Jak zamontować instalację do odbioru telewizji naziemnej

W lipcu 2013 roku – wraz z wyłączeniem ostatniego nadajnika telewizji analogowej – polska telewizja przeszła w zupełności na sygnał cyfrowy w standardzie DVB-T MPEG (H.264). W związku z tym, aby odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, potrzebujemy nieco zmodyfikować instalację telewizji analogowej, a przede wszystkim wzbogacić ją o właściwy dekoder sygnału. Oto, jak pokrótce to zrobić.

Cyfrowa telewizja naziemna, czyli same zalety

Nowy standard odbioru telewizji to ogromny krok naprzód w porównaniu do telewizji analogowej. Główną zaletą takiego rozwiązania jest lepszej jakości obraz i dźwięk (dostępny nawet w standardzie HD), jak również większa liczba możliwych kanałów oraz bardzo wygodne dla telewidza: system elektronicznego przewodnika po kanałach, możliwość nagrywania obrazu (zależy od użytego dekodera) oraz usługa VoD, czyli „wideo na życzenie”.

Czy wiesz, że…?

Obowiązujący standard DVB-T nie jest standardem docelowym. W przyszłości czeka nas przesiadka na standard DVB drugiej generacji: DVB-T2, który ma tę przewagę, że wykorzystuje on znacznie mniej pojemności pasma radiowego. Standard ten od 2010 działa w Wielkiej Brytanii. W jej ślady poszły już takie kraje, jak Ukraina, Dania, Rosja, Szwecja, Serbia czy Finlandia.

Jak zamontować instalację do odbioru telewizji naziemnej

Jaka antena?

Jak w przypadku odbioru każdego sygnału, istotna jest właściwa antena. W przypadku naziemnej telewizji cyfrowej najistotniejsze jest miejsce, z którego pragniemy ją odbierać. Liczy się tu nie tylko odległość od nadajnika, ale również ukształtowanie terenu, jak i przeszkody architektoniczne (np. obecność wysokich budynków na drodze sygnału z nadajnika. Wszystkie te czynniki determinują dobór odpowiedniej anteny. Jeśli nadajnik jest blisko, do odbioru wystarczy zwykła pokojowa antena. Jednak gdy sygnał jest słaby, będziemy potrzebować zewnętrznej anteny kierunkowej dobrej jakości oraz wzmacniacza antenowego.

Zobacz też: Rodzaje uchwytów i wsporników antenowych

Jak ustawić antenę?

Ustawienie anteny do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej nie jest na szczęście tak skomplikowane i wymagające precyzji jak ustawienie czaszy anteny satelitarnej. W tym celu możemy ustawić całą instalację metodą „na sąsiada”, czyli ustawić tak antenę, jak mają sąsiedzi. Jeśli nie mamy takiej możliwości, najłatwiej skorzystać z pomocy odpowiedniej aplikacji na smartfony – wystarczy wpisać w okno sklepu z aplikacjami hasło „DVB”, by otrzymać kilkanaście darmowych propozycji. Z ich pomocą precyzyjnie określimy kierunek najbliższego nadajnika, jak i inne parametry niezbędne przy instalacji.

Przeczytaj także: Jak stworzyć sieć LAN we własnym domu?

Jak zamontować instalację do odbioru telewizji naziemnej

Dekoder DVB-T

Tuner telewizji naziemnej jest niezbędny, by móc cieszyć się darmową telewizją w domowych pieleszach. Jakkolwiek nie oznacza to wcale, że musimy go koniecznie nabyć. Większość nowoczesnych telewizorów posiada bowiem taki dekoder wbudowany, wystarczy więc tylko podłączyć kabel antenowy do odpowiedniego wejścia telewizora i rozpocząć instalację programów.