Instalacja elektryczna w ogrodzie — na co zwrócić uwagę?

Do prowadzenia prawidłowej pielęgnacji ogrodu niezbędny nam będzie prąd. Przyda się do oświetlenia roślin i ścieżki, do skoszenia trawnika czy przycięcia większej ilości krzewów. W tym celu zakładamy w naszym ogrodzie instalację elektryczną.

Mała alternatywa

W przypadku gdy mamy już założony ogród i potrzebujemy tylko niewielkiego źródła światła, ciekawym rozwiązaniem będą coraz popularniejsze lampki solarne. Są one w pełni zasilane energią słoneczną i w dalszym użytkowaniu nie generują kosztów. Dają dużą swobodę instalacji, dzięki czemu możemy zmieniać ich położenie w zależności od potrzeb. Do wyboru mamy wiele kształtów, kolorów i wielkości. W sklepach znajdziemy lampki do oświetlania roślin, schodów i takie, które wbudowane są w kostkę brukową. Występują także w kształcie kamieni, które możemy ustawić pomiędzy roślinami, a te idealnie wtopią się w otoczenie.

Instalacja elektryczna w ogrodzie — na co zwrócić uwagę?

Planowanie instalacji elektrycznej

Dobrze, by zakładanie instalacji elektrycznej przemyśleć jeszcze przed założeniem ogrodu. Unikniemy wtedy niepotrzebnego rozkopywania rabat czy trawnika. Zastanówmy się najpierw, jak dużo źródeł prądu potrzebujemy i gdzie je umiejscowimy. Jeżeli projektowanie ogrodu zlecamy architektowi, to specjalista powinien przemyśleć tego typu kwestie, ale oczywiście my też możemy zasugerować nasze pomysły. Jeśli natomiast zakładamy ogród sami, dobrze będzie rozważyć co chcemy, by było podświetlone i gdzie podłączymy kosiarkę, tak by można było się z nią swobodnie poruszać. Warto narysować plan działki i spróbować zwizualizować nasz zamysł. To ułatwi nam podjęcie decyzji.

Lampy ogrodowe i sprzęt powinniśmy kupić w specjalistycznym sklepie. Nie warto próbować stworzyć je samemu. Takie urządzenia  muszą mieć odpowiednie zabezpieczenia przed czynnikami środowiska, przede wszystkim wodą. Nawet mała ilość wilgoci, która dostanie się do wnętrza źle chronionej lampy, może spowodować zwarcie.

Przeczytaj także: Odporni na brak prądu – jak zabezpieczyć się przed awarią?

Zakładanie instalacji elektrycznej

Pamiętajmy, że zawsze przed podjęciem tego typu prac należy skonsultować ze specjalistą w tej dziedzinie. Elektryk pomoże nam dobrać odpowiednie materiały i zapewni bezpieczeństwo całemu przedsięwzięciu.

Gdy już wiemy jakiej ilości źródeł prądu będzie wymagała instalacja i dysponujemy odpowiednią wiedzą, mamy do wyboru dwie opcje. Bezpieczniejszym sposobem jest użycie prądu o zmniejszonym napięciu. Jest to 12 lub 24 V używane w miejscach bardziej narażonych na czynniki zewnętrzne, np. w oczkach wodnych lub tam, gdzie potrzebnych nam będzie tylko kilka punktów oświetleniowych. Prąd prowadzony z domu przechodzi przez transformator (zasilacz) i wychodząc z niego daje niższe napięcie. Ważne, by moc takiego urządzenia była większa od mocy lamp do niego podłączonych.

Innym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy dużej ilości odbiorników prądu, jest zastosowanie napięcia takiego jak w naszych gniazdkach domowych, czyli 230 V. Wiele urządzeń w sprzedaży wymaga właśnie takiego napięcia. Najistotniejsze jest, że mamy do czynienia tu z obowiązkowymi zabezpieczeniami. Przy tak wysokim napięciu, jakie może być już dla nas niebezpieczne, stosujemy dwa wyłączniki – nadmiarowo-prądowy i różnicowo-prądowy, który w momencie zwarcia nawet na bardzo niskim poziomie wyłącza cały obwód. Zapobiega to porażeniu użytkownika.

Pamiętajmy, że przy zakładaniu gniazda elektrycznego na zewnątrz budynku musi ono być przystosowane do użytkowania na dworze.  Warto zakupić specjalne gniazda hermetyczne. Poleca się również umieszczenie ich pod zadaszeniem lub w pomieszczeniu, np. schowku czy drewutni, by zmniejszyć oddziaływanie na nie czynników atmosferycznych.

Dla ułatwienia obsługi oświetlenia warto zastosować i podłączyć całą instalację do wyłącznika prądu, który pozwoli nam na zgaszenie światła w ogrodzie bez wychodzenia na zewnątrz. Niezwykle istotne jest to zimą, gdy chcemy wyłączyć lampki choinkowe czy inne podświetlenie roślin. Dostępne są również automatyczne czujniki zmierzchu, które same sterują momentem kiedy lampy powinny się zapalić i zgasnąć.

Sprawdź również: Baterie do urządzeń ogrodowych

Instalacja elektryczna w ogrodzie — na co zwrócić uwagę?

Układanie instalacji

Gdy mamy już skompletowane kable i urządzenia, zabieramy się do przygotowania miejsc, gdzie będą położone. Wykopujemy doły, zwykle w granicach 1-0,7 m głębokości. Następnie wysypujemy do połowy ziemię i układamy taśmę zabezpieczającą. Ochroni ona kabel przed ewentualnymi uszkodzeniami szpadlem, podczas prowadzenia prac przy np. sadzeniu roślin. Zachowajmy również odpowiednią odległość przewodów od fundamentów i rur wodociągowych – ok. 1-0,8 m. Pamiętajmy także, że kable powinny być oddalone od korzeni drzew, by nie poprzeplatały się z nimi.

Wszystkie kable prowadzone pod ziemią, ale również te ułożone nad nią, zabezpieczmy dodatkowo ochronną plastikową rurką. Peszel podniesie bezpieczeństwo instalacji i zapobiegnie uszkodzeniu przewodów.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie ogród bez źródeł prądu. Potrzebny jest on do oświetlenia, różnych urządzeń np. kosiarek, podkaszarek, nożyc elektrycznych czy obsługi pomp wodnych. Przy prawidłowym założeniu takiej instalacji będziemy mogli swobodnie korzystać z elektryczności bez obaw o bezpieczeństwo nasze i naszych zwierząt.