Baterie – rodzaje i zastosowanie

Baterie są wszechobecne w naszym życiu, jednak rzadko kiedy zagłębiamy się w ich rodzaje i możliwości zastosowania. To jaki typ baterii wybierzemy, jest istotne dla nas nie tylko ze względów praktycznych, ale również ekonomicznych.

Baterie

Bardzo rozwinięta technologia sprawiła, że nie wyobrażamy już sobie życia bez telefonu, odtwarzacza mp3 czy pilota do telewizora. Większość sprzętów codziennego użytku zasilana jest właśnie bateriami. Wyróżniamy różne typy baterii, które sprawdzają się w konkretnych urządzeniach.

Jak to w ogóle działa?

Baterie należą do elektrochemicznych źródeł zasilania – energia elektryczna powstaje w wyniku zachodzących reakcji chemicznych. Każda bateria zbudowana jest z jednego lub więcej ogniw, dzięki czemu otrzymuje się potrzebne napięcie zasilania. W bateriach stosowane są ogniwa pierwotne, czyli nieładowalne. Mamy w nich do czynienia z nieodwracalną reakcją chemiczną, w wyniku której wytwarzana jest energia elektryczna.

Baterie alkaliczne i cynkowo-węglowe

Baterie

Najbardziej znane nam są baterie alkaliczne, które zostały wynalezione w 1959 roku. Znamionowe napięcie baterii tego typu wynosi 1,5 V. Stosujemy je przede wszystkim w urządzeniach elektronicznych takich jak odtwarzacze mp3, CD, latarki, aparaty fotograficzne czy golarki. Ich niewątpliwą zaletą jest duża pojemność i żywotność – czas przechowywania baterii alkalicznych wynosi 5-7 lat. Rzadko dochodzi w nich do wylania elektrolitu, które mogłoby nastąpić po całkowitym rozładowaniu. Najstarszym rodzajem baterii wprowadzonym do powszechnej sprzedaży, jednak obecnie ustępującym miejsca bateriom alkalicznym, są baterie cynkowo-węglowe. Sprawdzają się w urządzeniach, które nie mają zbyt wysokiego poboru prądu (do 100 mA) – budzikach, pilotach, zegarach, kalkulatorach czy szczoteczkach do zębów. Do ich zalet należy zaliczyć niski koszt produkcji i niską cenę. Charakteryzują się one jednak słabą wydajnością i krótką żywotnością – czas ich przechowywania to okres maksymalnie do 2 lat. Po rozładowaniu baterii istnieje również duże prawdopodobieństwo wylania elektrolitu.

Baterie srebrowe i litowo-manganowe

Baterie srebrowe często nazywane są również tlenkowo-srebrowymi lub srebrowo-cynkowymi. Charakteryzuje je przede wszystkim stabilne napięcie wyjściowe, które po rozładowaniu szybko spada. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w urządzeniach, które wymagają stałego napięcia i są czułe na jego zmianę. Baterie tego typu stosujemy zatem w kamerach, termometrach i zegarkach. Po upływie 5 lat mogą one zacząć przeciekać i stają się niebezpieczne dla środowiska. Baterie litowo-manganowe wyróżniają się bardzo dużą gęstością energii – mają jej blisko trzykrotnie więcej w porównaniu do baterii alkalicznych tego samego rozmiaru. Stosowane są do podtrzymywania pamięci w urządzeniach, w których zależy nam na niezawodności – kamerach, aparatach fotograficznych czy systemach transmisyjnych. Ich niewątpliwą zaletą jest niski współczynnik samorozładowania – czas ich żywotności sięga nawet 10 lat.