Produkty

Co zyskamy, montując wyłącznik zmierzchowy?

Co zyskamy, montując wyłącznik zmierzchowy?

Oświetlenie zewnętrzne ułatwia nam poruszanie się po naszej posesji po zmroku. Jeśli chcemy, aby jego działanie było lepiej zorganizowane i zautomatyzowane, możemy doposażyć je w czujnik zmierzchowy. Czym jest to akcesorium i jak działa?

wyłącznik zmierzchowyWyłącznik zmierzchowy – zasada działania

Wyłącznik zmierzchowy to programator, który pozwoli nam sterować oświetleniem zewnętrznym umieszczonym na naszej posesji. Jak sama nazwa wskazuje, element ten włącza się po zmierzchu, a wyłącza o świcie. W jaki sposób urządzenie rozpoznaje porę dnia? Służy do tego fotorezystor. Element ten rozpoznaje moment, w którym natężenie światła spada i podwyższa rezystancję wyłącznika – dzięki temu przerzutnik uruchamia się, włączając tym samym światło.

Warto zaznaczyć, że fotorezystor reaguje wyłącznie na zmiany naturalnego światła słonecznego. Powinniśmy zatem umieścić go w miejscu, w którym będzie on wystawiony na pełne działanie promieni słonecznych.

Gdzie możemy go zastosować?

Urządzenie to jest najczęściej używane do oświetlania terenu wokół domu lub ścieżek w ogrodzie tak, aby korzystanie z nich po zmroku wiązało się z komfortem i bezpieczeństwem. Świetnie sprawdzi się ono również jako element systemu monitoringu, oświetlając miejsce, które chcemy ochronić przed dostępem niepowołanych osób.

Wyłączniki zmierzchowe wykorzystuje się również w zakładach pracy i miejscach publicznych – np. na parkingach lub placach przed wejściem do biura.

WYŁĄCZNIK ZMIERZCHOWY LED SYSTEMS WZ01Wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem ruchu czy z zegarem?

Możemy spotkać się z 3 rodzajami wyłączników, które posiadają specjalne funkcje. Są to:

- wyłącznik zmierzchowy z zegarem – akcesorium włącza się o wybranej godzinie – możemy wybrać godzinę, o której rozpocznie się pomiar natężenia światła dziennego. System wyłączy się z kolei, gdy wartość natężenia światła przekroczy górną wartość lub o wybranej przez nas godzinie;

- wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem ruchu – posiada światłoczuły czujnik, który reaguje na zmianę intensywności światła dziennego – jeśli będzie ono poniżej określonego wcześniej poziomu, światło zostanie włączone. Ten rodzaj wyłącznika wyposażony jest także w specjalny mechanizm, który reaguje tylko wtedy, gdy impuls światła trwa przez pewną chwilę, co zapobiega przypadkowemu włączeniu;

- wyłącznik zmierzchowy z sondą – urządzenie posiada specjalną sondę, która wykrywa natężenie promieni słonecznych. Powinniśmy go zamontować w miejscu, do którego dociera wyjątkowo duża ilość promieni słonecznych.

Czy wiesz, że...?

Wyłączniki zmierzchowe możemy również podzielić ze względu na miejsce montażu – dzielą się one wtedy na montowane na szynie i umieszczane w puszce.

oświetlenie posesjiDlaczego warto go zastosować?

Zastosowanie wyłącznika zmierzchowego to przede wszystkim wygoda – oświetlenie będzie włączane automatycznie, zapewniając nam dokładnie taką ilość światła, jaka jest potrzebna w danym momencie dnia.

Poza tym, stosowanie tego elementu może się również przyczynić do zmniejszenia kosztów eksploatacji energii elektrycznej. Oświetlenie będzie włączane tylko wtedy, gdy będzie potrzebne, zamiast pozostać zapalone przez cały czas – w ten sposób akcesorium ogranicza niebezpieczeństwo niepotrzebnego włączania światła, co pozwoli nam zużyć mniej prądu, nie rezygnując jednocześnie z komfortu.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jakie temperatury utrzymywać w budynku w okresie grzewczym?

Jakie temperatury utrzymywać w budynku w okresie grzewczym?
Utrzymanie w ryzach idealnej temperatury w domowych pomieszczeniach jest zadaniem o tyle ważnym, że w bezpośredni sposób przekłada się na nasze poczuc...
Czytaj więcej

Zaprogramuj swoje sprzęty – programatory

 Zaprogramuj swoje sprzęty – programatory
Programator czasowy to urządzenie przydatne w każdym domu. Pozwala na oszczędność energii, ale jest także praktycznym urządzeniem, które, zaprogramowa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Co zyskamy, montując wyłącznik zmierzchowy?