Produkty

Jak przechowywać kable i czym naprawić drobne uszkodzenia przewodu?

Jak przechowywać kable i czym naprawić drobne uszkodzenia przewodu?

Liczne i splątane kable przy komputerze czy w kuchni potrafią zdenerwować i psują estetykę wnętrza. Warto znać tricki, które pozwolą tak zorganizować kable, aby nie zostały uszkodzone, ale także szybko i skutecznie je naprawić, jeśli jednak zostaną rozcięte.

splątane kableKlipsy biurowe do spinania dokumentów

Interwencji organizacyjnej potrzebują przede wszystkim przewody znajdujące się przy stanowisku pracy, gdzie do jednej listwy podpięte są komputer, ekran zewnętrzny, wieża, głośniki, lampka, drukarka i inne sprzęty. Niektóre z nich leżą luzem na podłodze, czekając na wykorzystanie – są to np. kable USB czy internetowe.

Sprytnym sposobem na okiełznanie chaosu kabli przy biurku jest przyczepienie ich do blatu za pomocą klipsów biurowych do spinania dokumentów. Kiedy klips – koniecznie w dużym rozmiarze – obejmuje biurko, wystające za jego powierzchnię metalowe uszka stanowią idealne miejsce do zaczepienia końcówek kabli.

Organizer na kable z rolek po papierze toaletowym

Przewody elektryczne, których chwilowo nie używamy, warto schować w pudełkach, np. po butach. By jednak nie poplątały się i nie uległy w ten sposób zniszczeniu, należy zadbać o ich rozdzielenie. W tym zadaniu nieocenioną pomocą będą rolki po papierze toaletowym, które posłużą jako osłona kabli – każda tutka dla jednego kabla.

organizerŹle przechowywane i zniszczone kable – przynajmniej do pewnego stopnia – można naprawić samodzielnie. Nie jest to jednak opłacalne, zwłaszcza przy przewodach kosztujących niewiele. Zdecydowanie lepiej zapobiegać uszkodzeniom, dbając o poprawne przechowywanie.

Pudełko na kable elektryczne

Pudełka do przechowywania przewodów elektrycznych wykonane są najczęściej z plastiku, choć bywają i kartonowe. Odznaczają się różnymi rozmiarami. Jeśli dany model jest wystarczająco duży, wejdzie do niego także listwa. Sposób ten pozwala na zachowanie ładu wśród kabli, ale również wpływa na wizualne opanowanie przestrzeni.

Czy wiesz, że…?

W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć gotowe pudełka na kable elektryczne. Niestety te wykonane z lepszych materiałów, większe i odznaczające się ciekawymi kolorami osiągają wysokie ceny. Zdecydowanie taniej wyjdzie wykonanie własnego pudełka, które w niczym nie ustępuje gotowemu. Wystarczą chwila wolnego czasu, linijka do odmierzenia odcinków, karton i nożyczki. Opcjonalnie przyda się cyrkiel, by wycięte kółka były równe.

Taśma izolacyjna do kabli Electrix zestaw naprawczyPrzechowywanie kabli w szufladzie

Jeśli wysokość tylnych ścian w szufladach na to pozwala, listwy, rozgałęźniki i kable do aktualnie działających sprzętów można schować właśnie tam. Sprytny sposób pozwoli zaoszczędzić miejsce na podłodze, a przy okazji ukryje nieestetyczną plątaninę przewodów elektrycznych przed oczami.

Jak naprawić kabel taśmą izolacyjną?

Naprawę uszkodzonych przewodów elektrycznych przeprowadza się za pomocą taśmy izolacyjnej i jej odmian, np. taśmy wulkanizacyjnej. Sprawdzi się zawsze wtedy, gdy uszkodzenie nie jest duże i dalsze użytkowanie sprzętu podłączonego za jego pomocą do prądu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani życia.

Taśm izolacyjnych używa się do owijania przewodów elektrycznych niskiego napięcia. Same nie przewodzą energii, więc ryzyko przebicia prądu jest zminimalizowane. Jeśli dany rodzaj taśmy został przeznaczony do izolacji kabli gruntowych, będzie go cechowała odporność na wilgoć i niskie temperatury.

Naprawianie uszkodzeń wymaga wcześniejszego przygotowania powierzchni kabla. Musi być czysta, odtłuszczona i sucha. Taśmę okręca się dookoła przewodu na zakładkę – tak, by zwęziła się do 2/3 swojej szerokości. Istotne jest naciąganie taśmy, by ściśle przylegała do kabla.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej na czas prac wykończeniowych

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej na czas prac wykończeniowych
Prace wykończeniowe są ostatnim etapem budowy domu. Najczęściej prowadzimy je w chłodnych porach roku, kiedy dni są krótkie. Z tego powodu wykańczanie...
Czytaj więcej

Taśma izolacyjna – do czego ją wykorzystać

Taśma izolacyjna – do czego ją wykorzystać
Wśród zgromadzonych w skrzynce narzędziowej przedmiotów nie może zabraknąć taśmy izolacyjnej. Przydaje się ona nie tylko w czasie większych remontów, ...
Czytaj więcej

Rodzaje izolacji przewodów elektrycznych

Rodzaje izolacji przewodów elektrycznych
Przewody elektryczne, z którymi spotykamy się bezpośrednio na co dzień, z racji zachowania bezpieczeństwa i w celu przedłużenia czasu działania powlek...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak przechowywać kable i czym naprawić drobne uszkodzenia przewodu?