Jak przesunąć gniazdko elektryczne?

Przesunięcie gniazdka elektrycznego w nowe miejsce okazuje się często koniecznym zabiegiem chociażby przy remoncie mieszkania. Na szczęście nie tylko doświadczony fachowiec jest w stanie sprostać temu zadaniu. Możemy zrobić to w pełni samodzielnie, jeśli będziemy odpowiednio przygotowani.

Jak przesunąć gniazdko elektryczne?

Krok 1

Pamiętajmy o tym, że gniazdko elektryczne jesteśmy w stanie przenieść w każde inne miejsce, o ile nie znajdują się w nim inne przewody elektryczne lub instalacje. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy to dokładnie sprawdzić, np. używając specjalnego detektora przewodów. Warto przygotować też wszystkie niezbędne narzędzia.

Krok 2

Dokładne sprawdzenie nowego miejsca to nie wszystko. Bardzo istotne przed demontażem starego gniazdka jest odłączenie jego zasilania. Należy pamiętać o tym, że będą nam potrzebne pozostałe źródła prądu, do których podłączymy potrzebne nam urządzania. Stuprocentową gwarancję tego, że zasilania przenoszonego gniazdka jest odłączone, da nam brak aktywności próbnika. 

Krok 3

Kolejny etap to wyznaczenie na powierzchni ściany miejsca nowego gniazdka elektrycznego, co najlepiej zrobić przy pomocy ołówka i poziomicy. Pamiętajmy o tym, że linia przenoszenia gniazdka może być usytuowana tylko w pionie i poziomie, a nie np. na ukos. Wyznaczamy miejsce wykucia bruzdy, w której znajdzie się nowy kabel oraz miejsce położenia nowego gniazdka – jego szerokość zależna będzie od zapotrzebowania na konkretną liczbę kontaktów.

Przeczytaj także: 5 pomysłów na dekorację włączników

Krok 4

Teraz demontujemy stare gniazdko, w którego miejscu pozostawiamy wyłącznie puszkę. Następnie wykuwamy w ścianie otwór na nowe gniazdko oraz bruzdę na nowy kabel. Otwór wykonujemy za pomocą wiertarki oraz specjalnej końcówki w postaci otwornicy do betonu – okrągłego zębatego narzędzia, które jest niezastąpione przy wierceniu otworów w betonie i murach ceglanych. Bruzdę zaś możemy wykuć ręcznie przy użyciu młotka i dłuta, używając szlifierki z tarczą do cięcia betonu lub bruzdownicy – specjalistycznego narzędzia z regulowanym odstępem.

Jak przesunąć gniazdko elektryczne?

Krok 5

W wykonanej bruździe osadzamy nowy kabel, który powinien być taki sam jak stary. Następnie łączymy kolejno odpowiednie przewody w starej puszce. Pamiętajmy o tym, że jeśli stara instalacja jest wykonana z aluminium, do ich połączenia używamy zawsze kostki łączeniowej, która odizoluje metale. Starą puszkę zamykamy pokrywą i nakładamy na nią gips lub masę szpachlową. W otworze na nowe gniazdko umieszczamy nową puszkę, mocując ją przy użyciu pianki montażowej lub gipsu, jeszcze jej nie zakrywając. Bruzdę z nowym kablem zakrywamy również przy użyciu pianki lub gipsu.

Zobacz też: O czym pamiętać przy montażu włącznika światła

Krok 6

Umieszczamy gniazdko w nowym miejscu i podłączamy je do odpowiednich przewodów. Ostatnim etapem jest pozbycie się wszelkich odpadków i zanieczyszczeń oraz ponowne włączenie zasilania.