LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak zlutować przewód elektryczny?

Lutowanie przewodu elektrycznego, chociaż po opisie może wydać się skomplikowane, jest czynnością prostą, przyjemną i w zdecydowanej większości przypadków – skuteczną. Jak tę skuteczność podnieść? O tym poniżej.

Jak zlutować przewód elektryczny?

Czym lutować?

Jak sama nazwa wskazuje, postarać się musimy o lutownicę. Do domowych zastosowań (we wnętrzach) w zupełności wystarczy nam jeden z poniższych rodzajów:

lutownica transformatorowa  – jest najpopularniejszym rozwiązaniem, a to z racji swojej niezawodności i braku konkurencji technologicznej lata temu. Jej elementem grzewczym jest grot, który – jeśli urządzenie jest często używane – może ulec przepaleniu, wtedy na jego miejsce montuje się nowy. Rozgrzewaniu się grota towarzyszy światło żarówki, które pomaga dokładnie zobaczyć lutowane przewody elektryczne.

lutownica oporowa z regulacją temperatury – jej wygląd w niczym nie przypomina charakterystycznego, pistoletowego wyglądu lutownicy transformatorowej – jest wydłużona i ostro zakończona, za co odpowiada zwężająca się do 1 mm końcówka grotu. Chociaż jest on ceramiczny, to również mocuje się go za pomocą dwóch śrub. Temperaturę reguluje się za pomocą niewielkiego pokrętła, a na skali ciepła widnieje zakres od 200 do 450ᵒ C.

lutownica pistoletowa z grotem ceramicznym – przypomina z wyglądu lutownicę transformatorową i jest połączeniem zalet obu powyższych urządzeń.

Co zgromadzić?

Oprócz lutownicy i przewodów, które zamierzamy połączyć, niezbędna będzie cyna (zwykle dodawana do lutownicy w formie długiego, giętkiego cynowego zwoju) oraz opakowanie kalafonii, o ile tylko nasza cyna nie jest w kalafonię fabrycznie wyposażona. Naszej wygodzie przysłużą się też kombinerki oraz izolator przewodów elektrycznych.

Przeczytaj także: Jak przechowywać kable i czym naprawić drobne uszkodzenia przewodu? 

Jak zlutować przewód elektryczny?

Jak przygotować przewód elektryczny?

Za pomocą kombinerek ściągamy izolację przewodów (minimum 5 mm). Pamiętajmy, że nie możemy zlutować przewodów wykonanych z różnych materiałów! Takie – na przykład z miedzi i aluminium – możemy połączyć jedynie za pomocą kostki, tak aby przewody nie stykały się ze sobą bezpośrednio. Końcówki drutów zanurzamy w kalafonii, a po rozgrzaniu nad nimi grota lutownicy dotykamy ich cyną. Dzięki temu powierzchnię przewodów pokryje srebrna powłoka i końcówki będą ocynowane.

Zobacz też: Jak obchodzić się z elektrycznością w łazience?

Lutowanie

Tak przygotowane przewody spiralnie skręcamy (jeśli zlutowany przewód będzie w przyszłości leżał nieruchomo, skręcanie nie jest konieczne) i rozgrzewamy grot lutownicy. Przykładamy go do złączonych przewodów aż do lekkiego nadtopienia cyny i kończymy pracę urządzenia – przewody są zlutowane, a nam pozostanie jedynie zaizolować odkryty przewód, co robimy po wystygnięciu miejsca świeżego lutu.