5 pomysłów na dekorację włączników

Włączniki światła znajdują się w każdym pomieszczeniu naszego domu czy mieszkania. Zwykle stanowią element wykończeniowy, którego nie eksponujemy – raczej wybieramy je tak, by wtapiały się w aranżację wnętrza i nie rzucały się w oczy. Warto jednak zauważyć, że ich obecność możemy stylowo podkreślić. Jak to zrobić?

5 pomysłów na dekorację włączników

Oferta włączników światła, z jaką spotkamy się choćby w marketach budowlanych, zachwyca mnogością projektów i rozwiązań. Wśród akcesoriów tego typu znajdziemy te najtańsze, wykonane z tworzywa sztucznego, oraz nieco droższe – zdobione metalami szlachetnymi, a nawet kryształami. Nie musimy jednak od razu inwestować w kosztowny osprzęt, by cieszyć się eleganckim i niepowtarzalnym wyglądem naszych włączników. Oto kilka pomysłów, jak samodzielnie je udekorować.

1. Artykułem, który już od wielu lat dostępny jest w wielu marketach, są naklejki pod włączniki. Mocuje się je na ścianie w miejscu, gdzie podłączony będzie włącznik. Przybierają one kształt ramki – kwadratowej, prostokątnej, okrągłej, a czasem także o zupełnie oryginalnym kształcie. Dodatkowym elementem dekoracyjnym jest wykorzystanie różnorodnych motywów, będących integralną częścią całej ozdoby. Mogą to być postacie z bajek, zwierzęta, kwiaty, przedmioty codziennego użytku, zabawki, pojazdy czy różnorodne ornamenty. Naklejki tego typu możemy kupić w dowolnym kolorze oraz w wersji będącej lustrzanym odbiciem pierwowzoru. Co więcej, produkty te nie tylko stanowią doskonałą dekorację wnętrza, ale jednocześnie chronią ścianę dookoła włącznika przed zabrudzeniem.

2. Jeśli nie chcemy naruszać powierzchni ściany, możemy ozdobić same włączniki. Jednym z rozwiązań jest zakup odpowiednich naklejek, które sprawdzą się szczególnie w pokojach dziecięcych, na rynku znajdziemy bowiem nalepki złożone z pojedynczych elementów, które naklejone na włącznik tworzą kształt twarzy – np. misia, psa, kota czy innej.

3. Innym materiałem, który sprawdzi się w dekoracji włączników, jest tkanina. Materiał o dowolnym wzorze, fakturze i kolorystyce można nakleić na włącznik, jednak wymaga to dokładności i precyzji. Możemy w ten sposób udekorować jedynie ramkę otaczająca włącznik, jedynie sam przycisk lub cały element.

5 pomysłów na dekorację włączników

4. Metodą, która da niepowtarzalny elekt, jest również hydrografika. Polega ona na wykorzystaniu specjalnej folii i aktywatora, który ją rozpuszcza. W folie o rozmaitych wzorach zaopatrzymy się w odpowiednim sklepie, podobnie jak w niezbędny aktywator. Następnie wystarczy skorzystać z wanny napełnionej wodą, położyć na jej tafli fragment folii, spryskać aktywatorem i powoli zanurzać w wodzie włącznik. Gdy osiądzie na nim warstwa folii, opłukujemy go i suszymy. Hydrografika, daje trwały i bardzo estetyczny efekt, który pozwala na ozdobienie również wielu innych elementów wyposażenia naszego domu.

5. Jak w przypadku wielu innych akcesoriów i materiałów, również wizerunek najtańszych włączników odmienimy nie do poznania, stosując metodę decoupage. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni do tego klej oraz wybrany papier (fragment gazety, czasopisma czy zwykłą serwetkę). Naklejony papierowy wzór będzie przypominał oryginalnie naniesiony ornament, a my zyskamy prawdopodobnie niepowtarzalną ozdobę naszego wnętrza.