Produkty

Domowa instalacja elektryczna – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć

Domowa instalacja elektryczna – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć

Instalacja elektryczna w domu będzie sprawna i bezpieczna tylko wtedy, gdy odpowiednio ją wykonamy. Niestety bardzo często spotyka się w niej błędy, które obniżają jej funkcjonalność. Zobaczmy, jak ich uniknąć!

domowa instalacja elektrycznaJak prowadzić kable w instalacji elektrycznej?

Wykonując domową instalację elektryczną, powinniśmy zawsze prowadzić kable w jednej płaszczyźnie – pionowej lub poziomej – w prostej linii. Dlaczego jest to tak istotne? Dzięki temu podczas późniejszego remontu będziemy wiedzieć, gdzie znajdują się kable i unikniemy ich przypadkowego przecięcia oraz porażenia prądem. Z nieprawidłowo, ukośnie ułożonymi przewodami możemy spotkać się w starszych instalacjach elektrycznych.

Brak uziemienia domowej instalacji elektrycznej

Rola uziemienia instalacji polega na odprowadzaniu do gruntu niebezpiecznego napięcia, które może się pojawić na obudowach urządzeń RTV i AGD – chroni nas zatem przed porażeniem prądem. Jest ono więc kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na co dzień. Co więcej, niektóre elementy rozdzielnic elektrycznych mogą nie działać prawidłowo w instalacji elektrycznej niewyposażonej w uziom – są to np. ograniczniki przepięć. Do wyboru mamy 2 rodzaje uziemień:

- fundamentowe – to nic innego jak stalowy pręt lub płaskownik zamontowany w dolnej części ławy fundamentowej i połączony z prętami, które stanowią jego zbrojenie;

- otokowe – polega na wbiciu pręta lub bednarki w wykopie umieszczony obok budynku.

Uwaga

Uziom powinien być zainstalowany w każdym domu – niezależnie od tego czy posiada instalacje odgromową, czy też nie.

instalacja elektrycznaZa dużo gniazdek na jednym obwodzie

Zbyt wiele gniazdek elektrycznych podpiętych do jednego obwodu może sprawić, że instalacja będzie miejscowo przeciążona. Efekt? Może to spowodować przepalenie bezpieczników, a nawet samych sprzętów. Biorąc pod uwagę to, że ilość odbiorników elektrycznych w domu wciąż rośnie, warto już na wstępie zadbać o to, by podzielić gniazdka na kilka obwodów.

instalacja elektryczna castoramaInstalacja elektryczna w domu a moc przyłączeniowa

Remontując kuchnie, sięgamy po coraz to nowe urządzenia elektryczne. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mogą one nie pasować do mocy przyłączeniowej instalacji elektrycznej w domu i ją przeciążać. Warto więc przemyśleć to jeszcze przed zamontowaniem nowych sprzętów i zmodernizować instalację, korzystając z okazji wykonywanego remontu. Zobaczmy też, jak przystosować domową instalację elektryczną do stosowanych w kuchni urządzeń AGD!

Podział obwodów elektrycznych

Błędem, który często występuje w starszych instalacjach elektrycznych, jest podłączenie obwodów oświetleniowych oraz zasilających do jednego zabezpieczenia w rozdzielnicy. W efekcie tego, światło może przygasać w momencie, gdy podłączymy urządzenia pobierające dużo mocy. Podczas zwarcia następuje także jednoczesne wyłączenie nie tylko wszystkich urządzeń, lecz również światła w domu. Warto więc wcześniej podzielić obwód na 2 mniejsze – dzięki temu instalacja będzie mniej obciążona.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?
Stając przed wyzwaniem wykonania instalacji elektrycznej w naszym domu, z pewnością chcemy, aby była jak najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Do...
Czytaj więcej

Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?

Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?
Gniazdo hermetyczne stanowi idealne uzupełnienie pomieszczeń, które są narażone na wilgoć oraz na bezpośrednie działanie wody. Na co powinniśmy zwró...
Czytaj więcej

Instalacja elektryczna w łazience – klucz do bezpieczeństwa

Instalacja elektryczna w łazience – klucz do bezpieczeństwa
Rozmieszczenie instalacji w łazience jest bardzo ważne, dlatego właśnie jej projekt powinien być dokładnie przemyślany, a także wykonany przez profesj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Domowa instalacja elektryczna – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć