Domowa instalacja elektryczna – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć
Instalacja elektryczna w domu będzie sprawna i bezpieczna tylko wtedy, gdy odpowiednio ją wykonamy. Niestety bardzo często spotyka się w niej błędy, które obniżają jej funkcjonalność. Zobaczmy, jak ich uniknąć!
Jak prowadzić kable w instalacji elektrycznej?
Wykonując domową instalację elektryczną, powinniśmy zawsze prowadzić kable w jednej płaszczyźnie – pionowej lub poziomej – w prostej linii. Dlaczego jest to tak istotne? Dzięki temu podczas późniejszego remontu będziemy wiedzieć, gdzie znajdują się kable i unikniemy ich przypadkowego przecięcia oraz porażenia prądem. Z nieprawidłowo, ukośnie ułożonymi przewodami możemy spotkać się w starszych instalacjach elektrycznych.
Brak uziemienia domowej instalacji elektrycznej
Rola uziemienia instalacji polega na odprowadzaniu do gruntu niebezpiecznego napięcia, które może się pojawić na obudowach urządzeń RTV i AGD – chroni nas zatem przed porażeniem prądem. Jest ono więc kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na co dzień. Co więcej, niektóre elementy rozdzielnic elektrycznych mogą nie działać prawidłowo w instalacji elektrycznej niewyposażonej w uziom – są to np. ograniczniki przepięć. Do wyboru mamy 2 rodzaje uziemień:
- fundamentowe – to nic innego jak stalowy pręt lub płaskownik zamontowany w dolnej części ławy fundamentowej i połączony z prętami, które stanowią jego zbrojenie;
- otokowe – polega na wbiciu pręta lub bednarki w wykopie umieszczony obok budynku.
Uwaga Uziom powinien być zainstalowany w każdym domu – niezależnie od tego czy posiada instalacje odgromową, czy też nie. |
Za dużo gniazdek na jednym obwodzie
Zbyt wiele gniazdek elektrycznych podpiętych do jednego obwodu może sprawić, że instalacja będzie miejscowo przeciążona. Efekt? Może to spowodować przepalenie bezpieczników, a nawet samych sprzętów. Biorąc pod uwagę to, że ilość odbiorników elektrycznych w domu wciąż rośnie, warto już na wstępie zadbać o to, by podzielić gniazdka na kilka obwodów.
Instalacja elektryczna w domu a moc przyłączeniowa
Remontując kuchnie, sięgamy po coraz to nowe urządzenia elektryczne. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mogą one nie pasować do mocy przyłączeniowej instalacji elektrycznej w domu i ją przeciążać. Warto więc przemyśleć to jeszcze przed zamontowaniem nowych sprzętów i zmodernizować instalację, korzystając z okazji wykonywanego remontu. Zobaczmy też, jak przystosować domową instalację elektryczną do stosowanych w kuchni urządzeń AGD!
Podział obwodów elektrycznych
Błędem, który często występuje w starszych instalacjach elektrycznych, jest podłączenie obwodów oświetleniowych oraz zasilających do jednego zabezpieczenia w rozdzielnicy. W efekcie tego, światło może przygasać w momencie, gdy podłączymy urządzenia pobierające dużo mocy. Podczas zwarcia następuje także jednoczesne wyłączenie nie tylko wszystkich urządzeń, lecz również światła w domu. Warto więc wcześniej podzielić obwód na 2 mniejsze – dzięki temu instalacja będzie mniej obciążona.
Data publikacji: 30.03.2018