Produkty

Jak wybrać dzwonek?

Jak wybrać dzwonek?

Dzwonek do drzwi to zaledwie detal wyposażenia domu czy mieszkania, jednak spełnia on bardzo ważną rolę. Sygnalizuje przybycie gości, a jego dźwięk usłyszymy w każdym zakątku domu. Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy tego typu urządzenie?

dzwonek do drzwiDzwonki przewodowe i bezprzewodowe

Jedną z podstawowych decyzji, jaką będziemy musieli podjąć przy wyborze dzwonka, będzie sposób jego zasilania. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżnić możemy dzwonki przewodowe – wymagające okablowania – oraz bezprzewodowe – zasilane bateriami lub akumulatorami. Pierwsze z nich stanowią atrakcyjną propozycję ze względu na swoją cenę, która zwykle jest zachęcająca. Dzwonki takie trudniej jednak zamontować i naprawić, a ostatecznie także wymienić na nowe. Mocuje się je tuż przy drzwiach wejściowych do mieszkania. Modele bezprzewodowe dają z kolei większą swobodę jeśli chodzi o montaż, mogą służyć także we wnętrzach jako urządzenia przywoławcze. Nie wymagają okablowania, ich ceny jednak w zależności od funkcji, w które zostały wyposażone, są nieco wyższe.

Dźwięki, melodie, sygnały

To kolejne kryterium, które pozwala wyróżnić dzwonki różnego rodzaju. Niektóre z nich oferują tradycyjne „dzwonkowe” dźwięki – z nimi spotykamy się w mieszkaniach najczęściej. Wśród nich znajdziemy także dzwonki typu gong – te wydają charakterystyczny, dwu- lub trzytonowy sygnał. Jednak wiele modeli – zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych – pozwala na ustawienie niemal dowolnie wybranych przez nas melodii, utworów czy odgłosów.

Możliwość ustawienia ulubionego dźwięku w dzwonku to jednak nie jedyna ważna kwestia. Warto także sprawdzić, czy wybrany przez nas model umożliwia regulację poziomu jego głośności – w zależności od potrzeb ściszanie go lub zwiększanie ilości emitowanych decybeli.

W niektórych modelach dzwonków wykorzystano także inne sygnały niż dźwiękowe. Należą do nich sygnały świetlne lub wibracje. Te przydatne są zwłaszcza dla osób niedosłyszących. Tutaj w skład zestawu wchodzi także specjalny pilot, który należy nosić przy sobie i który przybycie gościa i naciśnięcie przez niego dzwonka sygnalizuje w wybrany sposób.

Inne ważne cechy dzwonka

Wybierając dzwonek, zwróćmy także uwagę na takie jego cechy, jak wielkość, rodzaj zastosowanego przycisku, a także zasięg w terenie otwartym, który powinien wynosić najmniej 50 m. Gabaryty zakupionego przez nas modelu będą odgrywały rolę estetyczną, zajmując mniej lub więcej przestrzeni w miejscu montażu, a także dzwonek elektrycznybędą decydowały o możliwości swobodnego przenoszenia go. Natomiast przycisk dzwonka powinien charakteryzować się przede wszystkim odpornością na działanie warunków atmosferycznych – być hermetyczny i mrozoodporny.

Warto zwrócić także uwagę, czy dane urządzenie może zostać połączone z wideodomofem lub domofonem, szczególnie jeśli rozważamy zainstalowanie takich sprzętów.

 

Data publikacji: 05.07.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Podłączenie dzwonka krok po kroku - zobacz jak to zrobić

Podłączenie dzwonka krok po kroku - zobacz jak to zrobić
Nawet mocne pukanie do drzwi czasem bywa nieskuteczne. Jeśli będziesz głośno słuchał muzyki lub znajdziesz się w odległej części domu nie usłyszysz ...
Czytaj więcej

Gong zamiast dzwonka do drzwi – gdzie się sprawdzi?

Gong zamiast dzwonka do drzwi – gdzie się sprawdzi?
Dzwonek i gong spełnią tę samą rolę – zasygnalizują nam, że ktoś nas odwiedza. Ich działanie jednak różni się od siebie i podczas gdy ten...
Czytaj więcej

Dzwonek czy gong? Sprawdzamy różnice i zastosowania

Dzwonek czy gong? Sprawdzamy różnice i zastosowania
Oba urządzenia mają tę samą funkcję – ich zadaniem jest zaalarmować nas, gdy ktoś przychodzi pod nasze drzwi. Jednak dzwonek i gong różni...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak wybrać dzwonek?