LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Rozdzielnica elektryczna – jak podłączyć skrzynkę elektryczną krok po kroku

Skrzynka rozdzielcza stanowi główny element domowej instalacji elektrycznej. Od jej prawidłowego montażu zależy sprawne zasilanie odbiorników w mieszkaniu. Czym charakteryzuje się rozdzielnica elektryczna? Jak podłączyć ją w bezpieczny i prawidłowy sposób? Podpowiadamy.

Jak podłączyć skrzynkę elektryczną – instrukcja

Prawidłowe podłączenie skrzynki rozdzielczej wpływa na bezpieczne i komfortowe korzystanie z urządzeń działających w sieci elektrycznej. To właśnie do niej doprowadzony jest główny przewód biegnący od licznika, który następnie jest rozdzielany na poszczególne obwody. Od połączeń poszczególnych elementów bezpieczeństwa i obwodów zależy niezawodność całej instalacji. Właściwy montaż tablicy rozdzielczej jest więc niezwykle ważny. 

Jak zamontować rozdzielnicę elektryczną? 

Jej instalacja nie jest łatwym zadaniem. Wymaga odpowiedniej wiedzy i najwyższej staranności. Jeśli nie czujesz się na siłach, lepiej zleć tę pracę osobie wykwalifikowanej. Z kolei, gdy samodzielnie chcesz podjąć się tego zadania, dokładnie przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak krok po kroku je wykonać. Zgromadzone informacje mogą okazać się pomocne i ochronią Cię przed wieloma błędami, czego efektem będzie prawidłowo zamontowana rozdzielnica elektryczna. Jak podłączyć urządzenie? Sprawdź sam, czytając dalszą część artykułu.

Przygotuj miejsce pracy

Jeśli zabierasz się za podłączenie skrzynki elektrycznej, zacznij od przygotowania miejsca pracy. Zgromadź niezbędne narzędzia i materiały. Koniecznie wyłącz główne zasilanie, znajdujące się przy liczniku prądowym. Starannie zaplanuj rozmieszczenia obwodów i liczbę modułów, które wykorzystasz. Dobry plan to podstawa, która pozwoli Ci zminimalizować ryzyko późniejszych poprawek.

rozdzielnica-elektryczna-jak-podlaczyc

Sprawdź także: Czym się kierować przy wyborze szyny prądowej?

Rozdzielnica elektryczna – jak podłączyć? Zamontuj szynę

Cała tablica rozdzielcza wspiera się na szynie, która zapewnia jej stabilność oraz umożliwia wygodne podłączenie wszystkich ważnych elementów. Zamontuj ją do ściany, używając wkrętów w takim miejscu, aby zapewnić łatwy dostęp do rozdzielnicy. Po przykręceniu podłącz do niej pozostałe komponenty.

Podłącz przewody

Możesz stworzyć rozdzielnię z pojedynczych elementów lub też wykorzystać gotowe tablice, do których wystarczy tylko podłączyć przewody. Drugie rozwiązanie jest znacznie łatwiejszym i szybszym sposobem na wykonanie tablicy rozdzielczej. Jej wielkość zależy od stopnia rozbudowy instalacji elektrycznej. W domach jednorodzinnych zazwyczaj wykorzystywane są rozdzielnie z 26 albo 36 modułami.

Podłączenie tablicy rozdzielczej zacznij od montażu przewodu głównego, biegnącego od licznika energii. Później połącz poszczególne obwody. Najlepiej zabezpiecz je oddzielnymi wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi, czyli popularnymi „korkami”. Pozwalają one również na połączenie wszystkich wejść równolegle. Z owych wejść wyprowadź przewody zasilające poszczególne obwody. Powinny zapewnić równomierne obciążenie faz. 

Dobrym pomysłem jest takie ich podłączenie, aby do każdego pomieszczenia doprowadzić zasilanie z dwóch różnych faz. Dzięki temu w przypadku awarii jednej z nich będzie możliwe korzystanie przynajmniej z części urządzeń.

Instalując przewody, zwróć uwagę na ich kolory. Różne barwy oznaczają bowiem inne właściwości kabli. Przewód tzw. zerowy (neutralny) jest niebieski, ochronny (uziemienie) – żółto-zielony, a fazowy – brązowy bądź czarny.

