Produkty

Funkcjonalne rozmieszczenie włączników w domu

Funkcjonalne rozmieszczenie włączników w domu

Liczbę oraz rozmieszczenie włączników światła należy dostosować do liczby wszystkich obwodów i opraw oświetleniowych. Nie zawsze jednak wiemy, ile włączników rzeczywiście będzie nam potrzebnych i w jakich miejscach będzie nam najwygodniej z nich korzystać.

łącznik pojedynczy CastoramaLiczbę oraz rozmieszczenie włączników światła należy dostosować do liczby wszystkich obwodów i opraw oświetleniowych. Nie zawsze jednak wiemy, ile włączników rzeczywiście będzie nam potrzebnych i w jakich miejscach będzie nam najwygodniej z nich korzystać.

Przedstawiamy kilka porad dotyczących funkcjonalnego rozmieszczenia włączników w naszym domu:

  1. Jeśli szukamy standardowych rozwiązań, to warto wiedzieć, że najczęściej nasze włączniki światła głównego projektowane są w każdym pomieszczeniu bezpośrednio przy wejściu, po stronie przeciwnej do tej, w  którą otwierają się drzwi. Wysokość optymalna określana jest mniej więcej jako 1,4 m od podłogi. Oczywiście jeśli bierzemy pod uwagę pokój dziecka, to warto pomyśleć o rozwiązaniu, które będzie dostosowane do jego wzrostu.

  2. W łazience, WC oraz innych mniejszych pomieszczeniach (np. garderobie, czy spiżarni) włączniki możemy umieścić również przy drzwiach, ale w przedpokoju, a nie w samym pomieszczeniu.

  3. Jeśli w danych pomieszczeniach planujemy zamontować mniejsze oświetlenie, np. w postaci lamp przy lustrze lub opraw ledowych nad szafkami w kuchni, to włączniki zamontujmy możliwie blisko nich, w  wygodnym dla nas miejscu.

  4. Jeśli kilka punktów oświetleniowych chcemy zapalać jednym włączeniem, wystarczy zaplanować jeden włącznik. Równie dobrze jedną lampę możemy włączać dwoma przyciskami na włączniku – wtedy po naciśnięciu jednego z nich zapala się połowa żarówek lampy, po wciśnięciu drugiego - kolejna połowa. Taki efekt jest oczywiście możliwy, gdy w lampie wiszącej mamy więcej niż jedną żarówkę.umiejscowienie łącznika

  5. W sypialni dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie włącznika także przy łóżku, wówczas wygodniej będzie nam zgasić światło w momencie zasypiania. Zrobimy to szybko i sprawnie, zamiast wędrować do drugiego końca pokoju.

  6. Włączniki typu ściemniacze możemy zamontować w lampach stojących, w oświetleniu głównym i bocznym. Dzięki nim dostosujemy natężenie światła do swoich potrzeb, pory dnia oraz nastroju.

  7. Jeśli planujemy zamontowanie lamp podłogowych, pamiętajmy o tym, że je również możemy podłączyć do instalacji tak, by zapalać je włącznikiem umieszczonym na ścianie-obok włącznika głównego.

Dlaczego warto pamiętać o włączniku głównym? Pozwala on na wyłączenie całego zasilania w domu. Jednocześnie nie musimy się martwić, że podczas naszej nieobecności w domu będzie włączona lampa, żelazko itp.

Data publikacji: 24.07.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak działa wyłącznik schodowy?

Jak działa wyłącznik schodowy?
Wyłącznik schodowy jest przedmiotem, który domownicy używają nawet po kilkanaście razy dziennie. Warto zatem poznać nie tylko zasady jego dział...
Czytaj więcej

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone gniazdka elektryczne to gwarancja komfortowego i wydajnego korzystania z domowych pomieszczeń. Szczególnie ważne s...
Czytaj więcej

O czym pamiętać przy montażu włącznika światła

O czym pamiętać przy montażu włącznika światła
Może się to wydawać oczywiste, ale, kiedy przychodzi do faktycznego zaplanowania  rozmieszczenia włączników światła – możemy napotkać sporo...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Funkcjonalne rozmieszczenie włączników w domu