Naprawa przewodów elektrycznych

Łamane, zwijane, składane, zginane, rzucane, deptane i wyrywane – kable nie mają łatwego życia. Dlatego nie dziwmy się, jeśli poddadzą się przeciwnościom losu i przerwą się, pozbawiając nas niezbędnego połączenia. Nie ma co jednak płakać nad przetartym przewodem, są sposoby na uratowanie jego życia.

Naprawa przewodów elektrycznych

Kable od słuchawek

Chyba najczęstsza ofiara, choćby ze względu na zwyczaj wkładania ich do kieszeni. Zginane, zmięte i złożone są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, o częstych upadkach, a nawet przypadkowych przecięciach czy przegryzieniach nie wspominając. Są to cienkie kable z końcówkami typu jack lub mini jack, a ich naprawa wbrew pozorom nie jest skomplikowana.

Jeżeli kabel jest przerwany w całości, musimy zacząć od ściągnięcia izolacji po obu stronach ręką lub zaciskiem. Uważamy, by jednocześnie nie przerwać izolacji biegnącej wewnątrz. Następnie musimy zorientować się, który z kabli jest izolacją, a które przewodzą sygnały. Jeśli mamy do czynienia z dwoma żyłami, pokrycie jednej z nich będzie odpowiadało za brak zwarcia. Musimy następnie przygotować miejsce łączenia, czyli ściągnąć izolację i połączyć odpowiednie kable za pomocą lutownicy. Zanim jednak to zrobimy, pod przewód wciągamy kawałek koszulki termokurczliwej. Po połączeniu żył zaklejamy je jedną warstwą taśmy izolacyjnej. Pozostawiony fragment koszulki naciągamy na złączony kabel i zagrzewamy za pomocą zapalniczki lub lutownicy.

Jeżeli przewód urwał się przy samym jacku lub przy słuchawce, będziemy mieli odrobinę większy kłopot. Nie mamy zbyt wiele miejsca do manewru, dlatego, jeżeli uszkodzenie jest po stronie wtyczki, lepszym pomysłem będzie zamontowanie nowej. Wybierzmy model wkręcany – uprości nam to sprawę na przyszłość. Następnie musimy nałożyć żyły, sprawdzając, by każdy z kanałów odtwarzał odpowiednie pasmo. Jeśli kabel urwał się przy samej słuchawce, możemy postarać się go połączyć, ale często oznacza to po prostu konieczność kupna nowej pary słuchawek.

Kabel USB

W przypadku kabla Universal Serial Bus mamy do czynienia z czterema żyłami, z których każda posiada własną izolację gumową w odpowiednim kolorze. Z jednej strony ułatwia to łączenie takich przewodów, z drugiej powiększa przekrój łączonego kabla, co może wyglądać wyjątkowo nieestetycznie, w szczególności w przypadku krótszych połączeń.

Metoda postępowania nie będzie się różnić. Ponownie musimy odciągnąć kawałek izolacji, a następnie zlutować odpowiednie żyły. Pamiętajmy o okręceniu ich izolacją, a także zakryciu miejsca połączenia za pomocą koszulki termokurczliwej lub taśmy izolacyjnej.

Naprawa przewodów elektrycznych

Kable elektryczne

W przypadku gdy przesyłane napięcie ogranicza się do kabli audio, USB, video, a nawet HDMI, jesteśmy w stanie sami podjąć się naprawy, licząc się jedynie z pewnymi stratami na większych długościach. W przypadku przewodów przenoszących pełne napięcie 230 V sytuacja ma się odrobinę inaczej. W tym wypadku wszelkie niedoskonałości lutowania mogą przełożyć się nie tylko na wadliwe działanie urządzenia, ale także zagrożenie pożarem.

Dlatego naprawy takich kabli lepiej pozostawić osobie o przeszkoleniu elektrycznym. Do załatania takich przewodów stosuje się różne sposoby takie jak:

złączki,

- kostki elektryczne,

- łączenie żywicą epoksydową w puszkach hermetycznych,

- taśmy samowulkanizujące.

Pamiętajmy, by mieć zawsze na podorędziu mierniki prądu i napięcia, a całość działań koniecznie wykonywać na odłączonych sprzętach. Z prądem nie ma żartów, dlatego stosujemy najwyższą ostrożność.