości domu czy mieszkania oraz od naszych ewentualnych życzeń co do dodatkowych elementów instalacji.

Materiały

Wśród materiałów niezbędnych do wykonania instalacji elektrycznej znajdują się przewody, puszki, bezpieczniki, kostki, łączniki, gniazdka, włączniki oraz rozdzielnica – główny punkt każdej instalacji elektrycznej.

Wśród nich znajdziemy elementy zróżnicowane cenowo. Jest to spowodowane budową poszczególnych urządzeń i materiałów (np. przewodów elektrycznych, które mogą zawierać dodatkową izolację lub nie), a także planem finansowym producenta.

Przeczytaj także: Rozgałęziacze i trójniki – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Robocizna

O ile ceny materiałów mogą różnić się niewiele w poszczególnych sklepach, o tyle kosztu robocizny mogą być znacząco odmienne. Warto dowiedzieć się u kilku wybranych fachowców lub firm oferujących usługi elektroinstalacyjne, jakie mają stawki i wybrać tę ofertę, która najbardziej nam odpowiada.

Decydując się na konkretnego usługodawcę, nie kierujmy się jednak jedynie cennikiem. Pamiętajmy, że elektrycy powinni mieć odpowiednie uprawnienia. Dobrze też, gdy w ramach wykonanej usługi będą mogli przeprowadzić oni również stosowne pomiary niezbędne do odbioru budynku. W innym wypadku będziemy musieli szukać kolejnego specjalisty i uiścić kolejną opłatę.

Nie warto decydować się usługi fachowca tzw. złotej rączki, który zajmuje się wszystkimi pracami remontowo-budowlanymi, w tym także instalacjami elektrycznymi. Niska cena takiej usługi może wiązać się z tym, że nie będzie ona wykona prawidłowo i rzetelnie. Będziemy musieli inwestować w kolejnych fachowców, co znacznie uszczupli nasz portfel. Poza tym tego rodzaju pracownicy nie tylko mogą nie posiadać uprawnień, ale także nie dadzą nam gwarancji na swoją pracę, a tego możemy spodziewać się u zarejestrowanych, profesjonalnych firm.

Ile kosztuje instalacja elektryczna

Ceny

Jak już wspomnieliśmy, są różne. Dla przykładu podajmy, że na całość kosztów, które poniesiemy względem usługi elektryka, składa się doprowadzenie przewodów do każdego punktu wypustowego: oświetlenia, gniazda, wyłącznika itp. Cena oscyluje tu od ok. 40 do 60 zł za punkt, którego w każdym pomieszczeniu domu mamy co najmniej kilka. Punkt wypustowy rozdzielni to koszt ok. 100 zł. W ostatecznym etapie prac dojdzie także cena białego montażu, czyli przymocowania lamp, kinkietów, włączników czy gniazd. Tu, w zależności od rodzaju montowanego sprzętu, zapłacimy ok. 10-40 zł za punkt. Pamiętajmy jednak, że koszty mogą różnić się w zależności od rodzaju ścian i stanu budynku. Koszty będą także inne w przypadku montażu punktów oświetlenia ogrodowego.

Zobacz też: W co warto wyposażyć rozdzielnicę elektryczną?

Jeżeli chodzi o materiały, wystarczy zerknąć na asortyment artykułów elektrycznych dostępnych w marketach budowlanych, by przekonać się co do różnorodności cen. Te zależą nie tylko od jakości i estetyki wykonania poszczególnych elementów, ale także od renomy producenta. Za gniazdka sieciowe zapłacimy od kilku do kilkudziesięciu złotych za sztukę, podobnie będzie z wyłącznikami.

Podsumowując, całkowity koszt wykonania instalacji elektrycznej wyniesie nas co najmniej parę tysięcy złotych. Zależy to od wielkości naszego lokum i ilości punktów wypustowych, do których trzeba rozprowadzić przewody, a także od cen narzuconych przez konkretne firmy elektroinstalacyjne.