Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czym się kierować przy wyborze szyny prądowej?

Planując rozkład domowej instalacji elektrycznej, z pewnością bierzemy pod uwagę zastosowanie szyny łączeniowej – dzięki niej cały układ zyska na przejrzystości. Co powinniśmy uwzględnić, wybierając szynę prądową do domowego użytku?

Czym się kierować przy wyborze szyny prądowej?

 

Przekrój, długość i materiał wykonania szyny łączeniowej

Szyna łączeniowa to element narażony na bezpośredni kontakt z prądem elektrycznym – dlatego też warto zadbać o to, aby był on wykonany z trwałego, odpornego na uszkodzenia i korozję materiału. Akcesorium to wykonuje się najczęściej z tworzywa sztucznego i miedzi.

Czynnikami kluczowymi dla jego funkcjonalności są też długość oraz przekrój. W przypadku standardowej szyny pierwszy z nich oscyluje zazwyczaj w okolicach 1 metra. Druga wartość podawana jest w milimetrach kwadratowych. W zależności od liczby modułów i podpiętych do instalacji urządzeń, może się ona wahać od 10 do 16 mm² i więcej.

Przeczytaj także: Jak działa bezpiecznik topikowy?

Czym się kierować przy wyborze szyny prądowej?

Bezpieczeństwo podczas korzystania z akcesorium

Wybierając szynę prądową, powinniśmy się upewnić, że jej stosowanie będzie bezpieczne. Podstawowe kryterium stanowi stopień ochrony.

W przypadku takiego elementu powinien to być stopień IP20, oznaczający zabezpieczenie przed dostępem do części niebezpiecznych palcem oraz przed ciałami stałymi o średnicy od 12,5 mm. Równie ważna jest też klasa palności – powinna się ona cechować wartością V-0, czyli palnością wertykalną. Dzięki temu ewentualny płomień zgaśnie w ciągu 10 sekund, nie dopuszczając do stopienia obudowy szyny.

Zobacz też: Rozgałęziacze i trójniki – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Porada eksperta

Producenci szyn łączeniowych nie mają obowiązku wyposażania ich w oddzielną izolację. Warto jednak sięgać po modele, które ją posiadają. Jeśli wybierzemy właśnie taki produkt, sprawdźmy koniecznie, czy wytrzymałość tej izolacji oscyluje wokół 2,5 kV – wtedy zapewni nam ona optymalną ochronę.

Czym się kierować przy wyborze szyny prądowej?

O czym jeszcze pamiętać, wybierać szynę prądową?

Podczas kupowania szyny łączeniowej do domowej instalacji elektrycznej, warto też uwzględnić następujące czynniki:

liczba modułów – najkrótsze szyny mogą posiadać tylko 4 moduły, najdłuższe z kolei aż do 54 i więcej. Długie szyny stosuje się zazwyczaj w przemysłowych instalacjach elektrycznych;

liczba rzędów – jeśli dysponujemy dużą liczbą bezpieczników, potrzebna nam jest szyna wielorzędowa;

maksymalne znamionowe napięcie pracy – najczęściej wynosi ona od 500 do 800 V;

znamionowy prąd ciągły – określa wartość natężenia, jaka jest potrzebna do prawidłowej pracy szyny prądowej – jeśli nieprawidłowo go dobierzemy, element ulegnie uszkodzeniu i nie będzie spełniać swojej funkcji. W najmniej wymagających instalacjach elektrycznych wystarczą szyny przystosowane do 32A;

liczba podłączonych urządzeń – informuje nas o tym, ile odbiorników może być podłączonych do 1 szyny. Wartość ta może wynosić od 3 do nawet 15 urządzeń;

liczba faz – jeśli szyna jest określona jako 1-fazowa, może być wykorzystywana do uzupełnienia 1-fazowej sieci elektrycznej. Niektórzy producenci zamiast tego kryterium podają liczbę biegunów – parametry te są ekwiwalentne.