Co powinien zawierać projekt oświetlenia zewnętrznego?

Oświetlenie zewnętrzne jest nie tylko elementem dekoracyjnym domu, ale także znacznie podwyższa jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Podczas projektowania oświetlenia zewnętrznego warto pamiętać o kilku istotnych elementach.

Spis treści:

  1. Co daje nam oświetlenie zewnętrzne?
  2. Jakie punkty najlepiej oświetlić?
  3. Jaki rodzaj oświetlenia wybrać? 
  4. Wygląd opraw oświetleniowych 
  5. Jak najlepiej sterować oświetleniem?
  6. Jakie wymogi trzeba spełnić? 
ośietlenie-zewnętrzneośietlenie-zewnętrzneośietlenie-zewnętrzneośietlenie-zewnętrzne

Co daje nam oświetlenie zewnętrzne?

Zamontowanie oświetlenia zewnętrznego ma szereg zalet, a jedną z największych jest ułatwienie bezpiecznego poruszania się po ogrodzie po zmroku. Ułatwia ono także wjazd do garażu samochodem bez strachu o jego uszkodzenie bądź obtarcie karoserii o bramę wjazdową. Wykonanie dodatkowego źródła światła koło furtki wejściowej pozwoli szybciej rozpoznać gości, którzy zechcą nas odwiedzić po zmroku. Istotną zaletą oświetlenia na zewnątrz domu jest także odstraszenie potencjalnych złodziei, którzy nawet po zmroku nie pozostaną niezauważeni na dobrze oświetlonej posesji.

ośietlenie-zewnętrzneośietlenie-zewnętrzneośietlenie-zewnętrzneośietlenie-zewnętrzne

Jakie punkty najlepiej oświetlić?

Na posesji warto podświetlić takie elementy, jak:

- wejście do domu,stopnie schodów,
- podjazd do garażu,
- brama garażowa,
- brama wjazdowa i furtka,
- elewacja domu,
- numer posesji,
- ścieżki ogrodowe,
- taras,
- elementy wystroju ogrodu (np.: fontanna, skalniak),
- ławki ogrodowe. 

Jaki rodzaj oświetlenia wybrać? 

Oświetlenie zewnętrzne powinno być energooszczędne, tak aby nie narażać nas na wysokie koszty związane z wielogodzinnym nocnym podświetlaniem. Dobrze nadają się do tego lampy typu LED, których zastosowanie mocno obniży rachunki za prąd. Istotną kwestią podczas wyboru oświetlenia jest też jego żywotność. Wymiana żarówek na elewacji bądź w lampach ogrodowych jest dość uciążliwa, a profesjonalna usługa może być kosztowna. Także tutaj z pomocą przychodzi oświetlenie LED, którego żywotność jest kilkukrotnie wyższa od tradycyjnego oświetlenia, przez co konieczność wymiany będzie sporadyczna. 

Wygląd opraw oświetleniowych 

Najważniejszą rzeczą przy wyborze elementów oświetlenia, poza ich funkcjonalnością, jest także wygląd. Wszystko zależy od konwencji, w jakiej utrzymany jest nasz ogród i dom. W sprzedaży dostępna jest cała gama różnego rodzaju opraw, od patynowanych, mocno zdobionych lamp stojących bądź wiszących, po nowoczesne chromowane i niklowane oprawy o prostych kształtach. 

Jak najlepiej sterować oświetleniem?

Aby obniżyć rachunki za energię, warto zainwestować w elektroniczne elementy sterujące pracą oświetlenia. Należą do nich takie akcesoria, jak: 

- włącznik zmierzchowy, który uruchamia odpowiednie partie oświetlenia w zależności od poziomu naświetlenia. Układ automatycznie załącza się po zmroku i odłącza zasilanie, gdy na dworze jest na tyle jasno, że można poruszać się bez dodatkowego oświetlenia. 

- czujnik ruchu, czyli element załączający oświetlenie na skutek ruchu w miejscu, na które jest skierowany specjalny element z diodą podczerwoną. Zazwyczaj czujniki takie mają bardzo duże pole działania, które można odpowiednio modyfikować, zmniejszając jego czułość bądź zawężając pole działania, np. do furtki wejściowej. 

- programator czasowy – układ elektroniczny bądź mechaniczny, który załącza i wyłącza oświetlenie w określonych porach dnia, tygodnia, a nawet miesiąca. W ten sposób dokładnie zaplanujemy pory oświetlenia konkretnych miejsc (np. oświetlenie podjazdu na czas, kiedy wracamy z pracy itp.). Więcej o sterowaniu oświetleniem przeczytamy tutaj.

oświetlenie-zewnętrzneoświetlenie-zewnętrzneoświetlenie-zewnętrzneoświetlenie-zewnętrzne

Jakie wymogi trzeba spełnić? 

Wykonanie prac elektrycznych przy podłączeniach najlepiej zlecić doświadczonemu elektrykowi, który będzie wiedział, jak dokładnie wykonać każdy z elementów instalacji oświetlenia zewnętrznego. Przewody układane w ziemi muszą mieć zastosowanie zewnętrzne i odpowiednią powlokę chroniącą je przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. W miejscach o podwyższonym ryzyku uszkodzenia – czyli np. koło płotu bądź fundamentu - najlepiej zabezpieczyć je dodatkową ochronną rurką. Lampy montowane na zewnątrz muszą mieć także odpowiednią klasę szczelności. Dla lamp montowanych na ścianie minimalna to IP 44, dla oświetlenia montowanego na otwartej przestrzeni (np. lampy stojącej) minimalna klasa szczelności to IP 65.