Jak pozbyć się nieestetycznych kabli w Twoim salonie?

Nieestetyczne kable w salonie, czyli reprezentacyjnym pomieszczeniu mieszkania, to problem, z którym boryka się wiele osób. Jest jednak kilka rozwiązań, dzięki którym kącik telewizyjny stanie się estetyczny i wolny od plątaniny kabli. Co więcej, niektóre z nich wcale nie są przesadnie skomplikowane.

Kable w ścianie

Jest to rozwiązanie, które warto zaplanować w momencie przeprowadzania remontu. Jeśli wiemy, w którym miejscu będzie znajdował się sprzęt RTV, można poprowadzić specjalny tunel w płycie gipsowej, który skutecznie będzie maskował wszystkie kable. Kable poprowadzone w ścianie to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy chcemy na niej powiesić  telewizor i nie mamy możliwości ukrycia okablowania.

Tunelem może być zwykła peszel – karbowana rura osłonowa na wszelkiego rodzaju instalacje. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu średnicy, tak aby wszystkie kable przechodziły przez niego swobodnie. Takie rozwiązanie warto jednak zastosować pod czujnym okiem doświadczonego elektryka.

kable w ścianiw

Listwy i kanały PCV

Powszechnie stosowane rozwiązanie, dzięki któremu równie skutecznie można ukryć uciążliwe dla oka okablowanie. Efekt nie jest co prawda tak zadowalający, jak w przypadku ukrycia ich pod ścianą, pozwala jednak na swobodną zmianę miejsca sprzętu w salonie. Kanały i listwy PCV produkowane są w różnych barwach i odcieniach, dzięki czemu nie będą się rzucały w oczy. Istnieje także możliwość zamontowania kanału do ściany i pomalowanie go na ten sam kolor. Jeśli chodzi o listwy przypodłogowe – są najczęściej montowane, gdy w pobliżu nie znajduje się żadne źródło prądu, a my nie mamy możliwości zainstalowania kolejnego gniazdka.

Łączniki i maskownice

W sytuacji, kiedy nie mamy możliwości ukrycia wszystkich kabli znajdujących się w salonie, ponieważ oprócz kącika telewizyjnego znajduje się tam np. nasze biuro, możemy w estetyczny sposób uporządkować  kable i przewody. Zdecydowanie lepiej będzie się prezentować jeden „zbiorczy” przewód, który połączy kable komputera i wszystkich towarzyszących mu urządzeń (drukarka, skaner itp).

kanał elektroinstalacyjny castorama

Jego wykonanie polega na zwykłym podwiązaniu kabli w kilku miejscach, tak aby tworzyły wcześniej wspomniany jeden przewód zbiorczy – dzięki temu pozbędziemy się poplątanych przewodów a także  widocznego siedliska  kurzu i zanieczyszczeń, które często osadzają się na kablach. Całość możemy wzbogacić wykorzystując maskownicę, którą może być karbowana, sprężysta peszel, dodatkowo przez nas pomalowana.

Dekoracja

Trudno stwierdzić czy jest to rozwiązanie, które odwraca uwagę od zwojów kabli, czy wręcz odwrotnie. Jedno jest pewne – sposób ten ma swoich zwolenników, a misternie ułożone kompozycje np. z kwiatów równie skutecznie mogą ukryć kable i przewody. W celu ukrycia kabli można wykorzystać także drapowane tkaniny lub elementy dekoracyjne, które będą współgrać z wystrojem i kolorystyką pomieszczenia.

Sposobów na ukrycie nieestetycznego okablowania jest wiele. Ten, który wykorzystamy, jest oczywiście zależny od tego, jak bardzo chcemy się kabli pozbyć a także jakie warunki na ich ukrycie daje nam nasze mieszkanie. Ważne jest to, by przemyśleć i tę kwestię na etapie aranżacji swojego salonu,  aby później nie ratować jego wyglądu doraźnymi środkami.

Data publikacji: 07.09.2014