Produkty

Zaprogramuj swoje sprzęty – programatory

 Zaprogramuj swoje sprzęty – programatory

Programator czasowy to urządzenie przydatne w każdym domu. Pozwala na oszczędność energii, ale jest także praktycznym urządzeniem, które, zaprogramowane wg naszych potrzeb, będzie sterowało pracą sprzętów domowych.

programatorDo czego służy programator

Programator czasowy jest urządzeniem, które regulując dopływ napięcia do określonych urządzeń elektrycznych, steruje czasem ich włączania i wyłączania. Jest to mechanizm uniwersalny, który znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach. Może on regulować pracę ogrzewaczy wody, wentylatorów, sprzętu AGD, ale także oświetlenia, ogrzewania czy sprzętów elektronicznych. Dodatkowo znajdzie zastosowanie np. w akwarystyce czy terrarystce sterując pracą wyposażenia elektrycznego akwariów i terrariów.

Rodzaje programatorów

Na rynku znajdziemy bardzo dużo różnych modeli programatorów – od tych najprostszych po bardziej skomplikowane, które wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji.

Programatory czasowe możemy podzielić:

Ze względu na zastosowany mechanizm na:

- elektroniczne – posiadające wyświetlacz LCD oraz zegar wskazujący rzeczywisty czas, zwykle są dokładne.

- mechaniczne – są to proste programatory, które nie posiadają wyświetlacza, nie wyświetlają czasu rzeczywistego i są mniej dokładne.

Ze względu na tryb pracy:

- dobowy – umożliwia włączanie i wyłączanie urządzeń domowych w dobowym cyklu powtarzania.

- tygodniowy – umożliwia sterowanie urządzeniami w tygodniowym (czyli siedmiodniowym) cyklu powtarzania.

Ze względu na sposób montażu:

- na wtyk – pasują do standardowych gniazd elektrycznych.

- przystosowane do montażu na szynie DIN.

Inne parametry programatorówprogramator elektroniczny

Programatory różnią się też innymi parametrami. Jednym z nich jest dokładność programowania, która w przypadku jednych modeli wynosi 1 min, a w przypadku innych 15 czy np. 30 min. Warto wziąć także pod uwagę czy programator zawiera wbudowany akumulator, który nawet w sytuacji braku zasilania pozwoli na pracę urządzenia i nie dopuści do utraty zapisanych ustawień. Dzięki temu praca zegara zostaje podtrzymana i programator pracuje w czasie rzeczywistym, czego nie oferują programatory bez akumulatora. Programatory możemy ustawiać w trybie 12- lub 24-godzinnym. Modele mechaniczne zwykle wyposażone są też w diodę świetlną, która sygnalizuje podłączenie urządzenia do zasilania.

Najnowocześniejsze programatory

Na rynku znajdziemy również programatory, które oferują wiele innych funkcji. Niektóre modele posiadają tzw. symulator świtu, dzięki któremu stopniowo rozświetlają pomieszczenie, w którym są zainstalowane. Jest to udogodnienie, które przyda się szczególnie osobom mającym trudności ze wstawaniem, zwłaszcza w czasie ciemnych, zimowych poranków. Inną ciekawą funkcją jest np. możliwość zaprogramowania urządzenia tak, aby w czasie nieobecności domowników regularnie zapalało i gasiło światło. Ma to imitować obecność mieszkańców, a tym samym zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

Programatory czasowe są urządzeniami bardzo praktycznymi, które przede wszystkim pozwalają na oszczędną i ekonomiczną pracę naszych domowych sprzętów. Działają automatycznie, więc nie wymagają naszej ciągłej kontroli i obecności. Stanowią tym samym duże udogodnienie, na które każdy może sobie pozwolić - ceny programatorów nie są bowiem wygórowane.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Co zyskamy, montując wyłącznik zmierzchowy?

Co zyskamy, montując wyłącznik zmierzchowy?
Oświetlenie zewnętrzne ułatwia nam poruszanie się po naszej posesji po zmroku. Jeśli chcemy, aby jego działanie było lepiej zorganizowane i zautom...
Czytaj więcej

Jakie temperatury utrzymywać w budynku w okresie grzewczym?

Jakie temperatury utrzymywać w budynku w okresie grzewczym?
Utrzymanie w ryzach idealnej temperatury w domowych pomieszczeniach jest zadaniem o tyle ważnym, że w bezpośredni sposób przekłada się na nasze poczuc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
16.10.2016
ale mega opcja! leżysz, odpoczywasz, leniuchujesz, a programator robi wszystko na ciebie :)

Ocena i komentarz dla:

Zaprogramuj swoje sprzęty – programatory