Przeczytaj również: Czym jest szyna prądowa i do czego ją wykorzystamy?

Podłącz zabezpieczenia

Kolejnym etapem jest podłączenie zabezpieczeń. Bezpieczniki elektryczne zapobiegają awariom odbiorników, a także chronią sieć elektryczną przed groźnymi skutkami wynikającymi z chwilowego nadmiernego natężenia prądu. Służą przede wszystkim do odcięcia dopływu prądu, a w efekcie ochrony instalacji i odbiorników przed uszkodzeniami. Odcięcie eliminuje też ryzyko pożaru, wybuchu czy porażenia prądem. Bezpieczniki w pierwszej kolejności zabezpieczają zatem człowieka przed wypadkiem, a w dalszej chronią instalacje i odbiorniki.

Każda instalacja elektryczna może mieć różne zabezpieczenia. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów bezpieczników. Model topikowy zabezpiecza obwody elektryczne. Jak podłączyć bezpieczniki w skrzynce? Należy je dobrać na podstawie charakterystyki prądu znamionowego, dzięki czemu wyróżnia się modele na 4, 8 albo 20A. Wybór bezpiecznika topikowego zależy od rodzaju obwodu, a także od obciążeń danego urządzenia podłączonego do sieci. 

Wyłączniki automatyczne to z kolei zamienniki bezpieczników topikowych. W przypadku przepływu o zbyt wysokim napięciu przycisk bezpiecznika wyskakuje samoistnie na zewnątrz. Później nie trzeba go wymieniać na nowy – wystarczy wyłącznie wcisnąć. 

Wyłączniki nadprądowe, zwane też „esami” lub „eskami” zabezpieczają całą instalację i podpięte do niej urządzenia. Działają w momencie zanotowania przepływu prądu o przekroczonej wartości. Po usunięciu zwarcia można ponownie je uruchomić, wymieniając wcześniej bezpiecznik.

Poza wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi do zabezpieczeń należą też m.in. wyłączniki różnicowoprądowe, ograniczenia poboru mocy albo ochronniki przeciwprzepięciowe. Jak podłączyć bezpieczniki w skrzynce? Schemat mówi o połączeniu zabezpieczeń z przewodami fazowymi z jednej strony, bądź przewodem neutralnym z drugiej. Co istotne, przewód zasilający jest umieszczany zawsze nad tablicą. Przewody ochronne należy podłączyć do płyty zaciskowej uziemienia, którą z kolei trzeba złączyć z kablem uziemiającym. Należy połączyć maksymalnie 5 źródeł światła na obwód i najwyżej 5 gniazd na obwód.

Pamiętaj, że przewód ochronny biegnie od przyłącza, omijając wyłącznik różnicowoprądowy i licznik. Na koniec z szyny, do której jest on doprowadzony, wyprowadź uziemienie do każdego z obwodów, kończąc etap ich łączenia.

Zainspiruj się: Wysokość gniazdek w kuchni – sprawdź, jak dobrze rozplanować instalację gniazdek

Sprawdź działanie instalacji

Wiesz już, jak podłączyć esy oraz przewody do rozdzielnicy elektrycznej. Po prawidłowym montażu jej załóż osłonę na tablicę oraz włącz główne zasilanie. Jeśli wszystkie połączenia wykonałeś prawidłowo, nie nastąpi zwarcie, a instalacja będzie działała bezproblemowo przez długi czas.

montaż-rozdzielnicy-elektrycznej

Rozdzielnica elektryczna – narzędzia potrzebne do podłączenia

Aby bezpiecznie i prawidłowo wykonać montaż bezpieczników, zaopatrz się w odpowiednie materiały i narzędzia. Do realizacji zadania są niezbędne:

Podłączenie skrzynki rozdzielczej wymaga precyzji, skupienia i uważności. Stosuj się do przedstawionych wskazówek, a montaż rozdzielnicy elektrycznej przebiegnie łatwo i efektywnie. 

Data publikacji: 28.11.2014

Data aktualizacji: 30.01.2023