Produkty

Jak przesunąć gniazdko elektryczne?

Jak przesunąć gniazdko elektryczne?

Przesunięcie gniazdka elektrycznego w nowe miejsce okazuje się często koniecznym zabiegiem chociażby przy remoncie mieszkania. Na szczęście nie tylko doświadczony fachowiec jest w stanie sprostać temu zadaniu. Możemy zrobić to w pełni samodzielnie, jeśli będziemy odpowiednio przygotowani.

gniazdko elektryczneKrok 1

Pamiętajmy o tym, że gniazdko elektryczne jesteśmy w stanie przenieść w każde inne miejsce, o ile nie znajdują się w nim inne przewody elektryczne lub instalacje. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy to dokładnie sprawdzić, np. używając specjalnego detektora przewodów. Warto przygotować też wszystkie niezbędne narzędzia.

Krok 2

Dokładne sprawdzenie nowego miejsca to nie wszystko. Bardzo istotne przed demontażem starego gniazdka jest odłączenie jego zasilania. Należy pamiętać o tym, że będą nam potrzebne pozostałe źródła prądu, do których podłączymy potrzebne nam urządzania. Stuprocentową gwarancję tego, że zasilania przenoszonego gniazdka jest odłączone da nam brak aktywności próbnika. 

Krok 3

Kolejny etap to wyznaczenie na powierzchni ściany miejsca nowego gniazdka elektrycznego, co najlepiej zrobić przy pomocy ołówka i poziomicy. Pamiętajmy o tym, że linia przenoszenia gniazdka może być usytuowana tylko w pionie i poziomie, a nie np. na ukos. Wyznaczamy miejsce wykucia bruzdy, w której znajdzie się nowy kabel oraz miejsce położenia nowego gniazdka – jego szerokość zależna będzie od zapotrzebowania na konkretną liczbę kontaktów.

Krok 4

Teraz demontujemy stare gniazdko, w miejscu którego pozostawiamy wyłącznie puszkę. Następnie wykuwamy w ścianie otwór na nowe gniazdko oraz bruzdę na nowy kabel. Otwór wykonujemy za pomocą wiertarki oraz specjalnej końcówki w postaci otwornicy do betonu – okrągłego zębatego narzędzia, które jest niezastąpione przy wierceniu otworów w betonie i murach ceglanych. Bruzdę zaś możemy wykuć ręcznie przy użyciu młotka i dłuta , używając szlifierki z tarczą do cięcia betonu lub bruzdownicy – specjalistycznego narzędzia z regulowanym odstępem. przewody elektryczne

Krok 5

W wykonanej bruździe osadzamy nowy kabel, który powinien być taki sam jak stary. Następnie łączymy kolejno odpowiednie przewody w starej puszce. Pamiętajmy o tym, że jeśli stara instalacja jest wykonana z aluminium, do ich połączenia używamy zawsze kostki łączeniowej, która odizoluje metale. Starą puszkę zamykamy pokrywą i nakładamy na nią gips lub masę szpachlową. W otworze na nowe gniazdko umieszczamy nową puszkę, mocując ją przy użyciu pianki montażowej lub gipsu, jeszcze jej nie zakrywając. Bruzdę z nowym kablem zakrywamy również przy użyciu pianki lub gipsu.

Krok 6

Umieszczamy gniazdko w nowym miejscu i podłączamy je do odpowiednich przewodów. Ostatnim etapem jest pozbycie się wszelkich odpadków i zanieczyszczeń oraz ponowne włączenie zasilania.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?

Domowa instalacja elektryczna bez puszek – czy to możliwe?
Stając przed wyzwaniem wykonania instalacji elektrycznej w naszym domu, z pewnością chcemy, aby była jak najbardziej funkcjonalna i bezpieczna. Do...
Czytaj więcej

Domowa instalacja elektryczna – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć

Domowa instalacja elektryczna – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć
Instalacja elektryczna w domu będzie sprawna i bezpieczna tylko wtedy, gdy odpowiednio ją wykonamy. Niestety bardzo często spotyka się w niej błędy, k...
Czytaj więcej

Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?

Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?
Gniazdo hermetyczne stanowi idealne uzupełnienie pomieszczeń, które są narażone na wilgoć oraz na bezpośrednie działanie wody. Na co powinniśmy zwró...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
03.08.2018
Wszystko ładnie, pięknie, ale ktoś zapomniał o najważniejszym - jak konkretnie połączyć przewody - może związać na węzeł?

Ocena i komentarz dla:

Jak przesunąć gniazdko elektryczne?