Produkty

Montaż tablicy rozdzielczej - krok po kroku

Montaż tablicy rozdzielczej - krok po kroku

Rozdzielnica jest głównym elementem domowej instalacji elektrycznej, dlatego jej prawidłowy montaż ma zasadniczy wpływ na sprawne zasilanie odbiorników. To właśnie do niej doprowadzony jest główny przewód biegnący od licznika, który następnie jest rozdzielany na poszczególne obwody. Sprawne podłączenie wpływa tym samym na komfort naszego życia.

tablica rozdzielczaMontaż tablicy rozdzielczej nie jest zadaniem łatwym, ponieważ powinien zostać wykonany z największą starannością. Od połączeń obwodów i elementów bezpieczeństwa zależy niezawodność całej instalacji. Dlatego, jeżeli nie czujemy się na tyle kompetentni, powinniśmy zlecić pracę osobie wykwalifikowanej. Tym bardziej, że rozdzielnice prądowe dostępne są w wielu modelach, które różnią się między sobą zastosowanymi rozwiązaniami.

Natomiast każdej osobie, która chce podjąć się samodzielnego montażu (nawet, jeżeli ma niewielkie doświadczenie z elektryką) poniższe informacje mogą okazać się pomocne i uchronią przed wieloma błędami.

Potrzebne materiały i narzędzia:

- szczypce,

- śrubokręt,

- obcęgi,

- wiertarka,

- kołki rozporowe i śruby ,

- przewody.

Krok pierwszy – przygotowanie prac

Zanim przystąpimy do montażu tablicy i podłączania obwodów, powinniśmy wyłączyć główne zasilanie. Znajduje się ono przy liczniku prądowym. Przed rozpoczęciem prac należy również dokładnie zaplanować rozmieszczenia obwodów i ilość modułów, które będziemy chcieli wykorzystać. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko późniejszych poprawek.

Krok drugi – montaż szyny

Cała rozdzielnica wspiera się na szynie, która zapewnia jej stabilność i pozwala wygodnie podłączyć wszystkie elementy. Szynę montujemy do ściany przy pomocy wkrętów w takim miejscu, aby dostęp do tablicy nie był utrudniony. Po przykręceniu podłączamy do niej pozostałe komponenty.

Krok trzeci – łączenie instalacji

Istnieje możliwość stworzenia rozdzielni z pojedynczych elementów, jednak na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gotowych tablic, do których wystarczy jedynie podłączyć przewody. Ich wielkość zależy od stopnia rozbudowy instalacji elektrycznej, ale w domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystujemy rozdzielnie 26- lub 36-modułowe. tablica licznikowa 3fazowa z zabezpieczeniem typu s i szyba

W pierwszej kolejności podłączamy przewód główny, który biegnie od licznika energii. Następnie przystępujemy do łączenia poszczególnych obwodów, które najlepiej zabezpieczyć oddzielnymi wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi (tzw. korkami). Wyłączniki pozwalają ponadto połączyć wszystkie wejścia równolegle, z których z kolei wyprowadzamy przewody zasilające poszczególne obwody. Dobrze, jeżeli zapewnią równomierne obciążenie faz. Zaleca się tak je podłączyć, aby do każdego pomieszczenia doprowadzić zasilanie z dwóch różnych faz, co w przypadku awarii jednej z nich pozwoli w pewnym stopniu korzystać z urządzeń.

Pomocne okażą się w tym różne kolory przewodów: ochronny, tzw. uziemienie, posiada kolor żółto-zielony; neutralny, tzw. zerowy – niebieski; fazowy – czarny lub brązowy.

Każda instalacja może mieć również różne zabezpieczenia (oprócz wyłączników nadmiarowo-prądowych, m.in. także ochronniki przeciwprzepięciowe, ograniczenie poboru mocy czy wyłącznik różnicowoprądowy). Należy je odpowiednio połączyć z przewodem neutralnym oraz przewodami fazowymi. Przewody ochronne natomiast powinny być podłączone do płyty zaciskowej uziemienia, którą łączymy z kablem uziemiającym. Należy pamiętać, że przewód ochronny biegnie od przyłącza i omija licznik oraz wyłącznik różnicowoprądowy. Następnie z szyny, do której jest doprowadzony, wyprowadzamy uziemienie do każdego z obwodów, co kończy etap ich łączenia.

Krok czwarty – sprawdzamy działanie

Po prawidłowym podłączeniu instalacji elektrycznej w naszym domu ostatnim krokiem jest założenie osłony tablicy i włącznie głównego zasilania. Jeżeli wszystkie połączenia zostały wykonane prawidłowo, możemy mieć pewność, że nie nastąpi zwarcie i instalacja będzie funkcjonowała bezproblemowo przez długi czas. 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Czym się kierować przy wyborze szyny prądowej?

Czym się kierować przy wyborze szyny prądowej?
Planując rozkład domowej instalacji elektrycznej, z pewnością bierzemy pod uwagę zastosowanie szyny łączeniowej – dzięki niej cały układ zyska na ...
Czytaj więcej

Czym jest szyna prądowa i do czego ją wykorzystamy?

Czym jest szyna prądowa i do czego ją wykorzystamy?
Podczas organizowania domowej instalacji elektrycznej z pewnością będziemy się zastanawiać nad tym, w jaki sposób najlepiej doprowadzić energię ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Montaż tablicy rozdzielczej - krok po kroku