Jak pozbyć się nieestetycznych kabli w Twoim salonie?

Nieestetyczne kable w salonie, czyli reprezentacyjnym pomieszczeniu mieszkania, to problem, z którym boryka się wiele osób. Jest jednak kilka rozwiązań, dzięki którym kącik telewizyjny stanie się estetyczny i wolny od plątaniny kabli. Co więcej, niektóre z nich wcale nie są przesadnie skomplikowane.

Kable w ścianie

Jest to rozwiązanie, które warto zaplanować w momencie przeprowadzania remontu. Jeśli wiemy, w którym miejscu będzie znajdował się sprzęt RTV, można poprowadzić specjalny tunel w płycie gipsowej, który skutecznie będzie maskował wszystkie kable. Kable poprowadzone w ścianie to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy chcemy na niej powiesić  telewizor i nie mamy możliwości ukrycia okablowania.

Tunelem może być zwykła peszel – karbowana rura osłonowa na wszelkiego rodzaju instalacje. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu średnicy, tak aby wszystkie kable przechodziły przez niego swobodnie. Takie rozwiązanie warto jednak zastosować pod czujnym okiem doświadczonego elektryka.

Przeczytaj także: Czym jest szyna prądowa i do czego ją wykorzystamy?

Jak pozbyć się nieestetycznych kabli w Twoim salonie?

Listwy i kanały PCV

Powszechnie stosowane rozwiązanie, dzięki któremu równie skutecznie można ukryć uciążliwe dla oka okablowanie. Efekt nie jest co prawda tak zadowalający, jak w przypadku ukrycia ich pod ścianą, pozwala jednak na swobodną zmianę miejsca sprzętu w salonie. Kanały i listwy PCV produkowane są w różnych barwach i odcieniach, dzięki czemu nie będą się rzucały w oczy. Istnieje także możliwość zamontowania kanału do ściany i pomalowanie go na ten sam kolor. Jeśli chodzi o listwy przypodłogowe – są najczęściej montowane, gdy w pobliżu nie znajduje się żadne źródło prądu, a my nie mamy możliwości zainstalowania kolejnego gniazdka.

Łączniki i maskownice

W sytuacji, kiedy nie mamy możliwości ukrycia wszystkich kabli znajdujących się w salonie, ponieważ oprócz kącika telewizyjnego znajduje się tam np. nasze biuro, możemy w estetyczny sposób uporządkować  kable i przewody. Zdecydowanie lepiej będzie się prezentować jeden „zbiorczy” przewód, który połączy kable komputera i wszystkich towarzyszących mu urządzeń (drukarka, skaner itp).

Jego wykonanie polega na zwykłym podwiązaniu kabli w kilku miejscach, tak aby tworzyły wcześniej wspomniany jeden przewód zbiorczy – dzięki temu pozbędziemy się poplątanych przewodów, a także  widocznego siedliska  kurzu i zanieczyszczeń, które często osadzają się na kablach. Całość możemy wzbogacić wykorzystując maskownicę, którą może być karbowana, sprężysta peszel, dodatkowo przez nas pomalowana.

Sprawdź też: Rozgałęziacze i trójniki – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Jak pozbyć się nieestetycznych kabli w Twoim salonie?

Dekoracja

Trudno stwierdzić czy jest to rozwiązanie, które odwraca uwagę od zwojów kabli, czy wręcz odwrotnie. Jedno jest pewne – sposób ten ma swoich zwolenników, a misternie ułożone kompozycje np. z kwiatów równie skutecznie mogą ukryć kable i przewody. W celu ukrycia kabli można wykorzystać także drapowane tkaniny lub elementy dekoracyjne, które będą współgrać z wystrojem i kolorystyką pomieszczenia.

Sposobów na ukrycie nieestetycznego okablowania jest wiele. Ten, który wykorzystamy, jest oczywiście zależny od tego, jak bardzo chcemy się kabli pozbyć a także jakie warunki na ich ukrycie daje nam nasze mieszkanie. Ważne jest to, by przemyśleć i tę kwestię na etapie aranżacji swojego salonu,  aby później nie ratować jego wyglądu doraźnymi środkami.