LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wybrać dzwonek?

Dzwonek do drzwi to zaledwie detal wyposażenia domu czy mieszkania, jednak spełnia on bardzo ważną rolę. Sygnalizuje przybycie gości, a jego dźwięk usłyszymy w każdym zakątku domu. Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy tego typu urządzenie?

Jak wybrać dzwonek

Dzwonki przewodowe i bezprzewodowe

Jedną z podstawowych decyzji, jaką będziemy musieli podjąć przy wyborze dzwonka, będzie sposób jego zasilania. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżnić możemy dzwonki przewodowe – wymagające okablowania – oraz bezprzewodowe – zasilane bateriami lub akumulatorami. Pierwsze z nich stanowią atrakcyjną propozycję ze względu na swoją cenę, która zwykle jest zachęcająca. Dzwonki takie trudniej jednak zamontować i naprawić, a ostatecznie także wymienić na nowe. Mocuje się je tuż przy drzwiach wejściowych do mieszkania. Modele bezprzewodowe dają z kolei większą swobodę, jeśli chodzi o montaż, mogą służyć także we wnętrzach jako urządzenia przywoławcze. Nie wymagają okablowania, ich ceny jednak w zależności od funkcji, w które zostały wyposażone, są nieco wyższe.

Dźwięki, melodie, sygnały

To kolejne kryterium, które pozwala wyróżnić dzwonki różnego rodzaju. Niektóre z nich oferują tradycyjne „dzwonkowe” dźwięki – z nimi spotykamy się w mieszkaniach najczęściej. Wśród nich znajdziemy także dzwonki typu gong – te wydają charakterystyczny, dwu- lub trzytonowy sygnał. Jednak wiele modeli – zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych – pozwala na ustawienie niemal dowolnie wybranych przez nas melodii, utworów czy odgłosów.

Możliwość ustawienia ulubionego dźwięku w dzwonku to jednak niejedyna ważna kwestia. Warto także sprawdzić, czy wybrany przez nas model umożliwia regulację poziomu jego głośności – w zależności od potrzeb ściszanie go lub zwiększanie ilości emitowanych decybeli.

W niektórych modelach dzwonków wykorzystano także inne sygnały niż dźwiękowe. Należą do nich sygnały świetlne lub wibracje. Te przydatne są zwłaszcza dla osób niedosłyszących. Tutaj w skład zestawu wchodzi także specjalny pilot, który należy nosić przy sobie i który przybycie gościa i naciśnięcie przez niego dzwonka sygnalizuje w wybrany sposób.

Jak wybrać dzwonek

Inne ważne cechy dzwonka

Wybierając dzwonek, zwróćmy także uwagę na takie jego cechy, jak wielkość, rodzaj zastosowanego przycisku, a także zasięg w terenie otwartym, który powinien wynosić najmniej 50 m. Gabaryty zakupionego przez nas modelu będą odgrywały rolę estetyczną, zajmując mniej lub więcej przestrzeni w miejscu montażu, a także będą decydowały o możliwości swobodnego przenoszenia go. Natomiast przycisk dzwonka powinien charakteryzować się przede wszystkim odpornością na działanie warunków atmosferycznych – być hermetyczny i mrozoodporny.

Warto zwrócić także uwagę, czy dane urządzenie może zostać połączone z wideodomofem lub domofonem, szczególnie jeśli rozważamy zainstalowanie takich sprzętów.