O czym pamiętać przy montażu włącznika światła

Może się to wydawać oczywiste, ale, kiedy przychodzi do faktycznego zaplanowania rozmieszczenia włączników światła – możemy napotkać sporo problemów i wątpliwości. Są jednak pewne wskazówki, które ułatwią nam to zadanie, oto kilka z nich.

montowanie włącznikamontowanie włącznikamontowanie włącznikamontowanie włącznika

Ogólne zasady

Zwykle łączniki elektryczne umieszczamy niemal w każdym z pomieszczeń. Zasada głosi, że lokujemy je przy wejściu do pomieszczenia i to po stronie przeciwnej do tej, na którą otwierają się drzwi. Inaczej określając – od strony klamki. Wysokość, na której najczęściej montujemy włączniki – to 1,2 do 1,4 m od poziomu podłogi. Jest ona  dogodna dla osób dorosłych, a także mieści się w zasięgu nieco większych dzieci. Jeśli liczba dzieci w domostwie jest większa, można pomyśleć o obniżeniu  typowej wysokości do np. 0,7 – 0,9 metra.

Włączniki do łazienki i WC

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku włączników światła do WC, łazienek czy innych pomieszczeń pomocniczych, w szczególności tych bez okien (typu wiatrołap, garderoba, schowek) Włączniki umieszcza się wówczas w pomieszczeniu, bezpośrednio prowadzącym do  nich, np. w przedpokoju czy korytarzu, jak najbliżej drzwi  prowadzących do tych pomieszczeń.

Inne warunki

Dodatkowe oświetlenie pomocnicze w  np. przy półce, szafce, lustrze czy też np. kuchennych blatach roboczych – powinno być uruchamiane włącznikami, umieszczanymi jak najbliżej tych obiektów. Ważny jest także zapewnienie wygodnego i łatwego dostępu do nich.

Jeżeli montujemy włączniki elektryczne w pomieszczeniach o dużym stopniu wilgotności, powinniśmy zapewnić im zwiększony zakres ochrony. We wnętrzach łazienki, pralni czy piwnicy warto zastosować łączniki o zwiększonym stopniu ochrony, z oznaczeniem IP 44. Z kolei na zewnątrz, jeśli włączniki będą narażone na działanie wszelkich warunków atmosferycznych – warto zwiększyć stopień ich ochrony – do IP 65.

Ilość włączników elektrycznych

Zwykle chcemy mieć w pomieszczeniach, szczególnie tych obszerniejszych, więcej i to zróżnicowanych źródeł oświetlenia. Jeśli w jednym wspólnym obwodzie mamy kilka punktów świetlnych (np. wiele żarówek), możemy zastosować  włącznik z podwójnymi, czy nawet potrójnymi klawiszami. Wówczas jeden z klawiszy będzie sterował włączaniem wszystkich, a drugi i kolejny – jedynie pewnej części żarówek.

Natomiast jeśli chcemy, aby poszczególne źródła światła w danym pomieszczeniu działały niezależnie od siebie – powinniśmy zamontować dla nich odrębne włączniki. Każdy z obwodów    elektrycznych danego typu oświetlenia, wymaga włączania oddzielnym przyciskiem.

Istnieje możliwość łączenia np. dwóch obwodów, wówczas stosowane mogą być łączniki podwójne zwane też świecznikowymi. Spotykane są także łączniki potrójne.

Duże możliwości wyboru osprzętu elektrycznego (typów włączników, gniazd) dają szansę na estetyczną oprawę w jednej ramce, kilku modułów łączników. Zwykle osprzęt taki jest ujednolicony wizualnie, tworzy całą rodzinę wyrobów utrzymanych w podobnym stylu.

Łączniki schodowe

W pomieszczeniach dużych, albo też o dwóch czy kilku wejściach, czy sporych wymiarach (duży salon, korytarz, przedpokój czy klatka schodowa), możliwe jest sterowanie włączaniem światła z różnych miejsc. Jeden i ten sam obwód elektryczny służący oświetleniu, obsługujemy włącznikami umiejscowionymi w wielu punktach. Odmianą takich włączników są włączniki krzyżowe, stosowane szczególnie na klatkach schodowych. Możemy nimi sterować światłem, ze znacznie zwiększonej liczby miejsc.

Na specjalne życzenie

narzędzia do wykonywania instalacji elektrycznejnarzędzia do wykonywania instalacji elektrycznejnarzędzia do wykonywania instalacji elektrycznejnarzędzia do wykonywania instalacji elektrycznej

Możemy sobie także zainstalować jeden specjalny łącznik prądu, dotyczący prawie całego gospodarstwa. Najlepiej umieścić go blisko wejścia. Poza lodówką, zamrażarką i innymi, wymagającymi ciągłego zasilania urządzeniami – możemy np. przed wyjściem z domu – takim przyciskiem odłączać od prądu całość oświetlenia domowego, a także i inne elementy. Może to sprzyjać zwiększeniu bezpieczeństwa i oszczędności, szczególnie dla osób roztargnionych i zapominalskich.

Data publikacji: 11.09.2015