Produkty

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w mieszkaniu?

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w mieszkaniu?

Wiele razy zdarzyło nam się pomyśleć, że tu powinno być gniazdko, a go nie ma. Ile razy chcemy podłączyć lampkę do czytania, ładowarkę, by mieć telefon w zasięgu ręki, albo odkurzacz przy sprzątaniu trudno dostępnych zakamarków, musimy męczyć się z przedłużaczem.

instalacja gniazdek elektrycznychDlatego przy planowaniu rozmieszczenia gniazdek elektrycznych musimy wykazać się wyobraźnią użytkową. Ich pierwotny plan otrzymamy wraz z planem budynku, ale instalację elektryczną możemy zmienić we własnym zakresie już podczas użytkowania lokalu. Większa ilość gniazdek oznacza większe wydatki, ale i większą wygodę. W domu drewnianym z kolei należy ograniczać ich liczbę nie z uwagi na zasobność portfela, a bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Projekt instalacji:

 - obwody trójfazowe – musimy uwzględnić tu sprzęty o dużym poborze energetycznym, czyli urządzenia takie jak kuchenka elektryczna, a także pomyśleć, czy w przyszłości dodamy kolejne urządzenia.

-
obwody jednofazowe – dotyczą sprzętów AGD o mniejszym poborze energetycznym – choć mogłoby się wydawać, że pralka i zmywarka wymagają więcej prądu, te urządzenia zaliczamy właśnie do tej kategorii. Tu również należy pamiętać o ewentualnym późniejszym zakupie nowości, np. kolejnego telewizora. Szacuje się, że w lokalu o wielkości 75-100 m² należy zaplanować minimum od 5 do 7 obwodów. Ta liczba zmniejsza się lub zwiększa wraz z wielkością pomieszczenia.

-
zbyt mała liczba gniazdek może powodować przeciążenie instalacji, gdyż będziemy podłączać za dużo sprzętów za pomocą przedłużaczy. Pamiętajmy, że urządzenia „cięższej kategorii”, takie jak pralka czy lodówka, wolno podłączać jedynie bezpośrednio do gniazdka. Dlatego w kuchni instaluje się więcej gniazdek: 7-9. W pokoju wystarczy 3-5. Pomyślmy też o jednym na tarasie.

-
specyficznym pomieszczeniem, z uwagi na stałą obecność wody, jest łazienka. Używamy suszarki nad kranem, bo nad kranem też znajduje się lustro, chlapiemy wodą po wyjściu z kąpieli lub spod prysznica, nasze ręce są przeważnie mokre. Dlatego w łazience, a najlepiej również i w kuchni, instalujemy wyłączniki różnicowoprądowe, które natychmiast odłączają obwody w przypadku kontaktu człowieka z napięciem. Gniazdka powinny być oddalone od wanny, umywalki, prysznica. Powinny mieć styk ochronny (bolec) połączony z przewodem ochronnym.gniazdo Abex Topaz

Na jakiej wysokości montujemy gniazdka elektryczne

Cały problem polega na tym, że gdy otrzymujemy plan zagospodarowania albo gdy wprowadzamy się do nowego mieszkania, gniazdka niekoniecznie znajdują się tam, gdzie jest to dla nas wygodne. Mamy przecież swoją wizję aranżacji lokalu.

Jeśli przewidujemy dużo sprzętu elektrycznego, najlepiej zaopatrywać się w gniazdka podwójne czy potrójne. Montujemy je co 2 metry, na wysokości około 20 cm nad podłogą. Z kolei w łazience i w kuchni, z uwagi na specyfikę tych pomieszczeń, gniazdka są instalowane na wysokości 1-1,5 m, aby uniknąć ich zalania. Ważne jest też, aby gniazdko znajdowało się minimum 60 cm dalej od kranu. W kuchni będziemy też obsługiwać drobniejszy sprzęt AGD – czajnik elektryczny, ekspres do kawy, mikser, robot kuchenny, toster. Dobrze by było, gdyby każde z tych urządzeń (będących w stałej eksploatacji) miało swoje własne gniazdko. W ten sposób unikamy stałego przełączania wtyczek i nie grozi nam ryzyko porażenia prądem.

Data publikacji: 18.12.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?
Stając przed wyzwaniem wykonania instalacji elektrycznej w naszym domu, z pewnością chcemy, aby była jak najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Do...
Czytaj więcej

Domowa instalacja elektryczna – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć

Domowa instalacja elektryczna – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć
Instalacja elektryczna w domu będzie sprawna i bezpieczna tylko wtedy, gdy odpowiednio ją wykonamy. Niestety bardzo często spotyka się w niej błędy, k...
Czytaj więcej

Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?

Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?
Gniazdo hermetyczne stanowi idealne uzupełnienie pomieszczeń, które są narażone na wilgoć oraz na bezpośrednie działanie wody. Na co powinniśmy zwró...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w mieszkaniu?