Zabezpieczenie instalacji elektrycznej na czas prac wykończeniowych

Prace wykończeniowe są ostatnim etapem budowy domu. Najczęściej prowadzimy je w chłodnych porach roku, kiedy dni są krótkie. Z tego powodu wykańczanie powinniśmy rozpocząć od położenia i zabezpieczenia instalacji elektrycznej, co pozwoli na oświetlenie i dokończenie budowy. Aby elektryka działała sprawnie i w pełni spełniała nasze wymagania, potrzebny będzie dokładny plan robót.

Instalacja elektryczna

Projekt

Kiedy dom już stoi i przygotowujemy się do jego wykończenia, jest to najlepszy czas do ponownego zastanowienia się jak poprowadzić całą instalację elektryczną, by w przyszłości nie było potrzeby dokładać gniazd wtykowych, włączników światła i przewodów. Jeżeli zdecydujemy się na zmiany w projekcie całej instalacji, powinniśmy je uzgodnić z wykonawcą. Niedostosowanie elektryki do zapotrzebowania może w przyszłości prowadzić do przeciążeń i na dłuższą metę będzie niebezpieczne.

Początek

Na potrzeby prac stosuje się zwykle dwa rodzaje instalacji elektrycznej – roboczą, która umożliwia prowadzenie robót i podłączenie elektronarzędzi oraz instalację właściwą. Ta pierwsza jest bardzo prosta i ma charakter doraźny, dlatego w większości przypadków jest demontowana przed ukończeniem położenia wszystkich kabli.

Przewody elektryczne rozprowadzamy do gniazdek, włączników i punktów oświetleniowych na wierzchu surowych ścian, które następnie zostaną pokryte tynkiem lub prowadzimy je w plastikowych rurkach umieszczonych w bruzdach wykutych w murze. Jest to rozwiązanie droższe, ale umożliwia łatwiejszą naprawę i ewentualną rozbudowę instalacji. Na tym etapie puszki rozgałęźne nie muszą być trwale osadzone, ponieważ możemy zrobić to w trakcie tynkowania, co umożliwi łatwiejsze zlicowanie z płaszczyzną ściany.

Wszystkie puszki i wychodzące ze ściany przewody powinniśmy dokładnie zaizolować, aby nie uległy zawilgoceniu. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy w domu nie działa jeszcze ogrzewanie, które osusza powietrze. Izolację możemy wykonać przy użyciu zwykłej taśmy, a dla większej pewności zakończenia przewodów możemy dodatkowo osłonić plastikowym workiem.

 

instalacja elektryczna

Rozdzielnia

Centrum domowej instalacji elektrycznej stanowi tablica rozdzielcza, która odpowiada m.in. za odpowiednie napięcie w przewodach czy wyłącznie prądu w momencie zwarcia. Powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym, ale nieutrudniającym prac wykończeniowych. Dobrze jest zwrócić szczególną uwagę, aby w okresie robót nie uległa uszkodzeniu, zachlapaniu lub zawilgoceniu.

Bezpieczeństwo

Przewody elektryczne są narażone na uszkodzenie podczas montażu pozostałych instalacji w domu, m.in. cieplnej i wodno-kanalizacyjnej. Dlatego miejsce poprowadzenia kabli, a także przewody wystające ze ścian warto jest oznaczyć, aby były widoczne dla robotników. Należy to zrobić zwłaszcza w miejscach krzyżowania się instalacji, bowiem istnieje ryzyko, że w trakcie prac przewody uszkodzimy, co prowadzi do tzw. przebicia, czyli przepływu prądu do masy. Obwody prowadzi się w liniach prostych, równolegle do ścian i stropów, co ułatwia ich lokalizację.

Na koniec – sprawdzamy działanie

Sprawdzenie działania instalacji powinno odbyć się dwa razy. Pierwszy raz po położeniu wszystkich przewodów, a drugi – po zakończeniu prac w naszym domu, abyśmy mieli pewność, że nie zostały w  trakcie uszkodzone i działają prawidłowo.

Pamiętajmy! Instalacja elektryczna, powinna być poddawana przeglądowi technicznemu co 5 lat, co zapewni nie tylko sprawne jej funkcjonowanie, ale będzie ważne także ze względu na bezpieczeństwo domowników.