Co zyskamy, montując wyłącznik zmierzchowy?

Oświetlenie zewnętrzne ułatwia nam poruszanie się po naszej posesji po zmroku. Jeśli chcemy, aby jego działanie było lepiej zorganizowane i zautomatyzowane, możemy doposażyć je w czujnik zmierzchowy. Czym jest to akcesorium i jak działa?

Co zyskamy, montując wyłącznik zmierzchowy?

Wyłącznik zmierzchowy – zasada działania

Wyłącznik zmierzchowy to programator, który pozwoli nam sterować oświetleniem zewnętrznym umieszczonym na naszej posesji. Jak sama nazwa wskazuje, element ten włącza się po zmierzchu, a wyłącza o świcie. W jaki sposób urządzenie rozpoznaje porę dnia? Służy do tego fotorezystor. Element ten rozpoznaje moment, w którym natężenie światła spada i podwyższa rezystancję wyłącznika – dzięki temu przerzutnik uruchamia się, włączając tym samym światło.

Warto zaznaczyć, że fotorezystor reaguje wyłącznie na zmiany naturalnego światła słonecznego. Powinniśmy zatem umieścić go w miejscu, w którym będzie on wystawiony na pełne działanie promieni słonecznych.

Gdzie możemy go zastosować?

Urządzenie to jest najczęściej używane do oświetlania terenu wokół domu lub ścieżek w ogrodzie tak, aby korzystanie z nich po zmroku wiązało się z komfortem i bezpieczeństwem. Świetnie sprawdzi się ono również jako element systemu monitoringu, oświetlając miejsce, które chcemy ochronić przed dostępem niepowołanych osób.

Wyłączniki zmierzchowe wykorzystuje się również w zakładach pracy i miejscach publicznych – np. na parkingach lub placach przed wejściem do biura.

Przeczytaj także: Podkładki i osłony pod łączniki – praktyczne i dekoracyjne

Co zyskamy, montując wyłącznik zmierzchowy?

Wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem ruchu czy z zegarem?

Możemy spotkać się z 3 rodzajami wyłączników, które posiadają specjalne funkcje. Są to:

  • wyłącznik zmierzchowy z zegarem – akcesorium włącza się o wybranej godzinie – możemy wybrać godzinę, o której rozpocznie się pomiar natężenia światła dziennego. System wyłączy się z kolei, gdy wartość natężenia światła przekroczy górną wartość lub o wybranej przez nas godzinie;
  • wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem ruchu – posiada światłoczuły czujnik, który reaguje na zmianę intensywności światła dziennego – jeśli będzie ono poniżej określonego wcześniej poziomu, światło zostanie włączone. Ten rodzaj wyłącznika wyposażony jest także w specjalny mechanizm, który reaguje tylko wtedy, gdy impuls światła trwa przez pewną chwilę, co zapobiega przypadkowemu włączeniu;
  • wyłącznik zmierzchowy z sondą – urządzenie posiada specjalną sondę, która wykrywa natężenie promieni słonecznych. Powinniśmy go zamontować w miejscu, do którego dociera wyjątkowo duża ilość promieni słonecznych.
     

Czy wiesz, że...?

Wyłączniki zmierzchowe możemy również podzielić ze względu na miejsce montażu – dzielą się one wtedy na montowane na szynie i umieszczane w puszce.

Dlaczego warto go zastosować?

Zastosowanie wyłącznika zmierzchowego to przede wszystkim wygoda – oświetlenie będzie włączane automatycznie, zapewniając nam dokładnie taką ilość światła, jaka jest potrzebna w danym momencie dnia.

Poza tym, stosowanie tego elementu może się również przyczynić do zmniejszenia kosztów eksploatacji energii elektrycznej. Oświetlenie będzie włączane tylko wtedy, gdy będzie potrzebne, zamiast pozostać zapalone przez cały czas – w ten sposób akcesorium ogranicza niebezpieczeństwo niepotrzebnego włączania światła, co pozwoli nam zużyć mniej prądu, nie rezygnując jednocześnie z komfortu.

 

Data publikacji: 29.10.2017