Wady i zalety windy towarowej w domu jednorodzinnym

Winda towarowa w budynku kojarzy się najczęściej z takimi obiektami jak szkoła, szpital, restauracja czy hotel, jednak z równym powodzeniem możemy ją zainstalować również w naszym domu. Rynek oferuje wiele różnych modeli i rozwiązań technologicznych, jednak przed ostateczną decyzją warto zapoznać się z wadami i zaletami posiadania takiej windy.

Zalety

Najważniejszym zadaniem takiego dźwigu jest szybki i bezproblemowy transport produktów lub przedmiotów na różne poziomy. Dzięki temu unikniemy m.in. konieczności przenoszenia gorących potraw pomiędzy piętrami, co zawsze obarczone jest  pewnym ryzykiem niepowodzenia. Jeżeli dochodzi do tego konieczność kilku kursów, aby cały posiłek mógł się znaleźć na stole, to zanim ostatnia potrawa zostania dostarczona, minie wiele czasu. Jeżeli w domu posiadamy windę towarową, tego rodzaju problem zniknie, co znacząco zwiększy nasz komfort.

Większość mechanizmów ma udźwig nawet 300-400 kg, co sprawia, że transportować nim możemy również ciężkie sprzęty i materiały. Jest to pomocne, zwłaszcza gdy w domu posiadamy pracownię lub remontujemy budynek.

Nowoczesne windy towarowe działają cicho i nie są uciążliwe dla mieszkańców. Nie jest też problemem, aby zamontować je w budynku już istniejącym, gdyż wymagają jedynie wykucia otworu w stropie. Szyb przy tym nie musi być murowany, ponieważ dzisiejsze dźwigi posiadają własną konstrukcję wraz z obudową. Poza tym, wykończenie jego zewnętrznej części jest dowolne i daje duże możliwości aranżacji. Istotne jest również to, że większość modeli nie wymaga osobnego pomieszczenia maszynowni, ponieważ napęd znajduje się w obrysie szybu. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju wyposażenie najlepiej zaplanować jeszcze na etapie projektowania domu, gdyż całość łatwiej będzie wkomponować w bryłę budynku.

Poszczególne modele mogą również być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak oświetlenie kabiny czy jej ogrzewanie, a także posiadać wyłącznik przeciążeniowy.

SMALL_windaSMALL_windaSMALL_windaSMALL_winda

Wady

Windy towarowe posiadają jednak również wady. Pierwszą i najważniejszą jest to, że mają one określone wymiary, dlatego trudno ją dopasować do wysokości każdego budynku. Większość mechanizmów posiada także określoną ilość ewentualnych przystanków, co w przypadku rozwiązań niestandardowych może być przeszkodą dla odpowiedniego ustawienia windy i wyznaczenia wszystkich miejsc postoju.

Jak każde urządzenia, również windy są narażone na ryzyko awarii. Z tego względu wymagane są okresowe przeglądy, które pochłaniają dodatkowe koszty. W przypadku używania windy przez niewielką rodzinę mogą one być niestety niewspółmierne do osiąganych korzyści. Poza tym, regularna konserwacja jest wymagana przez większość producentów i stanowi podstawę do uwzględniania gwarancji. Dużym mankamentem jest także wciąż wysoka cena zakupu tego rodzaju konstrukcji. To sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na montaż takiego udogodnienia w swoim domu.

Jeżeli planujemy wkomponować windę w budynek już wykończony, musimy liczyć się również z pewnym ograniczeniem przestrzeni.

Bilans

Powyższe „za” i „przeciw” wskazują, że tego rodzaju konstrukcje wciąż przeznaczone są dla nielicznych ze względu na duże koszty nie tylko budowy, ale także utrzymania dźwigu w należytej sprawności. Za posiadaniem windy towarowej przemawia jednak jej funkcjonalność i wpływ na nasz komfort, który wynika z faktu, że nie będziemy musieli wnosić po schodach dużych ciężarów.

Jak widać, warto uwzględnić wszystkie wady i zalety, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o takim wyposażaniu naszego domu.

windadlaniepelnosprawnychwindadlaniepelnosprawnychwindadlaniepelnosprawnychwindadlaniepelnosprawnych