Jak dopasować gniazda i łączniki elektryczne do wystroju?

Biały montaż elektryczny jest możliwy dopiero wtedy, gdy nasze ściany są już wykończone, a niezbędne łączniki i kontakty wybrane. Jak jednak dopasować je do wystroju naszych domowych pomieszczeń?

gniazda elektryczne w mieszkaniu

Gniazda i łączniki w wersji uniwersalnej

Większość elementów osprzętu elektrycznego, takich jak gniazda i łączniki, dostępna jest w sklepach w kolorze białym. Nic dziwnego – ta uniwersalna barwa doskonale pasuje do każdego koloru ściany i wystroju wnętrza. Białe elementy łatwo wtopią się w białe powierzchnie, które od dłuższego czasu cieszą się bardzo dużą popularnością. Możemy także bez obawy sięgnąć po nie w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na ściany w innych barwach – białe elementy z pewnością nie zaburzą estetyki pomieszczenia, choć będą na nich lepiej widoczne. Jeśli więc nie wiemy, jakiego koloru powinny być nasze gniazda, lub chcemy uniknąć potrzeby wymieniania ich po kolejnym remoncie, wybierzemy osprzęt w kolorze białym.

Warto w tym miejscu wspomnieć o czarnych kontaktach i przyciskach. Czerń również jest uniwersalna, ale w pomieszczeniach utrzymanych w jasnej tonacji będzie zdecydowanie bardziej widoczna od bieli. Nie dla wszystkich będzie to wadą – jeśli stawiamy na kontrasty, takie połączenie okaże się całkiem udane.

Gniazda i łączniki w wersji metalicznej

Wiele modeli łączników i gniazd produkuje się także w kolorach imitujących wygląd metalu – zwykle są one utrzymanie w odcieniach określanych jako srebrny, szary czy grafitowy. Tego typu elementy także prezentują się dość uniwersalnie, choć tak jak czerń, na tle jasnych ścian będą dobrze widoczne. Z pewnością doskonale zaprezentują się we wnętrzach, w których pojawiają się szare akcenty, a także w pomieszczeniach wzorowanych na aranżacjach industrialnych, w których będą nawiązywały do wglądu metalowych elementów wyposażenia czy naturalnego betonu.

Łącznik Kontakt-Simon Akord podwójny satyna

Gniazda i łączniki w wydaniu nowoczesnym

Osobom gustującym w wyrazistych i nasyconych barwach trudno będzie znaleźć w sklepach elementy w ożywionych kolorach. Wśród białych, metalicznych, czarnych, brązowych czy kremowych kolorów nie znajdziemy raczej zielni, czerwieni czy żółci. Na szczęście do niektórych łączników i kontaktów mamy możliwość dopasowania odpowiednich ramek, a te występują już w bogatej palecie barw i wzorów. Oczywiście można dobrać je pod kolor włącznika albo gniazda – wtedy uzyskamy spójny komplet. Jeśli jednak zależy nam na wprowadzeniu do wnętrza dynamicznego odcienia, wtedy biały lub czarny element skomponujmy z czerwoną, zieloną, żółtą czy fioletową ramką – pamiętajmy też, że w razie potrzeby będziemy mogli wymienić ją na inną.

Dobór gniazd, kontaktów oraz ramek do nich zależy przede wszystkim od naszej wizji wystroju otoczenia – jeśli zależy nam za stonowanym charakterze wnętrza i jednolitych barwach, osprzęt i ramki dobierzmy tak, by były jak najmniej widoczne na tle ścian. Jeżeli preferujemy kontrast, możemy bawić się barwami i stosować odważne duety kolorystyczne.

Data publikacji: 29.12.2016