Produkty

Rodzaje uchwytów i wsporników antenowych

Rodzaje uchwytów i wsporników antenowych

Prawidłowe umieszczenie anteny telewizyjnej pozwala nam uzyskać odpowiedni odbiór kanałów, a także czysty obraz i dźwięk. Należy ją zainstalować na tyle solidnie, aby nie uszkadzał jej wiatr i inne warunki pogodowe. Aby zamocować antenę będziemy potrzebowali specjalnych uchwytów antenowych. Jakich?

mocowanie anteny telewizyjnejJaki maszt i uchwyt antenowy?

To, jaki rodzaj mocowania anteny telewizyjnej powinniśmy wybrać, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim przyjrzyjmy się temu, gdzie zamierzamy ją umiejscowić. Wybór jej stanowiska jest niezwykle ważny, choć może okazać się niełatwy. Tam, gdzie powinno się zamocować antenę telewizyjną nie znajdziemy powierzchni przystosowanej do jej odpowiedniego i bezpiecznego umieszczenia. Wymaga ona profesjonalnych akcesoriów, abyśmy mogli ją trwale przytwierdzić do dachu, ściany czy komina. W tym zakresie pomocne okażą się właśnie maszty i uchwyty antenowe. Wśród tych mocowań wyróżniamy:

- mocowania ścienne,
- wsporniki kolanowe, które służą do montażu na ścianie i mają kształt litery L;
- wsporniki balkonowe,
- uchwyty kominowe,
- mocowania ścienne do masztów,
- obejmy z zaciskami do masztów.jak powiesić antentę satelitarną

Maszty antenowe mają różne długości, które musimy dopasować do zasięgu naszej anteny satelitarnej czy telewizyjnej, a także do miejsca, w jakim je umieszczamy. Długi uchwyt przyda nam się szczególnie wtedy, gdy stanowisko jest położone dość nisko, a sygnał może być zakłócony przez rozmaite czynniki, w tym obecność barier architektonicznych.

Jeśli nie da się zainstalować anteny na dachu czy kominie, możemy także wykorzystać uchwyt antenowy, który zamocujemy na balkonie do jego poręczy. Tak jak w przypadku wsporników instalowanych na kominie będzie ona miała zazwyczaj specjalne obejmy.

Jak wybrać uchwyt antenowy?

Mimo podobieństw uchwyty antenowe różnią się od siebie w szczególności sposobem mocowania do powierzchni. Ponieważ zazwyczaj montujemy antenę satelitarną czy telewizyjną do pionowego obiektu, wsporniki muszą być dopasowane do materiału, z którego powstała ściana, komin czy dach. Niezwykle istotne jest, aby uchwyt nie obluzowywał się pod ciężarem anteny, ani nie był wrażliwy na podmuchy wiatru. Nie tylko rodzaj wspornika i kołków będą miały tu znaczenie, ale także sposób mocowania i użyte do tego narzędzia.

Uwaga!

Pamiętajmy, aby wybrać odpowiednie kołki montażowe, w pełni dopasowane do rodzaju ściany, do której chcemy przymocować antenę satelitarną czy telewizyjną. Odpowiednie przytwierdzenie uchwytu antenowego gwarantuje nam bezpieczną instalację, a także pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. Antena powinna być stabilna, jeśli użyjemy odpowiedniego wspornika i prawidłowo go przytwierdzimy do komina, ściany czy dachu.

Wybierając uchwyt antenowy, pamiętajmy także, aby jego materiał wykazywał odporność na warunki atmosferyczne. Najczęściej wykonuje się je z ocynkowanej stali, która daje nam pewność wytrzymałości wsporników, związanej z niepodatnością na korodowanie, co jest kluczowe w umiejscawianiu metalowych elementów na mocowanie antenyzewnątrz, gdzie występuje ciągłe narażenie na wilgoć. Pordzewiałe części uchwytu antenowego mogłyby znacznie naruszyć jego trwałość, a tym samym stabilność anteny. Mocna stal zapobiegnie również wyginaniu się masztu.

Kolejnym aspektem, o którym musimy pamiętać, jest dopasowanie uchwytu do anteny, ponieważ jej waga i wielkość mają ogromne znaczenie w jego zdolności do jej utrzymania. Odpowiednie dobranie wszystkich elementów zniweluje ewentualne wypadki i uszkodzenia anteny, które mogłyby zakłócać odbiór kanałów, a tym samym nasz relaks przed telewizorem.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak wysoko powiesić telewizor – instrukcja wideo

Jak wysoko powiesić telewizor – instrukcja wideo
Telewizor na ścianie to element charakterystyczny dla nowoczesnych wnętrz. Jak poradzić sobie z jego montażem? Jaki wieszak wybrać i jak wysoko powies...
Czytaj więcej

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne

Jak ozdobić ścianę za pomocą półki? Wybieramy wsporniki dekoracyjne
Mimo popularności tzw. półek bezwspornikowych, nie warto przy aranżowaniu wnętrz pomijać tradycyjnych półek na podpórkach. Wspor...
Czytaj więcej

Kiedy warto zdecydować się na obracaną ścianę z telewizorem?

Kiedy warto zdecydować się na obracaną ścianę z telewizorem?
Obracana ściana z telewizorem – brzmi dość futurystycznie, a jeśli nie futurystycznie, to przynajmniej jak ogromny i raczej zbędny luksus. Takie...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje uchwytów i wsporników antenowych